← powrót do głównej strony opinii i pytań

:D (anonim, 91.202.195.)
około miesiąca temu, Warszawa

Dlaczego Novo-Helisen Depot zdrożał?

Nie może ten lek cały czas kosztować z 50 zł tylko 3,60 a później jak nie ma nigdzie i nagle potrzebują ludzie to 600 a nawet 900 czy nasze Państwo chce ludzi wykończyć ?

Zachęcam do przeczytania artykułu, który przygotowaliśmy, aby ułatwić zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat aktualnej sytuacji szczepionek z serii Novo-Helisen Depot:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-szczepionka-na-alergie-novo-helisen-depot-bedzie-refundowana

Dziękujemy za podzielenie się tą opinią. Doskonale rozumiemy, że pacjenci w trakcie leczenia są zdezorientowani, ponieważ wielu z nich nie stać dzisiaj na kontynuowanie odczulania. Aktualny koszt zakupu leku jest bez wątpienia trudny do zaakceptowania dla każdego. Według szacunków Allergopharma-Nexter (przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego za Novo-Helisen Depot), na pokrycie kosztów terapii odczulającej poza warunkami refundacji stać będzie około 3% dotychczasowych pacjentów.

Kwestia istotnej podwyżki wynika z faktu, że lek dotychczas był w znaczącym stopniu dofinansowany poprzez refundację - pacjent wnosił opłatę ryczałtową w wysokości 3,20 zł. Jednocześnie warto zauważyć, że odpłatność pacjenta, a rzeczywista cena leku to często dwie bardzo różne wartości. Na wzrost ceny Novo-Helisen Depot wpłynęła także decyzja biznesowa producenta, który już w maju informował, że nie jest w stanie utrzymać cen na dotychczasowym poziomie. Argumentował to nowymi wymaganiami prawnymi, wzrostem kosztów produkcji, badań i utrzymania jakości.

Zależność pomiędzy ceną leku, a jego dostępnością może być taka, że przy zbyt niskich cenach w Polsce, niektóre leki są wywożone do innych krajów, gdzie pacjenci są skłonni zapłacić za nie dużo więcej, ponieważ jest to opłacalne. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach

Ceny leków refundowanych oraz wysokość dopłaty do nich pacjentów ustalane są w toku negocjacji pomiędzy firmą farmaceutyczną, a Komisją Ekonomiczną działającą przy ministerstwie zdrowia.