Sortuj
18 produktów zawierających Cyklopiroks, w tym 13 na receptę.
7 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.
Cyklopiroks to lek o właściwościach przeciwgrzybiczych, stosowany zewnętrznie w terapii miejscowych zmian wywołanych przez infekcje grzybicze, takie jak grzybica skóry, paznokci, narządów rodnych czy łupież. Substancja działa poprzez hamowanie transportu leucyny do wnętrza komórki, ponadto uszkadza jej błonę oraz powoduje wypływ jonów potasowych z jej wnętrza.
Niektóre preparaty z cyklopiroksem są dostępne w aptece bez recepty. Występują w postaci płynu (np. Pirolam Lakier, Ciclolack), kremu (np. Hascofungin) oraz żelu (np. Pirolam). Ponadto w aptece obecne są produkty dostępne jedynie z przepisu lekarza, np. Stieprox, Axopirox, Polinail.
Jakie właściwości posiada cyklopiroks?
W jakich wskazaniach stosowany jest cyklopiroks?
Od którego roku życia można stosować cyklopiroks?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania cyklopiroksu?
Jakie są skutki uboczne stosowania cyklopiroksu?
Czy cyklopiroks można stosować w ciąży?
Czy cyklopiroks można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?
Cyklopiroks jest lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym,
jest skuteczny przeciw bakteriom i pierwotniakom,
dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo.
Cyklopiroks stosowany jest w miejscowym leczeniu zakażeń grzybiczych skóry owłosionej i gładkiej, a także grzybicy paznokci. Ponadto substancja wykorzystywana jest w terapii łupieżu pstrego oraz infekcji grzybiczych pochwy.
Cyklopiroks może być stosowany u dzieci powyżej 6 roku życia. Należy jednak pamiętać, że wiek, od którego można podawać dany preparat, może się różnić w zależności od producenta. Przed zastosowaniem produktu leczniczego należy zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
W razie wątpliwości odnośnie stosowania preparatów leczniczych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Działanie amorolfiny ogranicza się jedynie do miejscowej terapii przeciwgrzybiczej płytki paznokciowej, natomiast cyklopiroks, poza właściwościami przeciwgrzybiczymi, wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także przeciwuczuleniowe. Cyklopiroks, podobnie jak amorolfina stosowany jest jedynie zewnętrznie, jednak jego wskazania są znacznie szersze – może być wykorzystywany również w terapii drożdżycy skóry i pochwy oraz łupieżu pstrego.
Cyklopiroksu nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na substancję lub którykolwiek ze składników leku. Ponadto preparaty z cyklopiroksem nie powinny być podawane na rany i uszkodzoną skórę, a także do oka oraz w okolicach oczu.
Podczas stosowania preparatów z cyklopiroksem mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak obrzęk, pieczenie, podrażnienie skóry, rumień i świąd.
Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.
Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania cyklopiroksu w czasie ciąży, przyjmowanie substancji w tym okresie jest przeciwwskazane, chyba że w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne.
Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania cyklopiroksu w czasie karmienia piersią, przyjmowanie substancji w okresie laktacji jest przeciwwskazane, chyba że w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne.
„Kompendium Farmakologii” pod redakcją Waldemara Jańca
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 50,99 zł
od 37,49 zł
od 36,22 zł
od 55,00 zł
od 59,90 zł
od 44,90 zł
od 56,99 zł