Jak pozbyć się szumów usznych?

Odczuwasz szumienia, dzwonienia, szelesty albo pisk w uszach? Nie jesteś osamotniony. Na tą dolegliwość cierpi już blisko 20% ludzi na całym świecie. Co druga osoba przynajmniej raz w życiu miała szumy uszne, a co piąta odczuwa je stale. Czy da się je skutecznie wyleczyć?

Jak objawiają się szumy uszne?

Pacjenci na wizytach lekarskich mówią o nich różnie: brzęczenia, świsty, gwizdy lub dudnienia. Szumy uszne to nieprzyjemne uczucie, które pojawia się w różnych sytuacjach. Bywają przelotnym incydentem lub trwają całe życie. Czasem utrudniają normalne funkcjonowanie. W ciągu dnia upośledzają koncentrację, w nocy natomiast zaburzają spokojny sen. Potrafią doprowadzić do nerwicy lub depresji. Jednym zdaniem potrafią uprzykrzyć życie. Chorzy cierpiący na szumy uszne marzą o tym, aby ich dolegliwość zniknęła jak najszybciej.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne mogą występować w jednym uchu, obustronnie bądź są zlokalizowane w środkowej części głowy, dlatego są częstym powodem konsultacji laryngologicznych. Sam w sobie szum uszny nie jest chorobą, a jedynie objawem schorzenia.

Szumy uszne to wrażenie odczuwania dźwięku, gdy nie ma pobudzenia ucha bodźcem akustycznym. Dzielimy je na subiektywne i obiektywne. Szumy subiektywne to zjawisko akustyczne słyszalne tylko dla chorego, tak zwane odczuwanie fantomowe. Mimo to wydają się być bardzo realne i dokuczliwe. Szumy uszne obiektywne to szumy, które słyszy chory, ale może je również usłyszeć lekarz podczas badania np. słuchawkami lekarskimi.

W większości przypadków szumy uszne dotykają osoby po 50 roku życia, ale mogą one dotyczyć ludzi w różnym wieku, a nawet dzieci.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Aby ustalić przyczynę szumów usznych należy udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi nam potrzebne skierowanie do specjalisty z zakresu otolaryngologii.

Powody rzadko występujących szumów usznych obiektywnych to problemy z układem krążenia, zły stan kości ucha środkowego lub skurcze mięśni.

Do najczęstszych przyczyn powstawania szumów usznych subiektywnych należą:

 • głuchota starcza,
 • zaburzenia układu nerwowego i nerwu słuchowego,
 • otoskleroza - choroba błędnika kostnego powodująca upośledzenie słuchu,
 • stany zapalne uszu,
 • miażdżyca - ścianki tętnicze zostają obklejone cholesterolem i innymi tłuszczami, wskutek czego średnica tętnic zostaje zwężona, krew przepływa w nich pod zwiększonym ciśnieniem (chory może odczuwać szumy uszne),
 • nadciśnienie,
 • niedokrwistość,
 • urazy głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa (w tym zwyrodnienia),
 • choroba Meniere'a - rzadka choroba osób starszych związana z uchem środkowym, która objawia się szumami usznymi i zawrotami głowy,
 • nadczynność tarczycy,
 • nadużywanie antybiotyków, niektórych leków wpływających na krzepliwość krwi, leków obniżających ciśnienie krwi, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
 • nadmierna ekspozycja na hałas,
 • używki, np. nikotyna, kofeina, alkohol,
 • choroby psychiczne, np. depresja,
 • stres.

Czy szumy uszne da się wyleczyć?

Na początek warto wyeliminować czynniki ryzyka. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanych efektów - lekarz wdroży farmakoterapię. W niektórych schorzeniach pomaga przyjmowanie leków wydawanych z przepisu lekarza, które poprawiają ukrwienie mózgu i rozszerzają naczynia krwionośne, np. Lucetam, Histigen, Polfilin Prolongatum. Wykorzystuje się również leki przeciwpadaczkowe, takie jak karbamazepina (np. Tegretol CR, Finlepsin), które także są lekami na receptę. Wspomagająco w szumach usznych można zastosować suplementy diety lub leki dostępne bez recepty, takie jak np. Ginkofar, Tone, Auditon, Audiocontrol.

Spora część przyczyn powodujących szumy uszne wymaga zabiegów operacyjnych, np. nieprawidłowości połączeń naczyniowych (szumy obiektywne), otoskleroza, stany zapalne ucha środkowego.

W przypadkach nie kwalifikujących się do leczenia, z pomocą przychodzi habituacja - metoda psychoterapii, która ma na celu obniżenie progu odczuwania szumów. Często jest ona wiązana z technikami relaksacyjnymi.

Źródła

 1. Metoda i system diagnozowania i terapii szumów usznych, mgr inż. Tomasz Poremski
 2. Tinnitus and its current treatment–Still an enigma in medicine, Journal of the Formosan Medical Association, Volume 115, Issue 3, March 2016, Pages 139-144

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 10.02.2020 07:14:32

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jak bardzo dokładne jest badanie z użyciem rezonansu magnetycznego?
Czy rezonans magnetyczny moze wychwycic wszystko co dzieje sie w glowie? Chodzi mi o to czy gdyby byl jakis zator czy zakrzep w glowie rezonans to pok...
odpowiada Agnieszka Stankiewicz

Czy Roswera 15 mg to zamiennik Betaserc 24 mg?
czy rozwera 15mg to zamiennik betaserc 24mg?????(lub odwrotnie)
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy przyjmując Lamitrin, można przyjmować Betaserc?
Dzień dobry. Od kilku miesięcy mam szumy uszne. Występują one pod postacią pisku, w lewym jak i prawym uchu. Dostałem skierowanie do szpitala, na odd...
odpowiada Katarzyna Jutrzonka

Czy Protevasc może być stosowany na szumy uszne?
Witam serdecznie. Lekarz przepisał mi Protevasc na szumy uszne. Czy ten lek ma też takie działanie, czy może pomóc w problemach z szumami w uszach? D...
odpowiada Katarzyna Jutrzonka

Który lek jest lepszy na neuralgię nerwu trójdzielnego: Finlepsin czy Gabapentin?
Witam choruje na neuralgie nerwu trójdzielnego który lek jest lepszy finlepsin 400 mg czy gabapetinu
odpowiada Katarzyna Domagała

W jaki sposób odstawić Betaserc, jeśli chcę już zakończyć leczenie?
Witam chcem zkonczyc leczenie Betasercem stosowalam prawie 6 miesiecy 2razy dziennie po 24mg czy odstawic odrazu czy zmiejszac dawki w jaki sposob prz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jak pozbyć się szumów usznych? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.