43 produkty zawierające Monakolina K (Lowastatyna), w tym 6 na receptę.
33 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.
Monakolina K (lowastatyna) jest naturalną fitostatyną powstającą w procesie fermentacji czerwonego ryżu powodowanej przez grzyby z rodzaju Monascus purpureus. Substancja ta może być stosowana u osób dorosłych, u których stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu. Monakolina wchodzi w skład licznych suplementów diety mających zapobiegać chorobom układu krążenia, a w wyższych dawkach dostępna jest wyłącznie na receptę.
W aptekach dostępne są suplementy z monakoliną w dawce poniżej 3 mg, np. Lipiforma Plus, Cardiostatil.
Jak działa monakolina K (lowastatyna)?
Jakie są wskazania do stosowania monakoliny K (lowastatyny)?
Jak stosuje się preparaty z monakoliną K (lowastatyną)?
Z jakimi lekami nie należy łączyć monakoliny K (lowastatyny)?
Czy monakolinę K można łączyć z alkoholem?
Jakie działania niepożądane wywołują leki z monakoliną K (lowastatyną)?
Czy monakolina K (lowastatyna) może być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią?
Aktualizacja czerwiec 2022 r.
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2022/860 z dnia 1 czerwca 2022 r. od 22 czerwca br. dozwolona jest sprzedaż suplementów z monakoliną K w dawce mniej niż 3 mg.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że pozyskiwana z fermentacji czerwonego ryżu monakolina K w postaci laktonu jest identyczna z lowastatyną (substancją występującą w lekach stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu). Z uwagi na ryzyko wystąpienia niebezpiecznych działań niepożądanych, jak np. rabdomioliza (rozpad mięśni), zapalenie wątroby czy choroby skóry wymagające hospitalizacji, zdecydowano, iż monakolina w dawce 3 mg i większej nie może być już dłużej dostępna jako suplement diety. W aptekach nadal pozostają suplementy diety z monakoliną w dawce poniżej 3 mg.
Lowastatyna jest prolekiem. W formie aktywnej jest bardzo silnym inhibitorem syntezy endogennego cholesterolu.
Forma aktywna monakoliny K kompetycyjnie hamuje aktywność reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA).
Monakolina K wykazuje właściwości zmniejszania stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i cholesterolu LDL w surowicy krwi.
W średnim stopniu zwiększa stężenie cholesterolu zawartego we frakcji HDL.
Korzystnie wpływa na układ krążenia, m.in. poprawiając funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych.
Wyraźną poprawę stwierdza się w ciągu 2 tygodni, a maksymalny efekt działania lowastatyny obserwowany jest po ok. 4-6 tygodniach.
Hamuje rozwój miażdżycy tętnic wieńcowych.
Wykazuje działanie przeciwzapalne poprzez zmniejszenia stężenia białka C-reaktywnego.
Monakolina K zalecana jest w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii u pacjentów, u których dieta z ograniczoną ilością nasyconych tłuszczów i cholesterolu oraz inne niefarmakologiczne metody leczenia nie były skuteczne.
Lowastatyną stosuje się również jako preparat spowalniający rozwój miażdżycy naczyń wieńcowych u pacjentów z chorobą wieńcową w kompleksowym leczeniu zmierzającym do zmniejszenia stężenia całkowitego cholesterolu i cholesterolu-LDL.
Preparaty z monakoliną K należy stosować łącznie ze standardową dietą zmniejszającą stężenie cholesterolu we krwi. Zazwyczaj zaleca się zażywanie lowastatyny podczas wieczornego posiłku.
Nie należy łączyć monakoliny K z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. klarytromycyną), produktami leczniczymi zmniejszającymi stężenie lipidów (np. gemfibrozyl), amiodaronem, werapamilem czy kwasem fusydowym ponieważ takie połączenie zwiększa ryzyko wystąpienia miopatii (uszkodzenia mięśni) i rabdomiolizy (rozpadu mięśni).
Nie należy spożywać dużych ilości soku grejpfrutowego podczas stosowania lowastatyny ze względu na jego wpływ na aktywność enzymu wątrobowego CYP3A4.
Łączne stosowanie pochodnych kumaryny (np. acenokumarolu) z monakoliną K może spowodować wydłużenie czasu protrombinowego, dlatego zaleca się regularne oznaczanie czasu protrombinowego w trakcie terapii.
Ze względu na podobny mechanizm działania monakoliny K do syntetycznych statyn, nie zaleca się spożywania alkoholu podczas kuracji. Alkohol może prowadzić m.in. do uszkodzenia wątroby.
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych preparatów z monakoliną K należą m.in. zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, niestrawność, wzdęcia, nudności, wysypka, bóle mięśniowe, osłabienie. Działania niepożądane najczęściej występują u osób wysoce wrażliwych.
Preparaty z monakoliną K nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Stwierdzono rzadkie przypadki występowania wad wrodzonych u noworodków matek, które w czasie ciąży przyjmowały preparaty statynowe. Nie należy stosować preparatów z lowastatyną u kobiet karmiących piersią.
Monakolina – pomost między prozdrowotną modyfikacją diety a farmakoterapią hipercholesterolemii. B. Wożakowska-Kapłon, P. Salwa
Monakolina K, czyli suplement diety u chorych kardiologicznych. K. Mitręga
Charakterystyka produktu leczniczego Lovasterol.
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 14,99 zł
od 17,79 zł
od 18,90 zł
od 29,89 zł
od 13,64 zł
od 10,12 zł
od 17,90 zł
od 9,95 zł
od 34,99 zł
od 29,90 zł
od 119,98 zł
od 44,90 zł
od 75,50 zł
od 15,64 zł
od 19,28 zł
od 19,90 zł
od 22,99 zł
od 14,64 zł
od 15,04 zł
od 21,99 zł
od 10,99 zł
od 31,99 zł
od 56,66 zł
od 16,90 zł
od 16,99 zł
od 26,99 zł
od 47,99 zł
od 12,99 zł
od 56,74 zł