Wyroby medyczne a leki i suplementy diety

Na rynku istnieje wiele produktów zaliczanych do wyrobów medycznych. W pierwszej kolejności kojarzą nam się one ze strzykawkami, pieluchomajtkami lub inhalatorami. Niemniej, można wśród nich wyróżnić wiele preparatów stosowanych podczas infekcji górnych dróg oddechowych, jak np. tabletki do ssania, aerozole, a niekiedy nawet syropy. Czym w takim razie różnią się wyroby medyczne od leków i suplementów diety?

Wyrób medyczny - czym się różni od leku i suplementu diety?

Wyrobem medycznym można nazwać narzędzie, urządzenie, oprogramowanie, itp., które są przeznaczone do diagnostyki lub celów terapeutycznych. Wyroby medyczne znajdują zastosowanie w zapobieganiu, monitorowaniu, czy łagodzeniu chorób lub urazów. Wykorzystywane są także w celu modyfikowania bądź zastępowania anatomicznej budowy ciała, jak również przy regulacji płodności. Należy podkreślić, że działanie wywołane przez wyrób medyczny nie jest efektem działania środka farmakologicznego, ale może być wspomagane poprzez jego zastosowanie. Aby bardziej zrozumieć tę definicję, warto podać jako przykład zwykłe plastry (np. Viscoplast), których używa się do osłonięcia drobnej rany oraz plastry rozgrzewające z kapsaicyną (np. Prel Red). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wyrobem medycznym, którego zadaniem jest zapobieganie dostania się zabrudzenia do rany. W drugim przypadku działanie wykazuje substancja czynna jaką jest kapsaicyna, a nie sam nośnik – plaster, w związku z tym ten produkt zaliczymy do leków.

Co w takim razie z suplementami diety? Czym różnią się od wyrobów medycznych? Suplementy diety mają za zadanie uzupełnienie codziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Stosowanie suplementu nie ma na celu wyleczenia choroby, a jedynie zmniejszenie jej czynników ryzyka (np. Falvit, Lipiforma). Przykładowo Natur-sept kaszel, zaliczany do wyrobów medycznych, będzie łagodzić kaszel, natomiast np. CynkoVir immuno, będący suplementem diety, zmniejszy ryzyko infekcji.

Warto zaznaczyć, że wyrób medyczny cechuje znak CE (Conformité Européenne), który potwierdza jego standardy bezpieczeństwa i jakości. Oznaczenie musi pojawić się na opakowaniu w widocznym miejscu, być czytelne i niemożliwe do usunięcia. Ważne, aby znak CE znajdował się również w instrukcji użytkowania wyrobu.

Przykłady wyrobów medycznych i ich zastosowanie

a także: aparaty słuchowe, cewniki, nebulizatory (np. Novama Familino Pro).

Ciekawym przykładem wyrobów medycznych są: tabletki do ssania (np. Detusan), aerozole (np. Argentin T), a nawet syropy (np. Bobolen) polecane w infekcjach górnych dróg oddechowych. Dlaczego tego typu preparaty zalicza się do wyrobów medycznych, a nie do leków? Ponieważ w swoim składzie nie zawierają substancji o działaniu farmakologicznym, a jedynie powlekającym, które łagodzą kaszel i ból gardła. Z kolei preparaty, takie jak np. Cholinex czy Tantum verde swoje działanie zawdzięczają obecności substancji leczniczych, takich jak: salicylan choliny i benzydamina.

Warto tutaj również wspomnieć o wyrobach medycznych, które są niezbędne w czasie np. epidemii Są to m.in. maseczki ochronne, płyny do dezynfekcji, rękawice ochronne czy fartuchy.

Reklama wyrobów medycznych

Do tej pory na próżno można było szukać podstaw prawnych, które szczegółowo definiowałyby reklamę wyrobów medycznych. Pozostawia to dość szeroko otwartą furtkę dla producentów w kwestii treści podawanych do opinii publicznej. Na tę chwilę na etapie konsultacji publicznych znajduje się projekt ustawy o wyrobach medycznych z 10 października 2019 r. Pojawił się tutaj cały rozdział, który jest poświęcony właśnie ich reklamie. Oprócz zachęcania do nabycia danego wyrobu poprzez podanie informacji do wiadomości publicznej, można go zareklamować czy to przez przedstawicieli handlowych lub medycznych, czy też prezentując produkt, np. na targach o charakterze medycznym. Skupiając się na reklamie polegającej na przekazaniu informacji do wiadomości publicznej trzeba wiedzieć, że nazwa, zastosowanie, przeciwwskazania i ewentualne ryzyko użytkowania należy podać w sposób wyraźny i czytelny, a sformułowania muszą być zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika. Nie wolno sugerować, że korzystanie z wyrobu jest równoznaczne z możliwością uniknięcia konsultacji z lekarzem. Poza tym nie można uznać, że dany wyrób jest w 100% skuteczny, a jego użytkowanie na pewno przyczyni się do prawidłowego leczenia. Reklama nie może prowadzić do błędnej samodiagnozy pacjenta poprzez sugerowanie danego schorzenia. Podobnie, jak w przypadku reklamy leków, nie wolno wykorzystywać wizerunku osób podających się za osoby wykonujące zawody medyczne i nie może być skierowana bezpośrednio do dzieci.

Od reklamy leku bądź suplementu diety reklama wyrobu medycznego różni się ostrzeżeniem, które brzmi: ” Przed użyciem zapoznaj się z treścią instrukcji używania i etykietą bądź skonsultuj się z lekarzem” lub „Przed użyciem zapoznaj się z treścią instrukcji używania i etykietą bądź skonsultuj się z lekarzem, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie”. Oczywiście, należy pamiętać, że farmaceuci również posiadają adekwatną wiedzę w zakresie stosowania różnego rodzaju wyrobów medycznych i zawsze służą poradą.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 26.08.2020 16:42:19

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Gdzie mogę kupić inhalator Microlife NEB PRO?
Gdzie mogę kupić rozpylacz do Microlife NEB PRO
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy można łączyć leki Tranxene i Atoris?
Czy można brać tranxene z atoris 10
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy preparat Lipiforma obniża poziom trójglicerydów?
Czy na wysokie trojglicerydy to będzie dobre
odpowiada Ewa Pilch

Czym się różni wyrób medyczny od leku?
Czym się różni wyrób medyczny od leku?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Canditon to jest lek, czy tylko wspomaga leczenie?
Czy jest to lek, czy tylko wspomaga leczenie (canditon) ?pani w aptece poleciła mi go, do momentu aż nie będę mogła pójść do ginekologa (za ponad tydz...
odpowiada Olga Sierpniowska

Gdzie kupię w Raciborzu pulsokymetr Microlife?
Gdzie kupię w Raciborzu pulsokymetr microlife
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie wyroby medyczne a leki i suplementy diety odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.