Anna (anonim, 5.173.44.)
około rok temu, Warszawa

Czy codzienne stosowanie witamin z grupy B zaburza skuteczność antykoncepcyjną tabletek Leverette?

Czy codziennie stosowanie suplementu diety vitaminum B compositum (3 tabletki dziennie) może osłabić dwuskladnikową antykoncepcję hormonalną (leverette)?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W tym przypadku ma miejsce reakcja odwrotna - to antykoncepcja hormonalna osłabia wchłanianie witamin z grupy B, szczególnie witaminy B2, jednocześnie zwiększając zapotrzebowanie na witaminę B6.

Nie znam przyczyny, dla której stosuje Pani kompleks witamin B, ale jeśli ma Pani szczególne zapotrzebowanie na którąś z nich, bądź dolegliwości wskazujące na brak tych witamin, najlepiej byłoby wykonać odpowiednią diagnostykę, która pozwoli ustalić, jaka witaminę powinna Pani przyjmować. Lekarz wtedy przepisze odpowiedni lek, który pomoże wyrównać niedobory.
Dobrą alternatywą jest także wprowadzenie do swojej diety pokarmów bogatych w witaminy z grupy B, aby zminimalizować lub wykluczyć stosowanie ich w postaci środków farmakologicznych. Do pokarmów takich należą: pestki słonecznika, dyni, nasiona lnu, fasola, jajka, nabiał, mięso z kurczaka czy mleko sojowe.

Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, który pomoże Pani odpowiedzieć na pytanie, co warto zastosować - lek czy suplement diety:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow

Proszę pamiętać, iż w przypadku leku ma Pani pewność, jaką dawkę witamin z grupy B przyjmuje Pani w 1 tabletce.

Zachęcam także do zapoznania się z naszym artykułem na temat leków, które osłabiają skuteczność antykoncepcji:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Przesyłam ulotkę leku zawierającego witaminy z grupy B:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83182/vitaminum-b-compositum-teva-drazetki/ulotka

Aktualnie dostępność pigułek Leverette w aptekach połączonych z naszym systemem na terenie Warszawy przedstawia się następująco:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/43263/leverette-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie