Słoneczko (anonim, 88.156.133.)
około 1 lat temu, Warszawa

Czy Cetix może być stosowany w leczeniu ran u dzieci?

Witam. Moja 5 letnia córka ma od 3 miesięcy nie gojącą się ranę. Dodam że ma AZS.
Smarowania gentamycyną, teraz zmiana, jest psikana neomycyną, ale z małym skutkiem. Dostaliśmy cetix, ale w ulotce nie ma wzmianki o leczeniu tkanek. Podawać?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 1 lat temu

Cetix jest lekiem dostępnym na receptę, antybiotykiem, a dokładnie cefalosporyną III generacji (cefiksym). Ze względu na wiek pacjentki podejrzewam, że dostała Pani Cetix w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej (tabletki są przeznaczone dla młodzieży powyżej 12 lat i dorosłych). Stosowany jest w zakażeniach wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje w m.in. przebiegu przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalnym zapaleniu płuc, zapaleniu dolnych dróg moczowych, odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu ucha środkowego, zapaleniu zatok czy zapaleniu gardła.

Opis preparatu oraz ulotkę można znaleźć tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89646/cetix-granulat-do-wytworzenia-zawiesiny
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89646/cetix-granulat-do-wytworzenia-zawiesiny/ulotka

Dostępność preparatu można znaleźć pod tym adresem:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89646/cetix-granulat-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki/w-warszawie

Cetix jest lekiem na receptę, lekarz musiał znaleźć wskazanie do jego zastosowania (lekarz ma również prawo zastosować lek po za wskazaniem, jeżeli uzna to za stosowne, zgodnie ze swoją wiedzą). My nie mamy wszystkich danych na temat pacjentki, jej wyników, nie widzieliśmy rany oraz co najważniejsze, zgodnie z polskim prawem, farmaceuta nie może zajmować się leczeniem, od tego są lekarze. Farmaceuta może zwrócić uwagę na występujące interakcje, pomóc w odpowiednim stosowaniu leków, ale w żaden sposób nie może doradzać w sprawie zastosowania bądź nie leku wypisanego przez lekarza. Jeżeli ma Pani wątpliwości należy to wyjaśnić z lekarzem lub jeżeli przez długi czas leczenie nie przynosi rezultatu udać się do innego lekarza specjalisty, który być może zastosuje inne leczenie.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-opatrzyc-rane-w-3-krokach