Najlepsze sposoby na świąteczne przejedzenie

Najlepsze sposoby na świąteczne przejedzenie

udostępnij:

Nie ma się co oszukiwać – w święta jemy przeważnie nie tylko dlatego, że jesteśmy głodni. Przy świątecznym stole jest bardzo smacznie, a do tego wypada spróbować każdej potrawy, więc niestety się przejadamy... Jeśli po zjedzeniu świątecznych łakoci nie czujesz się zbyt dobrze, to prawdopodobnie dopadło Cię „złe trawienie”. Co zrobić, by nie przeleżeć reszty świątecznych dni w łóżku?

Spis treści

Czym jest niestrawność?

Ziołowa apteczka na przejedzenie

Preparaty na zgagę i refluks

Sposoby na ból brzucha po przejedzeniu

Preparaty na uczucie pełności i wzdęcia

Co wziąć na nudności i wymioty?

Biegunka po przejedzeniu - jak sobie poradzić?

Co zrobić, jeśli doszło do zatrucia pokarmowego?

Co wziąć na zaparcia po przejedzeniu?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kiedy należy pójść do lekarza z zatruciem pokarmowym?

Ile jeść, żeby się nie przejeść?

Aktywność fizyczna między posiłkami

Obejrzyj film o sposobach na przejedzenie!

Czym jest niestrawność?

"Niestrawność” to potoczna nazwa różnego rodzaju dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, związanych z dyskomfortem zlokalizowanym przede wszystkim w nadbrzuszu. Zwana jest inaczej dyspepsją - to słowo pochodzące z języka greckiego oznacza dosłownie "złe trawienie". Formalnie, aby można było mówić o niestrawności, objawy powinny utrzymywać się powyżej czterech tygodni. Jednak także krócej trwające dolegliwości trawienne - także po nazbyt obfitym świątecznym biesiadowaniu - bywają określane w ten sposób. Schorzenie objawiać się może szeregiem drobnych dolegliwości pokarmowych, takich jak:

W przypadku przejedzenia, narządy przewodu pokarmowego (żołądek, woreczek żółciowy, trzustka, wątroba) mogą zacząć „szwankować”. Nie są bowiem przyzwyczajone do tak dużego wysiłku. Więcej na temat trawienia i działania przewodu pokarmowego można przeczytać w artykule Trawienie i układ pokarmowy. Znajdują się tam także informacje o preparatach wspomagających pracę wątroby i trzustki.

Wszystkie przykładowo wymienione preparaty dostępne są w aptece bez recepty, w tym na GdziePoLek online i można je ze sobą łączyć w zależności od tego, jaki objaw jest dominujący, ale najlepiej dobrać je w konsultacji z farmaceutą, aby sobie nie zaszkodzić.

Ziołowa apteczka na przejedzenie

Warto sięgnąć po zioła ze względu na ich wielokierunkowe działanie, które łagodzi dolegliwości związane z przejedzeniem. Zwłaszcza jeśli trudno sprecyzować, co najbardziej nam dokucza. Zestaw wyciągów roślinnych wspomagających proces trawienia i łagodzących dolegliwości żołądkowo-jelitowe zawiera np. preparat Iberogast. Naturalne składniki znajdziemy także w produktach, takich jak np. Amol, Oryginalne Zioła Szwedzkie czy Tabletki przeciw niestrawności. Warto wspomnieć również o tradycyjnych recepturach – kroplach żołądkowych, wśród których wyróżnić można te posiadające dodatek składnika rozkurczowego (np. Krople żołądkowe z papaweryną).

Preparaty na zgagę i refluks

Zgaga, główny objaw refluksu, to jedna z najczęstszych dolegliwości po przejedzeniu. Objawia się ona intensywnym pieczeniem w okolicy żołądka lub przełyku. Jej przyczyną jest kwas solny produkowany w żołądku. Jest on nam potrzebny do prawidłowego trawienia, ale jeśli pojawi się w nadmiarze, naturalna równowaga zostaje zachwiana i pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia, z którym jednak możemy sobie poradzić stosując:

Niektóre produkty łączą w sobie związki tworzące warstwę osłaniającą ściany żołądka, takie jak alginiany z solami neutralizującymi kwasy żołądkowe (np. Ranigast S-O-S, Gaviscon). Możliwe są także połączenia takich soli ze wspomnianą już famotydyną (np. Manti Extra).

Sposoby na ból brzucha po przejedzeniu

Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego powodują na ogół bolesne skurcze mięśni brzucha. Dlatego w dolegliwościach trawiennych z pobolewaniem brzucha, na ogół odpowiednim lekiem będzie preparat rozkurczowy. W aptece można poprosić o produkt z drotaweryną (np. No-Spa, Metafen Rozkurczowy, Spastyna Max) lub hioscyną (np. Buscopan, Scopolan). Na bóle brzucha nie zaleca się natomiast zażywania typowych leków przeciwbólowych, ponieważ zwykle nie niwelują one przyczyny bólu po przejedzeniu.

W leczeniu objawowym zaburzeń trawienia objawiających się bólami brzucha z towarzyszącym uczuciem pełności, wzdęciami i nudnościami można zastosować dostępne bez recepty produkty z trimebutyną (np. Tribux Bio). Substancja ta ma tę unikalną właściwość, że może być stosowana zarówno w przypadku nadmiernej, jak i osłabionej aktywności skurczowej przewodu pokarmowego. Może być również stosowana w zaburzeniach czynności układu pokarmowego wywołanych stresem. Można zatem wziąć ją pod uwagę, jeśli Twoje kłopoty pokarmowe są skutkiem "świątecznej gorączki", związanej z napięciem psychc.

Preparaty na uczucie pełności i wzdęcia

Obecność gazów w jelitach jest naturalna - pochodzą one z połykanego powietrza oraz z fermentacji pokarmu przez bakterie. W zaburzeniach trawiennych jest ich zbyt dużo, co powoduje uczucie rozpierania. Wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności – rozdęcie trzewi jest nieprzyjemne, a nawet może być bolesne. Preparaty zawierające dimetikon (np. Esputicon) lub simetikon (np. Espumisan, Ulgix Wzdęcia Max, Simetigast Forte) powodują, że kuleczki gazów nie są w stanie utrzymać swojej okrągłej formy, więc pękają i organizmowi łatwiej jest je usunąć, a napięcie i bolesność ustępują.

Co wziąć na nudności i wymioty?

Nudności są dosyć charakterystyczne dla niestrawności. Można je nieco złagodzić przyjmując preparat zawierający dimenhydrynat (np. Aviomarin). Słynie on wprawdzie jako remedium na chorobę lokomocyjną, jednak może być użyty także w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Pomocne mogą być także herbatki lub preparaty z imbirem (np. Solgar Imbir Lekarski, Anaketon).

Jednak wymioty, zwłaszcza takie, które się powtarzają pomimo tego, że żołądek jest już praktycznie pusty mogą być niepokojącym sygnałem. Wymioty w szybkim tempie odwadniają organizm, dlatego warto pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów. W aptece można wybrać gotowy preparat do nawodnienia (np. Litorsal, Orsalit czy Oryal).

Biegunka po przejedzeniu - jak sobie poradzić?

Na świąteczną ucztę często udajemy się do odległej miejscowości, a podróż bywa męcząca. Jesteśmy w nowym miejscu, a gospodarze częstują nas produktami, których na co dzień nie spożywamy. Nic dziwnego, że nasz przewód pokarmowy może być rozregulowany.

Jeśli już doszło do uciążliwego rozwolnienia można zastosować leki z loperamidem (np. Stoperan, Laremid), który spowalnia aktywność jelit i zmniejsza liczbę wypróżnień lub z racekadotrylem (np. Tiorfan), który zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów do światła jelit.

Warto zadbać również o wątrobę! W tym celu stosować można, np. preparaty na bazie fosfolipidów sojowych, m.in. Essentiale Forte. Przeczytaj również nasz artykuł - Co szkodzi wątrobie?

Co zrobić, jeśli doszło do zatrucia pokarmowego?

Jeżeli biegunka jest bardzo nasilona i towarzyszą jej nudności lub intensywne zwracanie, powinniśmy zastanowić się, czy nie ulegliśmy zatruciu pokarmowemu, wywoływanemu przez chorobotwórcze bakterie znajdujące się w jedzeniu. W leczeniu biegunek wywołanych zakażeniem bakteryjnym skuteczne będą preparaty z nifuroksazydem (np. Nifuroksazyd), węgiel aktywny (np. Carbo Medicinalis VP) czy diosmektyt (np. Smecta). Powrót rytmu wypróżnień do normy mogą także przyspieszyć dobroczynne probiotyki (np. Enterol, Lakcid Entero).

Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Zatrucia pokarmowe w podróży.

Co wziąć na zaparcia po przejedzeniu?

Stres związany w pobytem „w gościach”, skrępowanie towarzyszące korzystaniu z toalety w obcym miejscu, a także zmiana diety mogą skutkować zaparciami. Ta dolegliwość w połączeniu z przejedzeniem bywa bardzo uciążliwa. Można wtedy sięgnąć po preparaty, które oprócz właściwości wspomagających trawienie działają także łagodnie przeczyszczająco (np. Boldaloin, Travisto Active). Doraźnie można zastosować typowy lek przeczyszczający (np. Pikopil, Dulcobis, Xenna Extra Comfort). Łagodniej działać będą makrogole (np. Dicopeg, Forlax, Dulcosoft) czy laktuloza (np. Duphalac, Lactulose-MIP), jednak ich działanie rozpoczyna się dopiero po 24-48 godzinach.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli to my jesteśmy gospodarzami, to już na etapie przygotowywania dań na świąteczny stół i planowania uroczystości możemy zrobić wiele, aby ani nam, ani naszym gościom nie dokuczały objawy niestrawności.

  • Do potraw warto dodać zioła, które mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy – majeranek, rozmaryn lub tymianek do pieczonych mięs, kminek do potraw z kapusty, a cynamon i imbir do ciepłych napojów.

  • Zamiast soków i gazowanych napojów w przypadku przejedzenia lepiej zaproponować odpowiednio skomponowane herbaty ziołowe, takie jak np.: Verdin Fix, Gastrosan Fix, Travisto Fix lub herbatę miętową (np. Mięta Fix). Zwłaszcza, że potraw gorących i tłustych lepiej nie popijać zimnymi napojami.

  • Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, choćby pod postacią bakalii, sałatki lub chipsów warzywnych.

Kiedy należy pójść do lekarza z zatruciem pokarmowym?

  • jeśli odczuwamy silny, ostry ból i możemy wyraźnie wskazać miejsce na brzuchu, w którym on występuje,

  • objawy „przejedzenia” nie są bardzo nasilone, ale utrzymują się długo,

  • dolegliwości szybko się nasilają i mają duże natężenie,

  • podejrzewamy poważne zatrucie pokarmowe.

Ile jeść, żeby się nie przejeść?

W określeniu tego, jakie ilości pokarmów powinny trafić na nasz talerz pomocna może być tak zwane "zasada dłoni". Jest to sposób odmierzania posiłku rękoma, który pomaga skomponować danie.

Porcja mięsa lub ryby powinna mieścić się na środku dłoni, potrawy z przewagą węglowodanów (kaszę, ziemniaki, ryż, pieczywo) nakładaj w objętości takiej, jak zaciśnięta pięść. Tłuszcze (masło, oliwa, tłusty sos) powinny być objętości nie większej niż kciuk, a słodyczy bierz na talerz "na dwa palce". Najwięcej możesz zjeść warzyw (tyle co dwie dłonie złożone w kształt miseczki).

Jeśli masz jeszcze apetyt, możesz sięgnąć po owoce. W sumie na talerzu powinna się znaleźć ilość pokarmów nie większa niż dwie pięści. Zrezygnuj z dokładek! Dzięki temu Twój żołądek dostanie taką porcję pokarmu, jaką jest w stanie bez problemu strawić.

Aktywność fizyczna między posiłkami

Na świąteczne przejedzenie pomaga także aktywność fizyczna. Człowiek przejedzony robi się zwykle senny i ociężały, ale warto się przemóc, by wstać od stołu i pójść na spacer. Szczególnie, że w święta mamy więcej wolnego czasu, nie musimy nigdzie gonić - wykorzystajmy tę okazję, aby zadbać o siebie. Trochę ruchu złagodzi skutki zbyt dużego posiłku, a kto wie, może nawet pozwoli zgłodnieć do następnego? Życzę wszystkim spokojnych i zdrowych świąt!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 06.03.2023 10:29:37

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:
1

Carbo Medicinalis VP

tabletki, 20 tabletek

carbo medicinalis

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 15,49 zł

Verdin Fix

zioła, 20 torebek 1,8 grama

mentha piperita+carum carvi+taraxacum officinale+rosa+coriandrum+glycyrrhiza glabra

suplement diety

w 96% aptek

od 7,49 zł

Sylimarol Gastro

kapsułki, 30 kapsułek

mentha piperita+carum carvi+silybum marianum+matricaria chamomilla

suplement diety

w 16% aptek

od 11,65 zł

Tabletki przeciw niestrawności Labofarm

tabletki, 20 tabletek pojemnik

taraxacum officinale+carum carvi+mentha piperita+frangula alnus+silybum marianum

produkt dostępny bez recepty

w 48% aptek

od 6,77 zł

Zielnik Apteczny mięta fix

liście, 30 torebek 2 gramy

mentha piperita

produkt dostępny bez recepty

w 77% aptek

od 5,99 zł

Essentia Proactive

kapsułki, 30 kapsułek

choline+ascorbic acid

suplement diety

w 75% aptek

od 17,79 zł

Oryal

tabletki musujące, 20 tabletek

minerals

suplement diety

w 72% aptek

od 9,99 zł

Travisto Fix

zioła, 20 torebek 1,5 grama

matricaria chamomilla+foeniculum vulgare+mentha piperita

środek spożywczy

w 36% aptek

od 5,79 zł

1

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy