Czy homeopatia działa? - fakty i mity

Podobne leczy podobne, pamięć wody i leczenie według praw natury to jedne z wielu zasad homeopatii. Homeopatia to kontrowersyjna dziedzina, jednak nadal znajduje swoich zwolenników wśród lekarzy, farmaceutów i pacjentów. Co tak właściwie wchodzi w skład leków homeopatycznych? Czy leki te mogą faktycznie wyleczyć nas z choroby?

Czym jest homeopatia?

Początki homeopatii sięgają XVIII wieku n.e., a za jej twórcę uważany jest niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Homeopatia to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje zioła (np. Camilia, Sedalia, Stodal, Arnigel), surowce pochodzenia zwierzęcego (np. Oscillococcinum) oraz minerały (np. Ferrum phosphoricum, Kalium sulfuricum) do zwalczania objawów różnego typu dolegliwości, jak np. zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. Gastrocynesine, Hepeel), przeziębienie (np. Gripp-Heel, Stodal, Homeovox) czy zapalenie płuc (np. Kalium carbonicum CH 200). Preparaty wyprodukowane zgodnie z zasadami homeopatii zawierają bardzo małe dawki substancji czynnej, ponieważ w trakcie procesu wytwarzania podlega ona wielokrotnemu rozcieńczaniu. Cały proces produkcji leku homeopatycznego odbywa się według ściśle określonych procedur.

Jak działają leki homeopatyczne?

Homeopatia opiera się głównie na haśle "podobne leczy podobne". Homeopaci uznają, że substancje, które podane zdrowemu człowiekowi wywołują określone efekty, mogą wyleczyć każdą chorobę o podobnych objawach. Twierdzą, że skoro podczas krojenia cebuli łzawią nam oczy i mamy katar, zgodnie z zasadą homeopatii przeziębienie, grypę czy alergię, której towarzyszą objawy, takie jak łzawienie i katar, można wyleczyć lekiem homeopatycznym zrobionym z cebuli (np. Allium cepa).

Preparaty homeopatyczne to leki

FAKT Zgodnie z zapisem Dyrektywy Unijnej z dnia 6 listopada 2001 r. (2001/83/WE) produkty homeopatyczne uznane są za produkty lecznicze. Definicję produktu leczniczego homeopatycznego, w rozumieniu leku, określa również art. 2 pkt. 29 ustawy Prawo Farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. W Polsce leki homeopatyczne, jak wszystkie inne leki, dopuszczone są do sprzedaży decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a ich dystrybucja podlega kontroli Nadzoru Farmaceutycznego. W odróżnieniu od leków konwencjonalnych, procedura rejestracji preparatów homeopatycznych nie wymaga potwierdzenia ich działania wynikami badań klinicznych. Aby zarejestrować lek homeopatyczny, wystarczy przedstawić dane na temat danego surowca w oparciu o zapis w dostępnej literaturze.

Leki homeopatyczne nie mają działań niepożądanych

MIT Przyjmuje się, że preparaty homeopatyczne mogą powodować niewielkie ryzyko działań niepożądanych lub interakcji. W ulotkach leków homeopatycznych możemy również przeczytać, iż ich stosowanie może prowadzić do tymczasowego pogorszenia istniejących objawów, określanego jako "wstępne pogorszenie". W takiej sytuacji producenci leków homeopatycznych zalecają konsultację z lekarzem (np. ulotka leku Mastodynon).

Leki homeopatyczne można kupić w każdej aptece

FAKT Leki homeopatyczne może zamówić każda apteka, pod warunkiem, iż dany preparat dostępny jest w hurtowniach, z którymi współpracuje. Oprócz leków gotowych, niektóre apteki zajmują się również wytwarzaniem homeopatycznych leków recepturowych. Są to produkty własne apteki lub sporządzane według recepty lekarskiej. W odróżnieniu od tradycyjnych leków recepturowych, preparaty te nie są refundowane.

Wszystkie leki homeopatyczne dostępne są bez recepty

MIT Choć z danych URPL (Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) wynika, iż wiele preparatów homeopatycznych zmieniło status dostępności z "dostępne na receptę" na "bez recepty", nadal istnieje wiele homeopatycznych produktów leczniczych wydawanych w aptece wyłącznie z przepisu lekarza. W przeciwieństwie do leków, dawki produktów homeopatycznych dostępnych na receptę są niższe, niż tych dostępnych bez recepty. Jak tłumaczą homeopaci, preparaty w bardzo dużych rozcieńczeniach przeznaczone są do długotrwałej terapii, dlatego powinny być zawsze przepisywane przez lekarza i nie mogą być wydawane bez recepty.

Leki homeopatyczne nie są refundowane

FAKT Leki homeopatyczne, nawet te na receptę, nie są w Polsce refundowane. Z refundacji terapii z użyciem leków homeopatycznych zrezygnowały również takie kraje, jak np. Wielka Brytania (w 2018 r.) i Francja (w 2019 r.), gdzie leki te jeszcze niedawno finansowane były z państwowego budżetu.

Udowodniono naukowo, że lek homeopatyczny wyleczy nas z choroby

MIT Ponieważ preparaty homeopatyczne otrzymywane są z wykorzystaniem bardzo dużych rozcieńczeń substancji czynnej, w preparacie występują śladowe ilości substancji, która mogłaby wykazywać działanie lecznicze [3]. Krytycy homeopatii opisują stężenie 12CH jako odpowiadające szczypcie soli w Oceanie Atlantyckim [4]. Preparaty homeopatyczne nie mogą zastąpić konwencjonalnych metod leczenia, ponieważ ich działanie nie zostało udowodnione naukowo, a jedynie może stanowić leczenie wspomagające do prowadzonej terapii [5].

Homeopatów krytykuje się za dawanie zwodniczych porad pacjentom, by unikali oni stosowania leczenia konwencjonalnego, np. szczepionek, antybiotyków czy leków przeciwmalarycznych. W konsekwencji, wprowadzani przez homeopatów w błąd pacjenci z różnymi poważnymi chorobami mogą mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które opóźni podjęcie przez nich innego, konwencjonalnego i skutecznego leczenia [6] [7].

Homeopatą jest lekarz, który ukończył studia i specjalizację z homeopatii

MIT Homeopatą może zostać każda osoba z przynajmniej średnim wykształceniem - nie musi wiec to być lekarz. Wystarczy odbyć odpowiednie kursy stacjonarnie lub on-line. Osoba taka nie ma jednak uprawnień do wystawiania recept na leki homeopatyczne dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Natomiast każdy lekarz, który chce uzyskać tytuł "lekarza homeopaty", ma możliwość ukończenia odpowiednich kursów lub zagranicznych studiów podyplomowych [8].

Źródła

  1. D. Chakraborti, SC. Mukherjee i inni. "Arsenic toxicity from homeopathic treatment"; J Toxicol Clin Toxicol. 41 (7), s. 963-967, rok 2003
  2. Gazeta Lekarska, Nr. 2 (157). 2004
  3. A. Shang, K. Huwiler-Muntener, L. Nartey i inni. "Are the clinical effects of homeopathy placebo effects?" Le Lancet 366 (9487) s. 726-732
  4. Bambridge A.D.: "Homeopathy investigated. Kent: Diasozo Trust, 1989. ISBN 0-94817120-0
  5. Andrews P. "Homeopathy and Hinduism". "The Watchman Expositor" 7 (3), 1990. Watchman Fellowship
  6. Odpowiedź Ministra Zdrowia z dn. 11.06.2014 r. na pytanie Prezesa Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza odnośnie Rejestracji produktów homeopatycznych.
  7. "Czy zmierzch Homeopatii?" Biuletyn OIL w Białymstoku
  8. Medycyna Praktyczna, Nr.2 rok 2006

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.09.2019 07:52:30

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy preparat Urosept jest produktem homeopatycznym?
Witam, czy preparat Urosept jest produktem homeopatycznym? Jakie też inne preparaty lub leki bez recepty można zastosować na zbyt dużą aktywność pęche...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Gastrocynesine jest na stanie?
Dzień dobry. Czy lek jest dostępny na stanie? Gastrocynesine
odpowiada Katarzyna Domagała

Co można podać 8-letniemu dziecku na uspokojenie i bezsenność?
Czy moge dac 8letniemu dziecku
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy są jakieś preparaty homeopatyczne Boiron na przeziębienie lub objawy zakażenia koronawirusem?
Czy są jakieś preparaty homeopatyczne Boiron na przeziębienie (albo na objawy korony ;)) ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Po jakim czasie pomaga syrop Drosetux?
Po jakim czasie pomaga drosetux? Kiedy mogę się spodziewać efektów? Jestem w 18 tygodniu ciąży i nie chciałbym go stosować zbyt długo.
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można podawać 11 miesiecznemu niemowlakowi równocześnie Camilia i Viburcol?
Witam. Czy można podawać 11 miesiecznemu niemowlakowi równocześnie krople camilia na ząbkowanie z kroplami viburcol?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie czy homeopatia działa? - fakty i mity odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.