Wszy, owsiki i inne przedszkolne pasożyty

Jeśli masz dziecko to pewnie nieraz zdarzyło Ci się zastanawiać, czy możesz posłać je do przedszkola, w którym szaleją choroby, czy lepiej, aby zostało w domu. Stajemy przed takim dylematem zwłaszcza, gdy wiemy, że któreś z dzieci zaraziło się owsikami lub wszami i jest szansa, że Twoje również zachoruje. Na co zwrócić uwagę i jak bardzo należy być ostrożnym?

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!

Skąd wiedzieć, że dziecko jest chore?

Objawy, jakie pojawiają się podczas zakażenia pasożytami wewnętrznymi są do siebie bardzo zbliżone, tj. bóle brzucha, biegunki, brak koncentracji, niespokojny sen, utrata apetytu. Jednak istnieje kilka symptomów, które pozwalają rozróżnić ich rodzaj:

 • owsiki - dziecko drapie się w okolicach odbytu, jest niespokojne, owsiki w postaci białych nitek pojawiają się w kale dziecka;
 • lamblie - stolce o brzydkim zapachu, w których widoczne są duże ilości niestrawionego pokarmu;
 • glisty ludzkie - długo utrzymujący się kaszel oraz wysypki skórne;
 • tasiemiec - dziecko traci na wadze w szybkim tempie, w kale można zaobserwować białe prostokąciki - człony tasiemca.

Do objawów mogących świadczyć o zaatakowaniu dziecka przez wszy (pasożyt zewnętrzny) należy bardzo silny świąd w obrębie skóry głowy.

Jak dziecko może zarazić się wszami, owsikami i innymi pasożytami?

 • przebywanie dzieci w dużych skupiskach, np. w przedszkolu;
 • wkładanie brudnych rąk do buzi, na których to mogą znajdować się jaja pasożytów;
 • spożywanie niedokładnie umytych warzyw i owoców, skażonej wody, surowego mięsa;
 • zabawy w piaskownicy, w której swoje potrzeby załatwiały psy i koty.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Po zaobserwowaniu u dziecka powyżej opisanych objawów mogących świadczyć o zakażeniu pasożytami przewodu pokarmowego należy udać się do lekarza pediatry, który może skierować na odpowiednie badania (np. badanie kału) i zalecić leczenie.

W przypadku wszawicy, po konsultacji z farmaceutą możemy stosować leki do użytku zewnętrznego dostępne w aptece bez recepty.

Leki i preparaty na choroby pasożytnicze

Do przykładowych preparatów stosowanych w zwalczaniu pasożytów należą:

 • albendazol (np. Zentel) – dostępny na receptę, hamuje dostarczanie składników energetycznych do pasożytów wewnętrznych (np. owsików, tasiemców, glist), w wyniku czego dochodzi do jego obumierania, a następnie wydalenia z organizmu zakażonego;
 • pyrantel (np. Pyrantelum) - dostępny zarówno w tabletkach oraz w zawiesinie (w aptece bez recepty), poraża mięśnie pasożytów wewnętrznych (np. glist, owsików), które unieruchomione w wyniku ruchów perystaltycznych jelita zostają z niego wydalone;
 • dimetykon, cyklometykon (np. Paranit, Pipi Nitolic), permetryna (np. Sora Forte) – szampony bez recepty stosowane we wszawicy, ich działanie polega na porażeniu aparatu oddechowego wszy i zabijaniu gnid, które należy usunąć przy pomocy gęstego grzebienia.

Po 10-14 dniach od podania pierwszej dawki leków przeciwpasożytniczych należy wykonać ponownie badania na obecność pasożyta i w razie potrzeby powtórzyć leczenie.

W przypadku stwierdzonej owsicy, glistnicy, lambliozy i wszawicy leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy oraz rówieśnicy z przedszkola.

Jak zahamować rozprzestrzenianie się pasożyta?

 • pranie ubrań i pościeli w wysokich temperaturach, dokładne czyszczenie dywanów, pluszaków i rzeczy osobistych chorego dziecka;
 • unikanie podawania dziecku cukru, słodyczy i produktów mlecznych, ponieważ tworzą one idealne środowisko do rozwoju pasożytów;
 • zakładanie dziecku pieluchy lub majtek do spania, aby jaja pasożyta nie rozprzestrzeniały się na pościel (w przypadku pasożytów wewnętrznych).

Czy posłać dziecko do przedszkola?

Dzieci, które zakaziły się którymś z pasożytów nie powinny być puszczane do przedszkola, aby nie zarazić pozostałych dzieci. Natomiast rodzice zdrowych przedszkolaków, gdy dowiedzą się, że ich pociechy miały kontakt z osobami chorymi, powinni udać się do lekarza, który zweryfikuje, czy nie doszło do zarażenia i zdecyduje o ewentualnym leczeniu i dalszym postępowaniu.

Jak zapobiegać owsikom, wszom i innym pasożytom?

Niestety uchronienie dziecka w pełni przed możliwością zakażenia chorobami pasożytniczymi jest niemożliwe. Jednak, jeśli będą przestrzegane pewne zasady, szansę zachorowania można znacznie zmniejszyć:

 • myć ręce dokładnie i często, przynajmniej przez 30 sekund z użyciem mydła i ciepłej wody, szczególnie po przyjściu z podwórka, po wyjściu z toalety, przed jedzeniem;
 • myć warzywa i owoce przed ich spożyciem, pić przegotowaną wodę;
 • regularnie odrobaczać psy i koty;
 • wytłumaczyć dziecku, aby nie pożyczało innym rzeczy osobistych, szczególnie mających kontakt z włosami (grzebieni, gumek do włosów, szczotek).

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.04.2021 12:10:22

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę zastosować Pyrantelum podczas stosowania leku z wenlafaksyną?
Witam , czy można łączyć wenflaksyne z pyrantelum?
odpowiada Ewa Pilch

Czy lek Zentel zadziałał?
Witam. Syn ma podejrzenie pasożyta. Dostał jednorazową dawkę Zentel w postaci zawiesiny. Dwa dni po przyjęciu leku zrobił "kupkę" z małymi białymi kul...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Decaris bywa w naszych aptekach?
Czy decaris bywa w naszych aptwkach ?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy lek Zentel można zastosować ponownie po upływie 8 dni od pierwszej dawki?1
Czy drugą dawkę Pyrantelum mogę podać po 8 dniach? Córka przyjęła pierwszą dawkę tydzień temu ale dziś znów zgłasza swędzenie w okolicach odbytu. Pomi...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Jak pobrać materiał do badania na owsiki u dziecka?
Dzień dobry, pediatra powiedział żeby pobrać materiał do badania na owsiki u dziecka. Otrzymałam informacje, żeby to zrobić za pomocą taśmy. Nie znala...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy można kupić w Polsce tabletki z iwermektyną?
Czy można kupić w Polsce tabletki z iwermektyną?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie wszy, owsiki i inne przedszkolne pasożyty odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.