Łupież, czyli o szamponach przeciwłupieżowych

"Czy ty wiesz, że mam łupież" - słyszymy w piosence zespołu Big Cyc, a Krzysztof Skiba szuka różnych sposobów na jego zwalczenie - "moczenie w zupie", "oblewanie denaturatem". Na szczęście nie trzeba sięgać do tak drastycznych metod, ponieważ w większości przypadków szampon przeciwłupieżowy z apteki wystarczy, aby sobie z nim poradzić - tylko jak go dobrze wybrać i zastosować?

Czym jest śnieg we włosach, czyli łupież?

Silne złuszczanie się skóry głowy w postaci drobnych płatków jest najbardziej charakterystycznym objawem łupieżu. Towarzyszy temu również intensywny świąd. Schorzenie ma charakter przewlekły i nawracający.

Czym spowodowany jest łupież?

W większości przypadków łupież spowodowany jest zakażeniem wywołanym przez grzyb z rodzaju Malassezia Baill. Wśród czynników sprzyjających jego rozwojowi wyróżniamy:

Łupieżem, jak każdą chorobą grzybiczą, można się zarazić. Sprzyja temu używanie wspólnych grzebieni, czy też okryć głowy.

Jak rozróżnić rodzaj łupieżu?

Bardzo często łupież jest mylony z łuszczycą lub łojotokowym zapaleniem skóry. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do obydwu chorób, łupież wywołuje świąd i nie jest związany z zaczerwienieniem skóry głowy. Wyróżniamy:

  • łupież suchy (zwykły) - włosy nie przetłuszczają się tak mocno, jak w przypadku łupieżu tłustego. Na głowie tworzą się strupy w kolorze białym. Nieleczony może przechodzić w łupież tłusty. Dotyczy owłosionej skóry głowy, więc może pojawić się także na brwiach lub brodzie.
  • łupież tłusty - cechują go żółte, wielowarstwowe strupy, którym towarzyszy zwiększone wydzielanie łoju. Dotyczy także rzęs, brwi, okolicy nosa i ucha zewnętrznego. Osoba z tym problemem ma rozszerzone pory, a jej skóra świeci się od łoju. Tego łupieżu próżno szukać na ubraniach.

Pod słowem "łupież" kryją się choroby skóry, które dotyczą także innych części ciała niż głowa, np. pstry, biały, czerwony mieszkowy, czy też różowy Gilberta.

Jak zwalczyć łupież - szampon przeciwłupieżowy

W celu rozpoczęcia walki z łupieżem, najlepiej jest wybrać się do apteki i zakupić odpowiedni szampon przeciwłupieżowy do mycia głowy. Powinien on zawierać:

Jak stosować szampon przeciwłupieżowy?

Przy wyborze szamponu przeciwłupieżowego warto zwrócić uwagę na jego właściwości kosmetyczne. Dodatkowe składniki nie powinny obciążać włosów i przyczyniać się do podrażnienia skóry. Leczenie łupieżu jest procesem długotrwałym, dlatego dobranie akceptowalnej metody pomoże uzyskać zadowalające efekty. Należy pamiętać, aby szampon pozostawić na co najmniej 10 minut na głowie, a dopiero potem spłukać wodą.

Szampony przeciwłupieżowe nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. Generalnie mogą być bezpiecznie stosowane u pacjentów, chociaż niektórzy producenci zalecają unikanie ich w pierwszych trzech miesiącach ciąży, więc warto zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami do stosowania konkretnego szamponu.

Należy także pamiętać o naprzemiennym używaniu różnych szamponów przeciwłupieżowych, aby nie doprowadzić do "przyzwyczajenia się skóry". Działanie lecznicze powinno pojawić się po 3-4 tygodniach. Pamiętajmy, aby po wyleczeniu, co jakiś czas stosować profilaktycznie szampony przeciwłupieżowe. W sytuacji, gdy nie są one skuteczne, należy udać się po pomoc do lekarza.

Domowe sposoby na łupież

  • Ziołowe płukanki zawierające rozmaryn, liście laurowe lub pietruszka mogą przyczynić się do zminimalizowania objawów łupieżu. Odpowiedni surowiec należy zalać wrzątkiem, odcedzić i płukać nim głowę przynajmniej raz dziennie.
  • Z powodzeniem stosuje się także olejek z drzewa herbacianego, którego 7 kropli warto dodać do swojego szamponu.
  • Olej kokosowy wystarczy nanieść na skórę głowy i spłukać po godzinie.
  • Warto wzbogacić dietę w kwasy tłuszczowe omega-3 (np. suplement diety Naturell Omega 3), które będą łagodziły świąd i podrażnienie skóry.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 09.12.2020 09:07:02

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jak długo trzeba czekać na poprawę?
Jak długo xzeba czekać na poprawe
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy jest zamiennik szamponu Polytar?
Chciałbym wiedzieć więcej o zamienniku Polytar
odpowiada Olga Sierpniowska

Gdzie można kupić lek o nazwie ketokonazol?
Gdzie można obecnie kupić lek o nazwie ketokonazol
odpowiada Marta Janocha

Czy łupież może być skutkiem stosowania leku Betaserc?
Czy betaserc może powodować łupież lub łzs? Problem pojawil sie ponad miesiac po rozpoczeciu kuracji. Mimo leczenia zewnętrznego łupież sie nasila. W ...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Skuteczność lakieru Pirolam?
Skuteczność lakieru pirolam
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy są jakieś maści lub roztwory na łupież?
Od kiedy pamiętam mam problemy z łupieżem, żaden szampon nie działa na dłuższą metę. Czy są jakieś inne preparaty? Maści lub roztwory?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie łupież, czyli o szamponach przeciwłupieżowych odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.