---

Jakie tabletki na menopauzę wybrać? - ANALIZA

udostępnij:

Uderzenia gorąca, zlewne poty, bezsenność, zaburzenia nastroju - borykasz się z nieprzyjemnymi objawami menopauzy i zastanawiasz się, jak sobie pomóc? Ginekolog może zalecić Ci stosowanie hormonów płciowych, jednak w niektórych przypadkach bardziej wskazane są naturalne produkty na bazie fitoestrogenów. Z naszej analizy dowiesz się, jaki roślinny preparat na menopauzę jest najlepszy oraz na co zwrócić uwagę kupując w aptece dostępne bez recepty środki na menopauzę.

Spis treści

Jaki preparat na menopauzę będzie najlepszy?

Jak działają roślinne produkty na menopauzę i kiedy można je stosować?

Na jakie substancje zwrócić uwagę wybierając najlepszy preparat na menopauzę?

Preparaty na menopauzę zawierające wyciąg z pluskwicy groniastej

Preparaty na menopauzę na bazie fitoestrogenów sojowych

Preparaty na menopauzę z fitoestrogenami z czerwonej koniczyny

Preparaty na menopauzę z fitoestrogenami z nasion lnu

Preparaty na menopauzę typu “dzień i noc”

Preparaty na menopauzę zawierające kilka źródeł fitoestrogenów roślinnych

Jaki preparat na menopauzę będzie najlepszy?

Wybierając najlepszy preparat na bazie jakichkolwiek surowców roślinnych warto szukać preparatów standaryzowanych, czyli takich, które zawierają ściśle określoną ilość substancji czynnej w pojedynczej dawce (więcej na temat standaryzacji surowców leczniczych przeczytasz w naszym artykule - Zioła lecznicze i preparaty ziołowe).

Producenci dodają niekiedy również witaminy, minerały czy inne składniki, które mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących przekwitaniu. Może być to korzystne, jeśli zależy Ci na bardziej kompleksowym postępowaniu, a nie chcesz zażywać wielu różnych tabletek dziennie, np.

 • Jasnum - preparat typu "dzień/noc"; tabletka "na dzień" poza standaryzowaną ilością izoflawonów z koniczyny czerwonej zawiera także kwas foliowy, witaminę B12, C i D (w odpowiedniej dziennej dawce) oraz chrom; tabletka "na noc" ma składniki, które działają wyciszająco i pomagają w zasypianiu, co z kolei może korzystnie przełożyć się na samopoczucie w ciągu dnia.

 • Climea Forte Plus - preparat "na dzień" (należy przyjmować 2 tabletki dziennie); oprócz wysokiej dawki izoflawonów sojowych łagodzących objawy menopauzy zawiera także odpowiednią dzienną dawkę witaminy D3 oraz wapnia - składników wspierających zdrowie kości oraz związki korzystnie wpływające na stan skóry i włosów (m.in. biotynę).

Analizując skład warto jednak zastanowić się, czy te dodatki są Ci faktycznie potrzebne oraz w jakiej dawce zostały dodane do produktu. Czasami wystarczy preparat jednoskładnikowy, np.

 • Klimadynon lub Remifemin - są to leki roślinne zawierające standaryzowany wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej. Surowiec ten posiada monografię zielarską Europejskiej Agencji Leków oraz kategorię "ugruntowanego stosowania", co potwierdza stan wiedzy o tej roślinie i jej niekwestionowane działanie lecznicze.

Przed zakupem sprawdź także przeciwwskazania do stosowania danego wyciągu roślinnego. Przykładowo, jeśli cierpisz na zaburzenia czynności wątroby, to pluskwica może nie być najlepszym wyborem. Z kolei uczulenie na soję, olej sojowy czy orzeszki ziemne wyklucza możliwość stosowania fitoestrogenów sojowych. Jeśli produkt zawiera dodatkowo jod, to ostrożność powinny zachować osoby z chorobami tarczycy. W przypadku, gdyby występował u Ciebie w przeszłości nowotwór piersi lub inny nowotwór zależny od hormonów, nie powinnaś sięgać po żaden produkt na menopauzę bez konsultacji z lekarzem.

Jak działają roślinne produkty na menopauzę i kiedy można je stosować?

Preparaty na menopauzę dostępne w aptekach bez recepty zawierają głównie fitoestrogeny - substancje roślinne, które naśladują działanie estrogenu - żeńskiego hormonu płciowego. To właśnie obniżenie poziomu tego związku w organizmie kobiety jest odpowiedzialne za objawy menopauzy. Choć produkty roślinne nie działają tak silnie jak hormonalna terapia zastępcza, uważa się, że zwykle dają mniej działań niepożądanych. 

Źródłem fitoestrogenów może być pluskwica groniasta, soja zwyczajna, koniczyna czerwona, szyszki chmielu czy nasiona lnu. Niekiedy w jednym preparacie znajduje się kilka różnych wyciągów roślinnych.

Na jakie substancje zwrócić uwagę wybierając najlepszy preparat na menopauzę?

Warto, aby oprócz wyciągów roślinnych preparat zawierał również dodatkowe składniki wspomagające łagodzenie objawów menopauzy.

W wyniku spadku stężenia estrogenów w okresie menopauzy następuje utrata wapnia z kości, co naraża kobietę na zwiększone ryzyko osteoporozy i niebezpiecznych dla zdrowia złamań kości. Dlatego szczególnie wartościowymi dodatkowymi składnikami preparatów na menopauzę są witamina D i wapń, które wspomagają utrzymanie zdrowych kości i stawów. U zdrowych dorosłych zalecana jest suplementacja od 800 do 2000 j.m. D3 na dobę, zależnie od masy ciała i spożycia tej witaminy z pokarmem. Przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D3 zaleca się wykonanie badania pozwalającego ocenić jej poziom we krwi - może wówczas okazać się, że dawka w preparacie wieloskładnikowym nie jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli chodzi o wapń, to dorosła osoba powinna przyjąć od 800 mg do 1200 mg wapnia na dobę. W diecie jego bogatym źródłem jest mleko i jego przetwory.

Dobre preparaty wieloskładnikowe na menopauzę mogą zawierać również:

 • Chrom - wspiera metabolizm i pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Maksymalny poziom w suplemencie diety to 200 µg.

 • Witamina B6, B12 i kwas foliowy - wspomagają funkcje psychologiczne, działanie układu nerwowego i przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Maksymalne dopuszczalne poziomy tych składników w suplementach diety to odpowiednio: dla witaminy B6 - 18 mg, dla witaminy B12 - 100 µg, dla kwasu foliowego - 600 µg (jeśli kobieta nie jest w ciąży).

 • Biotyna, witamina A, witamina E - pomagają zachować zdrową skórę i włosy. Maksymalna dawka biotyny, jaka może znaleźć się w produkcie bez recepty to 10 mg, natomiast witaminy A w suplemencie diety - 800 µg równoważnika retinolu, a witaminy E - 250 mg.

 • Jod i selen pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Suplement  diety może zawierać nie więcej niż 150 µg jodu i nie więcej niż 200 μg selenu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym różnią się dostępne w aptece preparaty na menopauzę oraz jak wybrać najlepszy środek na menopauzę - zachęcamy do kontynuacji lektury :)

Preparaty na menopauzę zawierające wyciąg z pluskwicy groniastej

W preparatach z apteki pluskwicę znajdziesz pod nazwą Cimcifuga racemosa lub z angielskiego - black cohosh. Fitoestrogenami pluskwicy są glikozydy triterpenowe. Zwykle stosowana dawka to nie mniej niż 1 mg tych związków lub 20 mg do 80 mg wyciągu z kłącza pluskwicy na dobę.

Klimadynon

Źródło: Producent

Skład: suchy wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej, jedna tabletka powlekana zawiera 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (kłącze pluskwicy groniastej) (DERnatywny 5-10:1) rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 58% (V/V). Pozostałe składniki: Laktoza jednowodna, wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, talk, tytanu dwutlenek (E 171), tlenek żelaza żółty (E172), tlenek żelaza czerwony (E172), Makrogol 6000, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A) kwas sorbowy, sodu wodorotlenek

 • Lek Klimadynon (ulotka leku) jest lekiem roślinnym wskazanym do stosowania u dorosłych kobiet w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych, takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie się

 • Każda tabletka powlekana zawiera 2,8 mg suchego wyciągu z kłącza pluskwicy groniastej.

 • Dawkowanie: 1 tabletka dwa razy na dobę (jedna rano i jedna wieczorem).

 • Czas stosowania: leku nie należy stosować bez porady lekarza dłużej niż przez 6 miesięcy. 

Remifemin

Źródło: Producent

Skład: wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej - Cimicifugae racemosae rhizomae extracum fluidum (0,78 – 1,14:1) isopropanolicum 40% (V/V). 1 tabletka zawiera 0,018-0,026 ml tego wyciągu. Pozostałe składniki: cellaktoza (celuloza sproszkowana i laktoza jednowodna), skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, olejek miętowy.

 • Lek Remifemin (ulotka leku) przyjmuje się jako środek łagodzący dolegliwości okresu menopauzy, takie jak przypływy uczucia gorąca i nadmierne pocenie się

 • 1 tabletka zawiera 0,018-0,026 ml wyciągu płynnego z kłącza pluskwicy groniastej.

 • Dawkowanie: 1 tabletka dwa razy na dobę (jedna rano i jedna wieczorem).

 • Czas stosowania: wskazane jest stosowanie leku przez kilka miesięcy, jednak przyjmowanie leku dłużej niż 6 miesięcy wymaga konsultacji z lekarzem. 

Preparaty na menopauzę na bazie fitoestrogenów sojowych

Soję w składzie produktu na menopauzę rozpoznasz po nazwie Glycine max. Soja jest bogata w fitoestrogeny z grupy flawonoidów: genisteinę i daidzeinę. Fitoestrogeny z soi stosuje się zwykle w dawce od 40 mg do 100 mg dziennie.

Soyfem

Źródło: Producent

Skład: każda tabletka powlekana zawiera 100 mg wyciągu suchego z Glycine max L., semen (Glycine max semen extractum siccum) (100 – 400 : 1), co odpowiada 26 mg zespołu izoflawonów, w przeliczeniu na genisteinę. Rozpuszczalnik używany do ekstrakcji: etanol 60% – 70% V/V. Pozostałe składniki: rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon typ A, powidon K30, magnezu stearynian; otoczka tabletki: hypromeloza, talk, glicerol.

 • Produkt leczniczy Soyfem (ulotka leku) jest wskazany do stosowania u kobiet w okresie przekwitania w celu łagodzenia objawów, takich jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju

 • Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg wyciągu suchego z soi, co odpowiada 26 mg zespołu izoflawonów, w przeliczeniu na genisteinę.

 • Dawkowanie: zalecana dawka to 1–2 tabletki dwa razy na dobę, rano i wieczorem.

 • Czas stosowania: jeśli po upływie 3 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza, nie należy przyjmować leku dłużej niż 2 lata.

Soyfem Forte

Źródło: Producent

Skład: każda tabletka powlekana zawiera 230,8 mg wyciągu suchego z Glycine max L., semen (Glycine max semen extractum siccum), (100 – 400 : 1), co odpowiada 60 mg zespołu izoflawonów, w przeliczeniu na genisteinę. Rozpuszczalnik używany do ekstrakcji: etanol 60% – 70% V/V. Pozostałe składniki: rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon Typ A, karmeloza sodowa, magnezu stearynian; otoczka tabletki: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000.

 • Produkt leczniczy Soyfem Forte (ulotka leku) jest wskazany do stosowania u kobiet w okresie przekwitania w celu łagodzenia objawów, takich jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju. 

 • Każda tabletka powlekana zawiera 230,8 mg wyciągu suchego z soi, co odpowiada 60 mg zespołu izoflawonów, w przeliczeniu na genisteinę. 

 • Dawkowanie: zalecana dawka to 1–2 tabletki dwa razy na dobę, rano i wieczorem.

 • Czas stosowania: jeśli po upływie 3 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjentka czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza; leki nie należy stosować dłużej niż 2 lata.

Preparaty na menopauzę z fitoestrogenami z czerwonej koniczyny

Kwiaty czerwonej koniczyny są źródłem fitoestrogenów z grupy izoflawonów. Koniczyna posiada wiele zastosowań np. może regulować poziom złego cholesterolu, obniża ryzyko wystąpienia osteoporozy, działa wykrztuśnie, obniża ciśnienie krwi i poprawia rytm wypróżnień. W preparatach na menopauzę koniczynę znaleźć można pod nazwą Trifolii rubri flos. Łagodzi uderzenia gorąca, poprawia nastrój i podnosi libido. Zalecana dzienna dawka izoflawonów wynosi 50 mg. 

Mbrace Menopause 

Źródło: Producent 

Cena od ok. 27,37 za 30 kapsułek - KUP ONLINE LUB W APTECE


Skład: wyciąg z ziela koniczyny czerwonej (Trifolium pratense L.), wyciąg z ziela szałwii (Salvia officinalis L.), substancje żelujące: pullulan, guma ksantanowa, karagen; substancje wypełniające: celuloza mikrokrystaliczna, sole magnezowe kwasów tłuszczowych; substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy), chlorek chromu (III).

 • Dawkowanie: 1 kapsułka dziennie. 

 • Każda kapsułka zawiera 200 mg wyciągu z koniczyny czerwonej, co odpowiada 40 mg izoflawonów oraz dodatkowe składniki 120 mg wyciągu z szałwii, 1,4 mg witaminy B6, 400 μg kwasu foliowego i 50 μg chromu.

 • 1 opakowanie wystarcza na miesiąc kuracji. 

ZALETY

 • ekstrakt z koniczyny jest standaryzowany na zawartość izoflawonów, dzięki czemu każda partia zawiera określoną ilość składników aktywnych (dostarcza łącznie 40 mg izoflawonów na doby),

 • dodatek szałwii łagodzi potliwość i epizody uderzeń gorąca występujące podczas menopauzy,

 • chrom reguluje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu hamuje nadmierny apetyt, 

 • witamina B6 i kwas foliowy wspierają pracę układu nerwowego oraz poprawiają nastrój,

 • korzystna cena. 

WADY

 • nie ma informacji o standaryzacji wyciągu z szałwii.

Preparaty na menopauzę z fitoestrogenami z nasion lnu

Nasiona lnu są źródłem fitoestrogenów z grupy lignanów. Len może także wspomagać kontrolowanie wagi ciała, poprzez zmniejszenie apetytu. W preparatach na menopauzę ten składnik znajdziesz pod nazwą Linum usitatissimum. Zalecana dzienna dawka lignanów wynosi 50 mg.

Ligunin

Źródło: Producent

Cena od ok. 17,99 zł za 60 kapsułek - KUP ONLINE LUB W APTECE

Skład: mielone nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.) uzyskane w procesie odtłuszczania, ekstrakt z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.), żelatyna (składnik otoczki), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, barwnik: dwutlenek tytanu.

 • Dawkowanie: 2 kapsułki dziennie po posiłku.

 • Dzienna porcja (2 kapsułki) zawiera 50 mg lignanów lnianych.

 • 1 opakowanie czyli 60 kapsułek wystarczy na miesiąc terapii.

ZALETY

 • preparat standaryzowany na zawartość ligananów lnianych.

WADY

 • tylko jedno źródło fitoestrogenów,

 • wysoka cena jak za preparat jednoskładnikowy.

Ligunin Termostop

Źródło: Producent

Cena od ok. 19,09 zł za 60 kapsułek - KUP ONLINE LUB W APTECE

Skład: mielone nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum) uzyskane w procesie odtłuszczania, ekstrakt z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum) standaryzowany na zawartość lignanów, żelatyna (składnik otoczki), ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) standaryzowany na zawartość 8-prenylnaringeniny (8-PN), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowa kwasów tłuszczowych, substancja przeciwzbrylająca:  dwutlenek krzemu, barwnik: węglan wapnia, emulgator: sól sodowa oktenylobursztynianu skrobiowego.

 • Dawkowanie: 2 kapsułki dziennie po posiłku.

 • 1 opakowanie czyli 60 kapsułek wystarczy na miesiąc kuracji.

 • Dzienna porcja (2 kapsułki) zawiera: 170 mg ekstraktu z szyszek chmielu, w tym 70 µg 8-prenylnaringeniny (8-PN), 50 mg lignanów lnianych.

ZALETY

 • oba składniki aktywne są standaryzowane,

 • korzystna cena.

WADY

 • szyszki chmielowe ułatwiają zasypianie, co może nie być pożądane w ciągu dnia.

Preparaty na menopauzę typu “dzień i noc”

Wśród dostępnych w aptece preparatów na menopauzę są produkty, które zawierają dwa rodzaje tabletek - jedne przyjmuje się rano, a drugi (ze składnikami ułatwiającymi zasypianie, takimi jak m.in. chmiel, melatonina, melisa) - wieczorem. Ekstrakt z szyszek chmielu może również być źródłem fitoestrogenów, powinien być wówczas standaryzowany na zawartość 8-prenylnaringeniny (8-PN), która wykazuje zdolność do łagodzenia objawów menopauzy.  

Rozwiązanie typu “duo” może być atrakcyjne dla pacjentek, które w związku z menopauzą cierpią na problemy z zasypianiem, ale nie sprawdzi się u osób, które nie mają tego typu dolegliwości. Trzeba także pamiętać o zażyciu dwukrotnie w ciągu dnia odpowiedniej tabletki. 

Jasnum

Źródło: Producent

Cena od ok. 26 zł za 60 kapsułek - KUP ONLINE LUB W APTECE

Skład kapsułki na dzień: ekstrakt z liści i kwiatów koniczyny czerwonej (Trifolium pratense), hydroksypropylometyloceluloza (kapsułka), kwas L-askorbinowy, chlorek chromu (III), cholekalcyferol, metylokobalamina, kwas pteroilomonoglutaminowy.

Skład kapsułki na noc: otręby ryżowe, hydroksypropylometyloceluloza (kapsułka), ekstrakt z szyszki chmielu (Humulus Iupulus), ekstrakt z liści i kwiatów koniczyny czerwonej (Trifolum pratense), melatonina.

 • Dawkowanie: 1 kapsułka rano i jedna przed snem.

 • 1 opakowanie wystarczy na miesiąc kuracji.

 • Najważniejsze składniki i ich zawartość w kapsułce na dzień: 150 mg ekstraktu z liści i kwiatów koniczyny czerwonej, 80 mg witaminy C, 400 μg  kwasu foliowego, 100 μg witaminy B12, 50 μg (2000 j.m.) witaminy D, 50 μg chromu.

 • Najważniejsze składniki i ich zawartość w kapsułce na noc: 50 mg ekstraktu z liści i kwiatów koniczyny czerwonej, 90 mg ekstraktu z szyszek chmielu, 1 mg melatoniny.

ZALETY

 • ekstrakt z koniczyny jest standaryzowany na zawartość izoflawonów, dzięki czemu każda partia zawiera określoną ilość składników aktywnych (dostarcza łącznie 40 mg izoflawonów na doby),

 • zapewnia odpowiednią podaż witaminy D3 dla osoby dorosłej,

 • zawiera dodatkowe składniki, które mogą być pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy.

WADY

 • ekstrakt z szyszek chmielu nie jest standaryzowany,

 • nie wolno łączyć z innymi produktami o działaniu uspokajającym i nasennym.

Duo-Fem

Źródło: Producent

Cena od 19,99 zł za 56 tabletek - KUP ONLINE LUB W APTECE

Skład tabletki na dzień: ekstrakt z czerwonej koniczyny (Trifolium pratense L.), substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, tlenek magnezu, cytrynian cynku, otoczka (substancja zagęszczająca: hydroksypropylometyloceluloza, substancje wiążące: talk i glikol polietylenowy, barwniki: węglan wapnia, E120 i E132), kwas L-askorbinowy (witamina C), cholekalcyferol (witamina D), chlorek chromu (III), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6).

Skład tabletki na noc: ekstrakt z czerwonej koniczyny (Trifolium pratense L.), substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, ekstrakt z melisy (Melissa officinalis L.), octan DL-alfa tokoferylu (witamina E), cytrynian cynku, otoczka (substancje zagęszczające: hydroksypropylometyloceluloza i celuloza mikrokrystaliczna, substancja wiążąca: talk, barwniki: węglan wapnia, E120 i E132, średniołańcuchowe trójglicerydy), kwas L-askorbinowy (witamina C), ekstrakt z szyszek chmielu (Humulus lupulus L.), cholekalcyferol (witamina D), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych.

 • Dawkowanie: 1 tabletka rano i 1 tabletka wieczorem.

 • Jedno opakowanie zawiera 56 tabletek lub 112 tabletek (Duo-Fem 112 tabletek), co wystarcza odpowiednio na 28 dni lub 56 dni stosowania.

 • Najważniejsze składniki i ich zawartość w tabletce na dzień: 250 mg ekstraktu z czerwonej koniczyny, 25 μg (1000 j.m.) witaminy D, 2 mg witaminy B6, 20 mg witaminy C, 50 μg chromu, 7,5 mg cynku, 57 mg magnezu.

 • Najważniejsze składniki i ich zawartość w tabletce na noc: 250 mg ekstraktu z czerwonej koniczyny, 50 mg ekstraktu z melisy, 15 mg ekstraktu z szyszek chmielu, 25 µg (1000 j.m.) witaminy D, 15 mg witaminy E, 20 mg witaminy C, 7,5 mg cynku.

ZALETY

 • ekstrakt z czerwonej koniczyny standaryzowany na zawartość 8% izoflawonów (dostarcza łącznie 40 mg izoflawonów na doby),

 • zawiera dodatkowe składniki, które mogą być pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy,

 • zapewnia odpowiednią podaż witaminy D3 dla osoby dorosłej,

 • cynk występuje w postaci dobrze przyswajalnego cytrynianu.

WADY

 • nie ma informacji o standaryzacji wyciągów z melisy i szyszek chmielowych,

 • magnez występuje w postaci tlenku - jest to związek magnezu o gorszej przyswajalności niż np. organiczne sole magnezu czy chelaty magnezu,

 • niska zawartość witaminy C.

Preparaty na menopauzę zawierające kilka źródeł fitoestrogenów roślinnych

Climea Forte

Źródło: Producent

Cena od 13,89 zł za 30 tabletek - KUP ONLINE LUB W APTECE

Skład: węglan wapnia, wyciąg z nasion soi, substancja wypełniająca: celuloza, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, wyciąg z szyszek chmielu, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, cholekalcyferol, siemię lniane mielone, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, bursztynian D-alfa-tokoferylu, barwnik: węglan wapnia, substancja glazurująca: hydroksypropyloceluloza, chlorowodorek pirydoksyny, kwas pteroilomonoglutaminowy, barwniki: żółcień chinolinowa i żółcień pomarańczowa FCF, substancje glazurujące: wosk pszczeli i wosk carnauba.

 • Dawkowanie: 1 tabletka dwa razy dziennie.

 • 1 opakowanie wystarcza na 2 tygodnie.

 • Najważniejsze składniki i ich zawartość w 1 tabletce: 250 mg wyciągu z nasion soi (w tym 100 mg izoflawonów), 60 mg wyciągu z szyszek chmielu, 20 mg wyciągu z nasion lnu, 800 mg wapnia, 50 µg (2000 j.m.) witaminy D3, 12 mg witaminy E (ekwiwalentu alfa-tokoferolu), 400 µg kwasu foliowego.

ZALETY

 • wysoka dawka izoflawonów sojowych (100 mg),

 • zapewnia odpowiednią podaż witaminy D3 i wapnia,

 • zawiera dodatkowe składniki, które mogą być pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy,

 • niska cena za opakowanie - niewielki koszt jednorazowego zakupu.

WADY

 • brak informacji o standaryzacji wyciągu z szyszek chmielu,

 • nieekonomiczne opakowanie - wystarcza tylko na dwa tygodnie stosowania,

 • zawiera żółcień pomarańczową i żółcień chinolinową - możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych, szczególnie u osób z nietolerancją na salicylany.

Climea Forte Plus

Źródło: Producent

Cena od 12,90 zł za 30 tabletek - KUP ONLINE LUB W APTECE

Skład: węglan wapnia, standaryzowany wyciąg z nasion soi (Glycine max L. Merr.), substancja wypełniająca: celuloza, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, wyciąg z szyszek chmielu (Humulus lupulus L.), substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, witamina D (cholekalcyferol), siemię lniane mielone, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, witamina E (bursztynian D-alfa-tokoferylu), selenian (IV) sodu, barwnik: dwutlenek tytanu, substancja glazurująca: hydroksypropyloceluloza, witamina A (octan retinylu), witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), kwas foliowy (kwas pteroiloglutaminowy), jodek potasu, barwnik: żółcień chinolinowa, D-biotyna, barwniki: żółcień pomarańczowa FCF oraz czerwień koszenilowa A, substancje glazurujące: wosk pszczeli oraz wosk carnauba.

 • Dawkowanie: 1 tabletka dwa razy dziennie.

 • 1 opakowanie wystarczy na 2 tygodnie kuracji.

 • W porównaniu do produktu Climea Forte zawiera dodatkowo: 150 µg jodu, 55 µg selenu, 50 µg biotyny, 800 µg ekwiwalentu retinolu (witaminy A).

ZALETY

 • wysoka dawka izoflawonów sojowych (100 mg),

 • zapewnia odpowiednią podaż witaminy D3 i wapnia,

 • zawiera dodatkowe składniki, jak jod, selen, biotynę i witaminę A, których nie ma w Climea Forte,

 • niska cena za opakowanie - niewielki koszt jednorazowego zakupu.

WADY

 • brak informacji o standaryzacji wyciągu z szyszek chmielu,

 • nieekonomiczne opakowanie - wystarcza tylko na dwa tygodnie stosowania,

 • zawiera żółcień pomarańczową i żółcień chinolinową - możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych, szczególnie u osób z nietolerancją na salicylany.

Femitonina

Źródło: Producent

Cena od 15,59 zł za 30 tabletek - KUP ONLINE LUB W APTECE

Skład: substancja wypełniająca - celuloza, wyciąg z nasion soi (soja i produkty pochodne), wyciąg z czerwonej koniczyny, wyciąg z szyszek chmielu, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, barwnik: dwutlenek tytanu, substancja glazurująca: hydroksypropyloceluloza, melatonina, barwniki: koszenila, Indygotyna, czerń brylantowa PN, substancje glazurujące: wosk pszczeli biały, carnabula.

 • Dawkowanie: 1 tabletka na dobę, przed snem.

 • 1 opakowanie wystarcza na miesiąc kuracji.

 • Najważniejsze składniki i ich zawartość w 1 tabletce: 118,8 mg wyciągu z nasion soi (w tym izoflawony 47,5 mg), 31,3 mg wyciągu z czerwonej koniczyny (w tym izoflawony 2,5 mg), 30 mg wyciągu z szyszek chmielu, 1 mg melatoniny.

ZALETY

 • łatwe dawkowanie - tylko jedna tabletka na dobę,

 • podana jest dokładna dawka izoflawonów sojowych,

 • wyciąg z koniczyny jest standaryzowany na zawartość izoflawonów,

 • korzystna cena.

WADY

 • tabletkę można przyjmować wyłącznie wieczorem przed pójściem spać ze względu na zawartość składników usposabiających do snu,

 • brak standaryzacji wyciągu z szyszek chmielu.

Jeśli interesuje Cię temat zwalczania objawów menopauzy, przeczytaj również nasz artykuł Menopauza - jak zmniejszyć dolegliwości? O hormonalnej terapii zastępczej przeczytasz w naszym artykule HTZ - hormonalna terapia zastępcza w menopauzie.

W aptekach dostępne są testy na menopauzę, które można samodzielnie przeprowadzić w domu: Test na menopauzę z apteki - czy jest wiarygodny i kiedy go zrobić?

redaktor: Angelika Talar-Śpionek, mgr farm.

ostatnia zmiana: 11.05.2023 13:33:22

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

Climea Forte

tabletki, 30 tabletek

glycine max+humulus lupulus+calcium+colecalciferol+tocopherol

suplement diety

w 86% aptek

od 14,49 zł

Climea forte plus

tabletki, 30 tabletek

biotin+colecalciferol+folic acid+iodine

suplement diety

w 70% aptek

od 16,99 zł

Duo-Fem

tabletki powlekane, 56 tabl. = 28 na dzień + 28 na noc

trifolium pratense+humulus lupulus+melissa officinalis

suplement diety

w 93% aptek

od 26,00 zł

Femitonina

tabletki, 30 tabletek

humulus lupulus+melatonin+glycine max+trifolium pratense

suplement diety

w 77% aptek

od 17,19 zł

Jasnum

kapsułki, 30+30 kapsułek

trifolium pratense+humulus lupulus+melatonin+ascorbic acid+folic acid+methylcobalamin

suplement diety

w 65% aptek

od 48,99 zł

Klimadynon

tabletki powlekane, 60 tabletek

actaea racemosa

produkt dostępny bez recepty

w 64% aptek

od 31,42 zł

Ligunin

kapsułki, 60 kapsułek

linum

suplement diety

w 22% aptek

od 22,19 zł

Ligunin Meno Comfort

tabletki, 30 tabletek

linum+humulus lupulus+withania somnifera+colecalciferol+biotin+calcium

suplement diety

w 13% aptek

od 17,00 zł

Ligunin Termostop

kapsułki, 60 kapsułek

linum+humulus lupulus

suplement diety

w 55% aptek

od 26,79 zł

mbrace Energy Boost

tabletki, 20 tabletek

paullinia cupana+rhodiola rosea+pyridoxine

suplement diety

w 55% aptek

od 21,79 zł

mbrace Menopause

kapsułki, 30 kapsułek

trifolium pratense+salvia officinalis+pyridoxine+folic acid+chromium

suplement diety

w 42% aptek

od 25,79 zł

mbrace Womens Complete

tabletki, 30 tabletek

vitamins+minerals

suplement diety

w 52% aptek

od 23,99 zł

Menopauza Test Domowe Laboratorium

test, 2 testy

wyrób medyczny

w 25% aptek

od 13,99 zł

Remifemin

tabletki, 100 tabletek

actaea racemosa

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 53,49 zł

Soyfem

tabletki powlekane, 60 tabletek

glycine max

produkt dostępny bez recepty

w 32% aptek

od 33,99 zł

Soyfem Forte

tabletki powlekane, 30 tabletek

glycine max

produkt dostępny bez recepty

w 39% aptek

od 41,79 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.