Jak przygotować się do lotu samolotem?

Lecąc samolotem spędzamy wiele godzin w jednej pozycji, co może nieść za sobą poważne konsekwencje, np. zakrzepicę. Z artykułu dowiesz się, jakie są najprostsze sposoby na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia.

Czy coś nam grozi w samolocie?

Pierwszy raz określenie Zespół lub Syndrom klasy ekonomicznej (od klasy ekonomicznej w samolotach) pojawiło się po badaniach związków zakrzepicy i podróży lotniczej w latach 70. w Wielkiej Brytanii. Pomimo nazwy, która pochodzi z obserwacji objawów zakrzepicy u pasażerów lotów w klasie ekonomicznej, dolegliwość ta dotyczy zarówno pasażerów klasy ekonomicznej, jak i biznesowej. Okazało się także, że narażone są osoby nie tylko latające na długich trasach samolotami, ale również podróżujące samochodem lub autobusem. Co ciekawe - zbyt długie siedzenie w jednej pozycji za biurkiem też może prowadzić do powstawania zakrzepów.

Kto powinien uważać na zakrzepicę w samolocie?

Jeżeli występuje u Ciebie chociaż jeden z poniższych czynników ryzyka, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed długotrwałym (powyżej 6 godzin) lotem samolotem lub innym środkiem transportu, gdzie przez wiele godzin będziesz znajdował się w jednej pozycji.

Jak dochodzi do zakrzepicy?

Unieruchomienie w jednej pozycji, brak możliwości jej zmiany, często ciasny i niewygodny fotel, jak również ucisk na tylną powierzchnię uda, znacznie spowalniają przepływ krwi. Objawia się najczęściej, jako nagły ostry ból nóg, skurcz mięśni oraz uczucie ociężałości nóg. Inne, najczęściej występujące objawy zakrzepicy żył głębokich, to m.in.:

 • ból przy próbie zgięcia nogi;
 • ból i miejscowe przebarwienia skóry w okolicy łydek;
 • obrzęk, puchnięcie jednej nogi;
 • wzrost temperatury ciała;
 • przyspieszone bicie serca.

Zakrzepica jest groźną chorobą, która niezdiagnozowana i nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. W żyłach tworzą się skrzepy, które mogą dotrzeć do płuc, co powoduje zatkanie tętnicy płucnej i jest stanem zagrożenia życia. Pojawiają się duszności, ból w klatce piersiowej, krwioplucie a w ostrych przypadkach - zatrzymanie akcji serca.

Co można zrobić przed lotem i w trakcie lotu?

 • ubierz się swobodnie, poluzuj pasek, zdejmij buty i włóż wygodne skarpetki;
 • pij dużo płynów, najlepiej wody – również bezpośrednio przed lotem;
 • nie pij kawy i alkoholu – powodują odwodnienie;
 • wybierz miejsce przy przejściach między rzędami – większa swoboda ruchu;
 • regularnie spaceruj pomiędzy rzędami, a jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz „spacerować w miejscu” obciążając na przemian lewą i prawą nogę lub zastosuj ćwiczenia pokazane w broszurach, dostępnych najczęściej w kieszeni fotela;
 • schowaj bagaż podręczny w skrytce nad głową – więcej miejsca na nogi;
 • nie zakładaj nogi na nogę – dodatkowo pogarsza to krążenie krwi.

Jakie leki wziąć przed lotem samolotem?

W przypadku krótkiego lotu (do 4 godzin), najczęściej wystarczą podane wyżej sposoby profilaktyki przeciwzakrzepowej. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka zakrzepicą, w przypadku dłuższych lotów (ponad 6 godzin) powinny zgłosić się do lekarza, który może polecić zastosowanie zastrzyków z heparyną na receptę lub pozostałych wymienionych substancji, dostępnych w aptece bez recepty.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 03.11.2018 13:01:03

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Dzień dobry. Czy posiadacie w swojej aptece suplement diety ZAAX?
Dzień dobry. Czy posiadacie w swojej aptece suplement diety ZAAX?
odpowiada Agnieszka Soroko

Aspiryna działa przeciwpyłkowo nie przeciwzakrzepowo, nie uchroni...
Aspiryna działa przeciwpyłkowo nie przeciwzakrzepowo, nie uchroni przed zakrzepicą!
odpowiada Agnieszka Soroko

Na Twoje pytania w temacie jak przygotować się do lotu samolotem? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.