Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

udostępnij:

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą pojawić się u każdego z nas, niezależnie od wieku. Im jesteśmy starsi, tym objawy te występują częściej i są bardziej nasilone. Jakie są sposoby na poprawę pamięci i koncentracji? Jakie preparaty można znaleźć w aptekach?

Obejrzyj film o pamięci i koncentracji

Spis treści

Co powoduje problemy z pamięcią i koncentracją?

Sposoby na poprawę koncentracji w pracy

Sposoby na poprawę pamięci

Kiedy iść do lekarza?

Preparaty bez recepty na pamięć i koncentrację

Leki na receptę na pamięć i koncentrację

Pogarszająca się pamięć i koncentracja a choroba Alzheimera

Ćwiczmy pamięć

Co powoduje problemy z pamięcią i koncentracją?

Sposoby na poprawę koncentracji w pracy

 • Ograniczenie hałasu - zdolności koncentracji są bardzo zróżnicowane indywidualnie i część osób potrafi zachować pełne skupienie nawet w bardzo hałaśliwym środowisku. Niemniej radio, telewizja lub głośna muzyka skutecznie odwracają naszą uwagę od wykonywanych zadań. Jeśli nasze środowisko pracy nie pozwala na pełną ciszę lub odosobnienie, należy wówczas rozważyć zastosowanie stopperów do uszu (np. do formowania lub silikonowe), które wytłumią zewnętrzny szum i hałas. Spokojna, relaksacyjna muzyka słuchana w słuchawkach też potrafi zwiększyć koncentrację u niektórych osób.

 • Porządek w miejscu pracy - posprzątane biurko lub nawet pulpit komputera powodują, że mózg nie rozprasza się aż tak łatwo i znaczniej lepiej koncentruje się na wykonywanym aktualnie zadaniu. Ważna jest również praca w pozycji siedzącej oraz temperatura pomieszczenia – przy zbyt wysokiej temperaturze organizm łatwo popada w senność.

 • Dobre planowanie zadań oraz całego dnia - jesteśmy w stanie pracować w pełnym skupieniu przez 20 do 40 minut, dlatego ważne jest, by robić przerwy w pracy lub nauce. Istotnym jest również odpowiednie zaplanowanie tych przerw i podzielenie całości pracy na mniejsze etapy.

Sposoby na poprawę pamięci

 • Systematyczne ćwiczenie pamięci – przyswajanie nowych informacji, nauka języków obcych, gry logiczne, krzyżówki – są to świetne lekarstwa na poprawę kondycji naszego mózgu.

 • Zerwanie z rutyną – warto zmienić nieco codzienne nawyki: od ułożenia cukierniczki w innym miejscu, po wybranie się do pracy inną drogą.

 • Częste przebywanie na świeżym powietrzu.

 • Aktywność fizyczna.

 • Zdrowa, zbilansowana dieta, obfitująca w witaminy i kwasy omega-3.

 • Aktywne życie towarzyskie – kontakty z ludźmi stymulują nasz mózg i przyczyniają się do znacznego usprawnienia jego funkcji.

Kiedy iść do lekarza?

Krótkotrwałe lub przejściowe okresy kłopotów z koncentracją nie są niczym niepokojącym i najczęściej wystarczy relaks, odpoczynek i sen, by temu zaradzić. Natomiast, jeśli problemy z koncentracją i pamięcią znacznie się nasilają, a zwłaszcza, jeżeli następuje to u ludzi młodych - należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być objawem poważniejszych chorób, np.:

Każde leczenie powinno być poprzedzone diagnozą. Nie inaczej jest również w przypadku zaburzeń pamięci. Właściwa diagnoza zapewni efektywniejsze leczenie, które może opierać się na psychoterapii lub terapii lekami i szybszy powrót do pełnej sprawności.

Preparaty bez recepty na pamięć i koncentrację

 • Wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) - składniki tej rośliny poprawiają krążenie mózgowe, co przyczynia się do lepszego ukrwienia oraz dotlenienia mózgu, a w efekcie poprawia zdolności skupienia oraz zapamiętywania (np. Bilobil forte, Ginkofar forte).

 • Lecytyna - naturalny składnik każdej z naszych komórek, również nerwowych. Suplementowana (najczęściej w postaci lecytyny sojowej) poprawia strukturę błon komórkowych neuronów, dzięki czemu lepiej one funkcjonują, tym samym poprawiając procesy myślowe, pamięć i koncentrację (np. Lecytyna 1200 Walmark, Gold-Lecytyna, Lecytyna forte Naturkaps, Vita-Buerlecithin); występuje w połączeniach z żeń-szeniem i kofeiną (np. Sesja).

 • Kwas DHA (dokozaheksaenowy, jeden z kwasów omega-3) - niezbędny dla sprawnego przekazywania sygnałów nerwowych w obszarze mózgu zwanym hipokamp, który odpowiada m.in. za pamięć. Z wiekiem ilość DHA w mózgu spada, więc suplementacja nim może odwrócić (lub przynajmniej spowolnić) proces pogorszenia się pamięci i koncentracji. Naturalnie duże ilości kwasów omega-3 zawarte są w rybach i innych owocach morza, a w aptekach znajdziemy cały szereg preparatów, zawierających je w swoim składzie (np. Omega 3 Naturell, Gold-Omega 3, Omega-3 Naturkaps), może występować w połączeniu z lecytyną i cynkiem (np. Doppelherz Aktiv Dla Mózgu).

 • Magnez - odpowiada za stabilizację komórek nerwowych, dzięki czemu sprawniej odbywa się proces przewodnictwa sygnałów nerwowych, co w efekcie przekłada się na sprawniejsze procesy pamięciowe (np. Magne B6, Magvit B6, Maglek).

Więcej o preparatach dostępnych bez recepty na pamięć i koncentrację: Pamięć i koncentracja - leki, suplementy i zioła.

Leki na receptę na pamięć i koncentrację

 • Piracetam (np. Nootropil, Lucetam, Memotropil) - wbudowuje się w błony komórkowe komórek nerwowych, przez co poprawia ich strukturę i funkcjonowanie. Ma udowodnione działanie usprawniające procesy mózgowe (uczenie się, pamięć, koncentracja) i jest bardzo szeroko stosowany wśród pacjentów, głównie starszych, ale znajduje również zastosowanie u pacjentów młodych, a nawet dzieci, ponieważ jest bardzo dobrze tolerowany.

 • Winpocetyna (np. Cavinton, Vicebrol, Vinpocetine) - rozszerza naczynia krwionośne w mózgu, nie wpływając przy tym na krążenie obwodowe. Tym samym dochodzi do lepszego ukrwienia mózgu, sprzyjając poprawie procesów w nim zachodzących. Oprócz wskazań dotyczących poprawy pamięci, stosowana jest również u pacjentów po udarach, po encefalopatii wątrobowej, w stanach niedokrwiennych mózgu. Polepsza również krążenie w obrębie oka i narządu słuchu, przez co znajduje zastosowanie u pacjentów z retinopatią cukrzycową lub miażdżycową, jak również w zawrotach głowy i zaburzeniach słuchu.

Pogarszająca się pamięć i koncentracja a choroba Alzheimera

Nie wszystkie kłopoty z koncentracją i pamięcią są naturalnym etapem życia i starzenia się. Jeśli pogorszająca się pamięć utrudnia normalne funkcjonowanie, pojawiają się dziwaczne zachowania, chwiejny nastrój, zaniedbywanie higieny osobistej – mogą to być objawy chorób otępiennych, z których najpopularniejszą jest choroba Alzheimera. Dotyka ona 15% osób po 65. roku życia i prawie 40% 80-latków. Jest zatem wysokie prawdopodobieństwo, że w naszym otoczeniu jest osoba cierpiąca na tę chorobę. Obecnie stosowane leki nie pozwalają na pełne jej wyleczenie, ale mogą złagodzić i spowolnić jej postęp:

Wampirza terapia w chorobie Alzheimera

Ostatnio pojawiają się doniesienia o nowatorskich sposobach walki z chorobą Alzheimera przy użyciu krwi młodych osób. Potocznie metoda ta nazywana jest „wampirzą terapią” i polega na podawaniu chorym na Alzheimera pewnych wyizolowanych specyficznych białek z osocza krwi osób między 18. a 30. rokiem życia. Badania wskazują na to, że metoda może znacznie spowolnić postęp choroby i wręcz odwrócić niektóre jej fazy. Na razie terapia ta jest ciągle w fazie badań, ale wydaje się być obiecująca i daje nadzieję milionom chorym na całym świecie.

Ćwiczmy pamięć

Dbajmy o nasz umysł ćwiczeniami, zagadkami oraz nauką nowych rzeczy – a to wszystko w połączeniu ze zdrowym trybem życia pozwoli zachować jego sprawność na długie lata i uniknąć kłopotliwych problemów z pamięcią. Medycyna na szczęście też nie stoi w miejscu i dostarcza coraz nowszych sposobów na zwalczanie poważnych schorzeń.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 14.04.2023 14:16:18

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Vita Buerlecithin

płyn, 1 litr

vitaminum b compositum

produkt dostępny bez recepty

w 83% aptek

od 39,99 zł

Magne B6

tabletki powlekane, 60 tabletek

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 17,99 zł

Revitasens

kapsułki, 30 kapsułek

omega triglycerides+tryptophan+folic acid+cyanocobalamin

suplement diety

w 15% aptek

od 36,49 zł

Magvit B6

tabletki powlekane, 50 tabletek blistry

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 12,19 zł

Naturell Omega-3 1000 mg

kapsułki, 60 kapsułek

omega triglycerides+tocopherol

suplement diety

w 66% aptek

od 37,99 zł

Bilobil Forte

kapsułki, 60 kapsułek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 42% aptek

od 21,99 zł

Doppelherz Aktiv Dla mózgu

kapsułki, 30 kapsułek

lecithin+zinc+vitaminum b compositum

suplement diety

w 33% aptek

od 15,99 zł

Revitanerw Max

kapsułki, 30 kapsułek

thioctic acid+thiamine

suplement diety

w 47% aptek

od 35,02 zł

Maglek B6

tabletki, 50 tabletek pojemnik

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 88% aptek

od 12,19 zł

Olimp Gold-Lecytyna

kapsułki, 60 kapsułek

lecithin

suplement diety

w 58% aptek

od 24,19 zł

Sesja

tabletki, 50 tabletek

bacopa monnieri+caffeine+panax ginseng+ginkgo biloba

suplement diety

w 31% aptek

od 15,99 zł

Omega-Vitum 3-6-9

kapsułki, 60 kapsułek

omega-3 triglycerides+omega-6 triglycerides+omega-9 triglycerides+tocopherol

suplement diety

w 41% aptek

od 17,29 zł

NeuroB12 Galena

kapsułki, 30 kapsułek

cyanocobalamin+folic acid+thiamine

suplement diety

w 33% aptek

od 9,90 zł

MB Active

tabletki, 20 tabletek

taurine+caffeine+ginkgo biloba+cannabis sativa+tyrosine+pantothenic acid

suplement diety

w 13% aptek

od 5,99 zł

Stoppery tłumiące do uszu do formowania

wkładki do uszu, 1 para

wyrób medyczny

w 77% aptek

od 2,20 zł

Walmark Lecytyna 1200 mg Forte

kapsułki, 80 kapsułek

lecithin

suplement diety

w 16% aptek

od 17,70 zł

Ginkofar Forte

tabletki powlekane, 60 tabletek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 77% aptek

od 31,99 zł

Bilomag Plus Oczy

tabletki powlekane, 75 tabletek

ginkgo biloba+lutein+vaccinium myrtillus

suplement diety

w 46% aptek

od 42,19 zł

Naturkaps Lecytyna 1200 forte

kapsułki, 40 kapsułek

lecithin

suplement diety

w 35% aptek

od 13,79 zł

Omega 3 Activlab

kapsułki, 60 kapsułek

omega triglycerides+tocopherol

suplement diety

w 7% aptek

od 18,00 zł

Naturkaps Omega-3 Forte

kapsułki, 60 kapsułek

omega triglycerides

suplement diety

w 20% aptek

od 17,99 zł

mbrace Focus & Balance

tabletki, 30 tabletek

ginkgo biloba+crataegus+magnesium+pyridoxine+thiamine+methylcobalamin+nicotinic acid

suplement diety

w 40% aptek

od 19,98 zł

Nivalin

iniekcja, 10 ampułek

galantamine

lek na receptę

w 58% aptek

od 49,99 zł

Rivaldo

kapsułki, 56 kapsułek

rivastigmine

lek na receptę

w 9% aptek

od 72,91 zł

Nootropil

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 88% aptek

od 29,99 zł

Memotropil

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 98% aptek

od 16,90 zł

Cavinton Forte

tabletki, 90 tabletek

vinpocetine

lek na receptę

w 98% aptek

od 19,98 zł

Nilogrin

tabletki powlekane, 60 tabletek

nicergoline

lek na receptę

w 96% aptek

od 36,90 zł

Biomentin

tabletki powlekane, 56 tabletek

memantine

lek na receptę

w 83% aptek

od 29,99 zł

Lucetam

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 80% aptek

od 23,99 zł

Vicebrol

tabletki, 100 tabletek

vinpocetine

lek na receptę

w 97% aptek

od 13,90 zł

Polmatine

tabletki powlekane, 56 tabletek

memantine

lek na receptę

w 72% aptek

od 39,99 zł

Donepex

tabletki powlekane, 28 tabletek

donepezil

lek na receptę

w 80% aptek

od 36,40 zł

Nicerin

tabletki powlekane, 30 tabletek

nicergoline

lek na receptę

w 42% aptek

od 16,99 zł

Cogiton 10

tabletki powlekane, 28 tabletek

donepezil

lek na receptę

w 63% aptek

od 42,64 zł

Vinpocetine Espefa

tabletki, 100 tabletek

vinpocetine

lek na receptę

w 56% aptek

od 6,50 zł

Yasnal

tabletki powlekane, 28 tabletek

donepezil

lek na receptę

w 20% aptek

od 38,11 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy