Nagłe chudnięcie - czy to nadczynność tarczycy?

Nadpobudliwość, drżenie rąk i ciągły niepokój mogą być objawami nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy – nadczynności tarczycy. Jak walczyć z problemem? I czy jest to typowo kobieca choroba?

Kto choruje na nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to niezwykle rozprzestrzeniona choroba, na którą cierpi prawie 2% Polaków. W większym stopniu jest ona przypadłością damską – szacuje się, że choruje na nią co 60. kobieta. Mężczyźni cierpią z powodu nadczynności nawet 10 razy rzadziej. Choroba ta, na szczęście, prawie nie dotyka dzieci [1].

Co powoduje nadczynność tarczycy?

 • choroba Gravesa-Basedowa - schorzenie z grupy chorób autoimmunologicznych, w czasie której organizm zaczyna produkować specyficzne przeciwciała, naśladujące działanie hormonu przysadki TSH odpowiadającego za pobudzenie wydzielania hormonów tarczycowych;
 • guzki tarczycowe (wole), które mogą być spowodowane m.in. paleniem papierosów;
 • guzy przysadki mózgowej;
 • spożywanie nadmiernych dawek jodu (tzw. zespół jod-Basedow).

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Hormony tarczycy - trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) – regulują funkcje naszego organizmu i odpowiadają m.in. za metabolizm oraz produkcję ciepła. Właśnie dlatego ich nadmiar objawia się tzw. „stanem przyspieszonego organizmu”, co oznacza:

 • spadek masy ciała
 • uczucie gorąca;
 • kołatanie serca (lekceważone i nieleczone może przekształcić się w groźne dla życia migotanie przedsionków);
 • nadmierna potliwość;
 • niepokój, lęk, zwiększona drażliwość;
 • drżenie rąk (niekiedy tak intensywne, że pacjent podejrzewa u siebie chorobę Parkinsona);
 • wytrzeszcz oczu;
 • twarde zgrubienia pod skórą w okolicy szyi, powiększony obwód szyi spowodowany przerostem gruczołu;
 • częstsze oddawanie stolca lub nawet biegunki;
 • wypadanie włosów;
 • zaburzenia miesiączkowania (u kobiet);
 • spadek libido, problemy z erekcją (u mężczyzn).

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Pacjent, który zauważa u siebie powyższe objawy, powinien skonsultować się z lekarzem rodzinnym, żeby potwierdzić lub wykluczyć nadczynność tarczycy. W tym celu wykonuje się badanie krwi (które, w odróżnieniu od wielu badań, np. w kierunku cukrzycy, nie musi być wykonane na czczo) celem oznaczenia poziomu hormonu TSH (czasami również T3 oraz T4). Oznaczenie poziomu TSH jest dokładną metodą, chociaż stosuje się również badanie USG w celu identyfikacji guzków tarczycy oraz badanie dotykowe. Lekarz rodzinny może także wypisać skierowanie do endokrynologa.

Jak leczyć nadczynność tarczycy?

 • podawanie leków przeciwtarczycowych na receptę, m.in. propylotiouracyl (np. Thyrosan, Propycil), tiamazol (np. Metizol);
 • leczenie jodem promieniotwórczym – choremu podaje się jednorazowo dawkę promieniotwórczego jodu, który zostaje wychwycony z krwi przez komórki tarczycy. W efekcie dochodzi do ich nieodwracalnego uszkodzenia i zmniejszenia wydzielania przez nie hormonów;
 • leczenie operacyjne – metodę stosuje się głównie wtedy, kiedy rozpoznany jest rak tarczycy.

Jak zapobiec powstaniu nadczynności tarczycy?

W zapobieganiu problemów z tarczycą niezwykle ważna okazuje się dieta. Musi być ona bogata w warzywa, owoce, nabiał, dobrej jakości chude mięso.

Należy również unikać przewlekłego stresu, gdyż ma on znaczny wpływ na funkcjonowanie nie tylko tarczycy, ale i całego organizmu.

Kobiety ze względu na wyższe ryzyko zachorowania powinny regularnie badać poziom hormonów, żeby jak najwcześniej wykryć niepokojące odchylenia od normy i wdrożyć odpowiednie leczenie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

1. Leczenie nadczynności tarczycy; Łącka, Czyżyk; 2008.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 16.02.2018 10:36:20

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Czy można stosować lek Skudexa przy nadczynności tarczycy?
Czy lek sudexin powinnam brać majac nadczynność tarczycy
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy pies może przyjmować Euthyrox zamiast Forthyron?
Czy można zastąpić Forthyron odpowiednikiem ludzkim np Eutyrox(jak dobrze pamiętam nazwę) Mój pies bierze cały czas ten lek w dawce 300mg 2 razy dzi...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie nagłe chudnięcie - czy to nadczynność tarczycy? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.