Wszy, owsiki i inne przedszkolne pasożyty

Jeśli masz dziecko to pewnie nieraz zdarzyło Ci się zastanawiać, czy możesz posłać je do przedszkola, w którym szaleją choroby, czy lepiej, aby zostało w domu. Stajemy przed takim dylematem zwłaszcza, gdy wiemy, że któreś z dzieci zaraziło się owsikami lub wszami i jest szansa, że Twoje również zachoruje. Na co zwrócić uwagę i jak bardzo należy być ostrożnym?

Skąd wiedzieć, że dziecko jest chore?

Objawy, jakie pojawiają się podczas zakażenia pasożytami wewnętrznymi są do siebie bardzo zbliżone, tj. bóle brzucha, biegunki, brak koncentracji, niespokojny sen, utrata apetytu. Jednak istnieje kilka symptomów, które pozwalają rozróżnić ich rodzaj:

 • owsiki - dziecko drapie się w okolicach odbytu, jest niespokojne, owsiki w postaci białych nitek pojawiają się w kale dziecka;
 • lamblie - stolce o brzydkim zapachu, w których widoczne są duże ilości niestrawionego pokarmu;
 • glisty ludzkie - długo utrzymujący się kaszel oraz wysypki skórne;
 • tasiemiec - dziecko traci na wadze w szybkim tempie, w kale można zaobserwować białe prostokąciki - człony tasiemca.

Do objawów mogących świadczyć o zaatakowaniu dziecka przez wszy (pasożyt zewnętrzny) należy bardzo silny świąd w obrębie skóry głowy.

Jak dziecko może zarazić się wszami, owsikami i innymi pasożytami?

 • przebywanie dzieci w dużych skupiskach, np. w przedszkolu;
 • wkładanie brudnych rąk do buzi, na których to mogą znajdować się jaja pasożytów;
 • spożywanie niedokładnie umytych warzyw i owoców, skażonej wody, surowego mięsa;
 • zabawy w piaskownicy, w której swoje potrzeby załatwiały psy i koty.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Po zaobserwowaniu u dziecka powyżej opisanych objawów należy udać się do lekarza pediatry, który może skierować na odpowiednie badania (np. badanie kału) i zalecić leczenie.

W przypadku wszy ludzkiej, rozpoznaje się ją wyłącznie poprzez wykrycie jej gnid we włosach. W aptekach są również dostępne preparaty bez recepty, które barwią gnidy, tak aby można je było łatwiej zidentyfikować i usunąć (np. Paranit Wykrywacz Wszawicy). W przypadku ich rozpoznania - należy udać się do pediatry.

Leki i preparaty na choroby pasożytnicze

Do przykładowych preparatów stosowanych w zwalczaniu pasożytów należą:

 • albendazol (np. Zentel) – dostępny na receptę, hamuje dostarczanie składników energetycznych do pasożytów wewnętrznych (np. owsików, tasiemców, glist), w wyniku czego dochodzi do jego obumierania, a następnie wydalenia z organizmu zakażonego;
 • pyrantel (np. Pyrantelum) - dostępny zarówno w tabletkach (tylko z przepisu lekarza) oraz w zawiesinie (dostępny bez recepty), poraża mięśnie pasożytów wewnętrznych (np. glist, owsików), które unieruchomione w wyniku ruchów perystaltycznych jelita zostają z niego wydalone;
 • dimetykon, cyklometykon (np. Paranit, Pipi Nitolic), permetryna (np. Sora Forte) – szampony bez recepty stosowane we wszawicy, ich działanie polega na porażeniu aparatu oddechowego wszy i zabijaniu gnid, które należy usunąć przy pomocy gęstego grzebienia.

Po 10-14 dniach od podania pierwszej dawki leków przeciwpasożytniczych należy wykonać ponownie badania na obecność pasożyta i w razie potrzeby powtórzyć leczenie.

W przypadku stwierdzonej owsicy, glistnicy, lambliozy i wszawicy leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy oraz rówieśnicy z przedszkola.

Jak zahamować rozprzestrzenianie się pasożyta?

 • pranie ubrań i pościeli w wysokich temperaturach, dokładne czyszczenie dywanów, pluszaków i rzeczy osobistych chorego dziecka;
 • unikanie podawania dziecku cukru, słodyczy i produktów mlecznych, ponieważ tworzą one idealne środowisko do rozwoju pasożytów;
 • zakładanie dziecku pieluchy lub majtek do spania, aby jaja pasożyta nie rozprzestrzeniały się na pościel (w przypadku pasożytów wewnętrznych).

Czy posłać dziecko do przedszkola?

Dzieci, które zakaziły się którymś z pasożytów nie powinny być puszczane do przedszkola, aby nie zarazić pozostałych dzieci. Natomiast rodzice zdrowych przedszkolaków, gdy dowiedzą się, że ich pociechy miały kontakt z osobami chorymi, powinni udać się do lekarza, który zweryfikuje, czy nie doszło do zarażenia i zdecyduje o ewentualnym leczeniu i dalszym postępowaniu.

Jak zapobiegać owsikom, wszom i innym pasożytom?

Niestety uchronienie dziecka w pełni przed możliwością zakażenia chorobami pasożytniczymi jest niemożliwe. Jednak, jeśli będą przestrzegane pewne zasady, szansę zachorowania można znacznie zmniejszyć:

 • myć ręce dokładnie i często, przynajmniej przez 30 sekund z użyciem mydła i ciepłej wody, szczególnie po przyjściu z podwórka, po wyjściu z toalety, przed jedzeniem;
 • myć warzywa i owoce przed ich spożyciem, pić przegotowaną wodę;
 • regularnie odrobaczać psy i koty;
 • wytłumaczyć dziecku, aby nie pożyczało innym rzeczy osobistych, szczególnie mających kontakt z włosami (grzebieni, gumek do włosów, szczotek).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 15.02.2018 09:37:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jakim lekiem można pozbyć się pasożytów u ludzi?
Lek żeby się pozbyć pasożytów dla ludzi
odpowiada Marta Janocha

Czy w aptekach można kupić leki zawierające lewamizol?
Gdzie można kupić lewamizol
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy lek Pyrantelum może zaszkodzić psu?
Witam, czy lek doustny pyrantelum w płynie może zaszkodzić psu? Wylało mi się i pies to zlizał teraz i boję się o jego zdrowie.
odpowiada Marta Janocha

Czy można kupić w aptece lek z prazykwantelem?
Czy można kupić w aptece Parazykeantel?
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaka jest cena leku Zentel?
Cena leku zentel
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Zentel przyjmuje się po posiłkach?
Czy Zentel przyjmuje się po posiłkach
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie wszy, owsiki i inne przedszkolne pasożyty odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.