← powrót do głównej strony opinii i pytań

Gość Mom (anonim, 37.47.51.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy stosowanie tabletek Vixpo w celu przesunięcia okresu jest bezpieczne?

Witam,
Wyjeżdżam na wczasy i akurat wypada mi miesiączka podczas wypoczynku. Udałam się wczoraj do lekarza aby zasięgnąć informacji czy mogę przesunąć okres. Przepisał mi Vixpo i dodał aby dużo pić oraz trochę chodzić po samolocie w trakcie lotu. Dodam że od 8 lat nie brałam żadnych tabletek antykoncepcyjnych trochę się boję skutków ubocznych oraz tych ostrzeżeń o samolocie i w ogóle. Zastanawiam się czy warto ryzykować czy lepiej przeżyć urlop że znanymi mi dolegliwościami miesiączkowymi?

Każdy lek może, chociaż nie musi wywoływać skutki uboczne. Większość pacjentek czuje się dobrze w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych - jeśli jakiś czas temu zażywała Pani środek tego typu może się Pani odwołać do tego doświadczenia.

Zalecenia lekarza wynikają najprawdopodobniej z faktu, że podróż samolotem powyżej 4 godzin może tymczasowo zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi (które niesie za sobą także stosowanie antykoncepcji hormonalnej) szczególnie, jeśli u pacjentki występują czynniki ryzyka (między innymi wiek, otyłość).

Zastosowanie leku Vixpo w Pani przypadku wynika nie tyle z potrzeby zdrowotnej, co z chęci poprawy jakości życia (uniknięcia uciążliwości krwawienia miesiączkowego). Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza, jeśli bardzo ciężko przechodzi Pani miesiączki, jednak jeśli niepokój związany z faktem stosowanie leku, którego się Pani obawia ma być większy niż ewentualne korzyści z braku okresu - wydaje się, że należy wziąć to pod uwagę.

Proponowałabym uważnie zapoznać się z załączoną ulotką, pamiętając, że producent zawiera w niej wszystkie znane informacje na temat danego leku, co nie znaczy, że u konkretnej osoby wystąpią wszystkie, albo w ogóle jakiekolwiek skutki uboczne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83747/vixpo-tabletki-powlekane/ulotka
Na tej podstawie proponuję podjąć decyzję, czy ewentualne ryzyko jest dla Pani do przyjęcia.

Załączam link do wyników wyszukiwania dostępności preparatu Vixpo w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83747/vixpo-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

Zachęcam też do lektury poniższych artykułów - na temat obaw przed skutkami ubocznymi leków, przygotowań do podróży samolotem i sposobów na radzenie sobie z bólem w trakcie miesiączki:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przygotowac-sie-do-lotu-samolotem
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-miesiaczka-musi-bolec
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow