Megi (anonim, 188.146.100.) Trójmiasto 4 lata temu

Gdzie w Polsce można kupić szczepionke Gardasil 9?

Gdzie w Polsce można kupić szczepionke Gardasil 9?
Lub czy będzie i kiedy w ogole dostępna? Córce zostala podana 1 dawka teraz potrzebujemy 2.

4 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Być może w Pani przypadku możliwe byłoby odsunięcie szczepienia nieco w czasie z nadzieją, że szczepionka jednak pojawi się w aptekach. Na podobne pytanie odpowiadałam poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/8773/gardasil-czy-mozna-szczepic-sie-zamiennie-szczepionka-gardasil-i-gardasil-9

Wydaje mi się, że kontakt mailowy z firmą jest gorszym kanałem komunikacji niż bezpośredni telefon (namiary również podawałam w powyższym linku). Być może warto jeszcze raz naświetlić swoją sytuację?

Kasia j (anonim, 5.173.185.) 4 lata temu

Kontaktowałam się z firmą MSD i niestety nic nie udało się załatwić. Nie ma szans a potrzebuję ostatniej trzeciej dawki. Odpisali tylko że w związku z dużym zapotrzebowaniem są problemy z dostępnością do końca roku. I co ja teraz mam zrobić?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Aktualnie żadna apteka zintegrowana z GdziePoLek w Polsce nie posiada leku Gardasil 9:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-polsce

Problem z dostępnością Gardasil 9 nie jest nowy i kontaktowaliśmy się już z podmiotem odpowiedzialnym w sprawie braków. Niestety nie ma żadnych konkretnych informacji czy i kiedy szczepionka będzie.

Jeśli chodzi o możliwość doszczepienia się, to konieczny będzie kontakt z podmiotem odpowiedzialnym za Gardasil 9. Wszelkie informacje znajdzie Pani w poniższym wątku: - https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/8773/gardasil-czy-mozna-szczepic-sie-zamiennie-szczepionka-gardasil-i-gardasil-9

Przesyłam również link do artykułów, które mogą okazać się przydatne: https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły