Sortuj
578 produktów zawierających Magnez, w tym 5 na receptę.
325 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.
Magnez należy do makroelementów. W przypadku człowieka makroelementami bywają nazywane pierwiastki, których zapotrzebowanie w diecie przekracza 100 mg na dobę i niezbędne są one do prawidłowego rozwoju organizmu. Wysokie zapotrzebowanie na magnez wynika z wielu funkcji, które odgrywa w ludzkim organizmie. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej pracy układu krwionośnego, mięśniowego oraz nerwowego.
Preparaty z magnezem są dostępne bez recepty w aptece. Można je znaleźć pod postacią tabletek (np. Aspargin, Magne B6 Forte, NeoMag cardio), kapsułek (np. Chela-Mag B6, Forsen Forte), płynu lub syropu (np. Chela-Mag B6 Forte Shot, Magnefar B6 Junior).
Jakie właściwości posiada magnez?
W jakich chorobach stosowany jest magnez?
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez?
Jak objawia się niedobór magnezu?
Jakie produkty spożywcze zawierają dużo magnezu?
Czy można przedawkować magnez?
Co poprawia działanie magnezu?
Czy magnez można stosować w ciąży?
Czy magnez można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?
Magnez uczestniczy w wielu szlakach enzymatycznych, które regulują syntezę białek biorących udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie. Pośredniczy w przekazywaniu impulsów w układzie nerwowym oraz reguluje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jest niezbędny do syntezy DNA i RNA oraz do produkcji energii. Umożliwia skurcze mięśni, utrzymuje odpowiednie napięcie naczyń krwionośnych, ciśnienie krwi oraz prawidłowy rytm serca.
Magnez odpowiada również za prawidłowy metabolizm insuliny i glukozy. Niektóre sole magnezu posiadają właściwości przeczyszczające i stosowane są w leczeniu zaparć. Ponadto niektóre sole magnezu działają zobojętniająco – mogą być podawany w chorobie refluksowej.
Dostępne na rynku preparaty z magnezem dedykowane są osobom, które chcą wspomóc pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz mięśni, a także tym, którzy narażeni sią na przewlekły stres. Magnez wspiera koncentrację oraz zmniejsza uczucie zmęczenia. Pierwiastek przyjmowany jest zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku niedoboru tej substancji. Niektóre sole magnezu stosowane są w leczeniu zaparć lub w innych zaburzeniach układu pokarmowego, jak np. zgaga lub refluks.
Zapotrzebowanie na magnez różni się w zależności od płci, wieku oraz stanu fizjologicznego pacjenta. Zalecane spożycia magnezu wynosi:
Dla dzieci w wieku 1 – 3 lata: 80 mg na dobę,
Dla dzieci w wieku 4 - 8 lat: 130 mg na dobę,
Dla dzieci w wieku 9 – 13 lat: 240 mg na dobę,
Dla młodzieży w wieku 14 – 18 lat: 360 mg na dobę u kobiet, 410 mg na dobę u mężczyzn,
Dla osób dorosłych do 30 roku życia: 310 mg na dobę u kobiet, 400 mg na dobę u mężczyzn,
Dla osób dorosłych powyżej 31 lat: 320 mg na dobę u kobiet, 420 mg na dobę u mężczyzn.
Niewystarczająca ilość pierwiastka w organizmie może wystąpić w przypadku stosowania diety ubogiej w magnez, a także u osób cierpiących na chorobę alkoholową, cukrzycę typu 2 oraz choroby układu pokarmowego. Niedobory magnezu mogą pojawić się również u osób starszych, narażonych na przewlekły stres lub wykonujących ciężką pracę fizyczną .
Wczesnymi objawami niedoboru magnezu jest utrata apetytu, nudności, wymioty, zmęczenie i osłabienie. Z czasem mogą pojawić się również skurcze mięśni, drgawki, mrowienie kończyn oraz zaburzenia pracy serca. Poważny niedobór magnezu prowadzi do zaburzenia gospodarki mineralnej organizmu i obniżenia stężenia wapnia oraz potasu w ustroju.
Magnez jest pierwiastkiem szeroko rozpowszechnionym w żywności. Jego duże ilości występują w zielonych warzywach liściastych (np. szpinak, sałata), roślinach strączkowych, orzechach, nasionach oraz produktach pełnoziarnistych. Ponadto magnez znajduje się również w wodzie kranowej i butelkowanej.
Nadmierna podaż magnezu z pożywieniem nie jest niebezpieczna dla osób zdrowych, ponieważ nadmiar pierwiastka jest usuwany wraz z moczem. Wysokie dawki makroelementu przyjmowane w postaci suplementów diety lub leków mogą powodować biegunkę, nudności oraz bóle brzucha.
Magnez w preparatach występuje często w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. Przyjmowanie magnezu z innymi substancjami wpływa na jego przyswajalność oraz siłę i zakres działania. Magnez i potas wykazują komplementarne działanie – obydwa pierwiastki wspierają pracę mięśni szkieletowych oraz układu nerwowego. Połączenie to jest również korzystne ze względu na to, że magnez zwiększa wchłanianie potasu z układu pokarmowego. Przyjęcie magnezu łącznie z witaminą B6 zwiększy przyswajalność pierwiastka, a także ułatwi jego transport do komórek i ograniczy wydalanie z organizmu.
Właściwości moczopędne kawy sprawiają, że po jej spożyciu może nastąpić wypłukanie niektórych składników mineralnych, m.in. magnezu. Warto jednak wspomnieć, że nasiona kawy stanowią jedno ze źródeł magnezu w diecie. W związku z tym nie należy się obawiać niedoborów tego pierwiastka związanych ze spożywaniem kawy. Działanie moczopędne posiadają również duże ilości herbaty lub innych napojów kofeinowych, a także alkohol.
Magnez można stosować również w ciąży. W tym okresie zapotrzebowanie na pierwiastek rośnie i wynosi 350 mg na dobę u kobiet ciężarnych do 30 roku życia i 360 mg na dobę dla kobiet ciężarnych po 30 roku życia. Zaleca się, aby całkowita podaż magnezu odbywała się wraz z pożywieniem. Jeżeli jest to niemożliwe suplementację pierwiastka należy omówić wcześniej z lekarzem.
Można stosować magnez karmiąc piersią (podczas laktacji). Zapotrzebowanie na pierwiastek w tym okresie nie zwiększa się, ani nie zmniejsza. Zaleca się, aby całkowita podaż magnezu odbywała się wraz z pożywieniem. Jeżeli jest to niemożliwe suplementację pierwiastka należy omówić wcześniej z lekarzem.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/#h8
„Magnesium in Prevention and Therapy” Uwe Gröber, Joachim Schmidt, Klaus Kisters
„Magnesium in Disease Prevention and Overall Health” Stella Lucia Volpe
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 38,79 zł
od 10,79 zł
od 26,50 zł
od 21,99 zł
od 12,99 zł
od 7,48 zł
od 18,99 zł
od 16,02 zł
od 11,68 zł
od 4,79 zł
od 16,02 zł
od 5,49 zł
od 18,38 zł
od 10,99 zł
od 26,57 zł
od 14,99 zł
od 13,46 zł
od 11,49 zł
od 19,99 zł
od 3,79 zł
od 22,99 zł
od 5,43 zł
Panawit Elektrolity + magnez + kompleks witamin z grupy B + witamina C
tabletki musujące, 20 tabletek + 20 tabletek
w 12% aptek
od 16,29 zł
od 24,29 zł
od 13,49 zł
od 5,99 zł
od 5,49 zł
od 8,15 zł
od 13,49 zł
od 14,56 zł
od 12,86 zł
od 32,69 zł
od 28,49 zł
od 11,79 zł
od 15,80 zł
od 8,49 zł
od 3,99 zł
od 31,99 zł
od 12,59 zł
od 11,99 zł
od 25,49 zł
od 6,95 zł
od 18,99 zł
od 37,06 zł
od 11,99 zł
od 9,95 zł
od 15,49 zł
od 16,29 zł