---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Natalia (anonim, 88.156.134.) Warszawa 2 lata temu

Jeśli przyjmuję slindę, wczoraj odbyłam stosunek seksualny, a od dzisiaj powinnam zacząć antybiotyk, to czy będę zabezpieczona czy powinnam zaczekać z przyjęciem antybiotyku aby mieć pewność, że nie zajdę w ciążę?

Jeśli przyjmuję slindę, wczoraj odbyłam stosunek seksualny, a od dzisiaj powinnam zacząć antybiotyk, to czy będę zabezpieczona czy powinnam zaczekać z przyjęciem antybiotyku aby mieć pewność, że nie zajdę w ciążę?
Ile czasu wstecz działa antykoncepcja hormonalna?

35 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

9 dni temu

Do @Gosia:

Tak, jak pisałam wcześniej ochrona antykoncepcyjna jest obecna od momentu przyklejenia pierwszego plastra. Operacja z 16 lutego nie będzie miała wpływu na ochronę antykoncepcyjną 17 marca.

Gosia (anonim, 109.243.0.) 11 dni temu

Czy mogłabym uzyskać jednoznaczną odpowiedź? Pytam już któryś raz Panią i nie dostaję odpowiedzi na zadawane przeze mnie pytanie. Jeśli zdjęłam 1 marca plaster a do tego dnia przyjmowałam leki, to czy od 8 marca gdy założyłam nowy plaster to ochrona powróciła od dnia założenia? Czy musiało minąć pare dni np od drugiego ochrona wróciła? Domyślam się, że gdy 15 założyłam drugi plaster, to stosunek z 17 był zabezpieczony bo minęło 7 dni noszenia plastra.

Gosia (anonim, 109.243.0.) 12 dni temu

Do 1 marca brałam leki, tego dnia zdejmowalam również plaster. 8 nakleilam drugi ochrona wróciła od razu? Czy od 2 plastra

Gosia (anonim, 109.243.0.) 12 dni temu

Pisałam pani poniżej swoją sytuacje, pisała Pani ze do 1 marca wymaga się dodatkowej ochrony, 1 marca zdjęłam plaster, wówczas gdy nakleilam 8 marca nowy to od razu ochrona wróciła ?

Gosia (anonim, 109.243.0.) 12 dni temu

Tak jak mówię, na plastrach jestem już dłuższy czas. Czy po tym co pisałam Pani poniżej gdy założyłam plaster to od założenia 1 plastra jestem chroniona ? Czy ochrona wraca przy drugim plastrze gdy wcześniej miałam operacje itp

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

12 dni temu

Do @Gosia:

1 dzień cyklu miesięcznego to pierwszy dzień wystąpienia miesiączki. Od tego dnia powinna Pani rozpocząć stosowanie plastrów antykoncepcyjnych.

Jeśli jest Pani w trakcie stosowania, to następny plaster (1 plaster) zaczyna Pani stosować po 7 dniach przerwy.

Gosia (anonim, 188.146.127.) 13 dni temu

A co oznacza „ 1 dzień cyklu miesięcznego „ tak jak pisała Pani poniżej. Chodzi pani o 1 dzień miesiączki? Czy o dzień kiedy wypada założenie plastra po krwawieniu z odstawienia i wtedy wraca ochrona antykoncepcyjna

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

18 dni temu

Do @Gosia:

Nie, Broncho-Vaxom nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. W tym przypadku ochrona została zachowana.

Gosia (anonim, 109.243.0.) 18 dni temu

Czyli jeśli byłam po antybiotyku itp zaczęłam nowy cykl i tak jak Pani mówiła ochrona wróciła z 1 dniem miesięcznym cyklu to gdy wówczas brałam Broncho od jego początku i były stosunki to nie osłabia on mojej ochrony z plastra?

Gosia (anonim, 109.243.0.) 18 dni temu

Czyli ochrona nie została zaburzona w niezabezpieczonym stosunku? Broncho nie obniża skuteczności ?

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

18 dni temu

Do @Gosia:

Nie, nie ma takiej potrzeby, bo Broncho-Vaxom nie wpływa na skuteczność antykoncepcji.

Gosia (anonim, 109.243.0.) 18 dni temu

Dokładnie od 11.03, a swój pierwszy plaster nakleilam 8.03, szczepionkę brałam przez 10 dni. Będę tez ją brała w kwietniu przez 10 dni. Czy wtedy mam dodatkowo się zabezpieczać ?

Gosia (anonim, 109.243.0.) 18 dni temu

Mam do Pani jeszcze jedno, ostatnie pytanie. Wcześniej odpowiadała mi Pani, że ochrona wróciła mi wraz z rozpoczęciem miesięcznego cyklu. Plaster faktycznie nakleilam zgodnie z moim dniem, 1 plasterek w piątek i trzymam się zawsze swoich dat. Pytałam o stosunek na drugim plasterku, mówiła Pani, że bez obaw ponieważ ochrona wraca wraz z 1 dniem miesięcznego cyklu. Jednak ja zażywałam od początku cyklu Bronchovaxom 7 mg przez 10 dni, czy ochrona w dalszym ciągu powróciła i przy stosunku na drugim plastrze byłam zabezpieczona? Czy jeśli brałam wtedy Broncho to ochrona nie była 100%? Z tego co się orientuje Broncho nie wpływa na skuteczność ale wole się upewnić bo jednak wcześniej miałam operacje itp i

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

19 dni temu

Do @Gosia:

Nie ma powodów do obaw. Jeśli nakleiła Pani nowy plaster zgodnie z zaleceniami, a zapomniała odkleić starego przez 5-10 minut, to nie powinno to spowodować żadnych szkód ani problemów. W takiej sytuacji, gdy nowy plaster jest już pewnie przyklejony, można po prostu usunąć stary i kontynuować zgodnie z trwającym cyklem.

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami o podobnej tematyce:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje

Gosia (anonim, 188.146.122.) 21 dni temu

Nie wiem czy powinnam się obawiać, plasterek zmieniłam tak jak powinnam, zmieniam je zawsze w piątki, lecz tak jak mowie zapomniałam zdjąć starego i przez pare minut miałam na sobie dwa plasterki. Czy ochrona jest zachowana ? Wiem, że na pewno lepiej o taka pomyłkę niż gdybym zapomniała całkowicie o nowym plastrze jednak wole dopytac

Gosia (anonim, 188.146.122.) 21 dni temu

A co z ochrona jeśli nakleilam tak jak powinnam nowy plasterek w dniu zmiany, a zapomniałam odkleić starego? Kwestia 5-10 minut. Nakleilam nowy czekałam żeby sprawdzić czy klej się mocno trzyma i zapomniałam odkleić w tym czasie starego. Plasterki naklejam w ten sposób ze nakleję nowy i gdy widzę ze się trzyma, zdejmuje stary. Czy coś mogło się zadziac ? Plaster mam odkleić zgodnie z trwającym cyklem?

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

23 dni temu

W przypadku stosowania plastra Evra, jeśli przykleiła Pani 1 plaster w 1. dniu cyklu miesięcznego, to zaczyna on chronić przed zajściem w ciążę od razu.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania jednocześnie Ibupromu podczas stosowania plastrów Evra.

Zachęcam też na zapoznania się z artykułem:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Gosia (anonim, 109.243.0.) 24 dni temu

Dodam jeszcze ze aktualnie przyjmuje Bronchovaxom ale z tego co wiem on chyba nie ma wpływu na antykoncepcję wiec ponawiam tylko pytanie od kiedy w tym cyklu wróciła mi ochrona jeśli 1 marca zdjęłam plaster a 8 przykleilam pierwszy

Gosia (anonim, 109.243.0.) 24 dni temu

Czyli po wystąpieniu krwawienia z odstawienia kiedy wróciła ochrona ? Wraz z 1 plastrem? Czy dopiero teraz przy drugim

Gosia (anonim, 109.243.0.) 24 dni temu

Ogólnie antybiotyk dostałam tak na prawdę tylko w dobie po operacji, ale dostałam mocną narkozę dożylna, przekroczenie dawki paracetamolu, po operacji przyjmowałam tez leki przeciwbólowe i tak na prawdę wiedziałam po prostu, że plasterek nie działa dlatego do 1 marca bo wtedy zdejmowalam tez plaster jeśli był stosunek to dodatkowo dobezpieczony prezerwatywą. Zastanawiałam się po prostu czy po krwawieniu z odstawienia ochrona mi już wróciła ponieważ pierwszy tydzień przy założeniu plastra dobezpieczałam się prezerwatywą. Teraz 17 marca był stosunek niezabezpieczony ale 15 marca zakładałam już drugi plasterek czyli teoretycznie minął już tydzień.
Czy codziennie branie ibupromu wypływa na plaster? Musiałam go brać z uwagi na ból po operacji

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

25 dni temu

Do @Gosia:

Rozumiem, że ma Pani obawy dotyczące skuteczności antykoncepcji po operacji i stosowania antybiotyku. Jest to zrozumiałe, ponieważ w takich sytuacjach może wystąpić ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcji.

W takich przypadkach zwykle zaleca się stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych (np. prezerwatywy) przez co najmniej 7 dni po zakończeniu antybiotykoterapii, aby zapewnić ciągłą ochronę.

W tej sytuacji jeśli przyjmowała Pani antybiotyk Augmentin przez 7 dni po operacji (16-23 lutego), to powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie do 1 marca.

Jeśli odbyła Pani stosunek niezabezpieczony w dniu 17 marca, gdy już miała Pani przyklejony drugi plaster Evra, to nie powodu do niepokoju. W tej sytuacji ochrona antykoncepcyjna była zachowana.

Gosia (anonim, 188.146.126.) 25 dni temu

Witam, mam pewne pytanie. Jestem na plastrach Evra, 16 lutego miałam operację i wówczas zakładałam wtedy swój drugi plaster. Operacja była pod znieczuleniem ogólnym, dostałam po operacji sporo Paracetamolu, antybiotyk Augmentin. Chciałabym się dowiedzieć kiedy wróci mi ochrona antykoncepcyjna ? Wiem, że przez to wszystko plaster mógł się osłabić dlatego po operacji współżyłam z prezerwatywą, potem przyszło krwawienie z odstawienia i nakleilam 8 marca nowy plaster. Czy nowy cykl oznacza, że ochrona powróciła? Czy ochrona wraca po jakimś czasie? Wczoraj 17.03 miał miejsce niezabezpieczony stosunek mam na ręku drugi plaster.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

36 dni temu

Do @ Gosia:

Jeśli stosuje Pani plastry antykoncepcyjne i dodatkowo zabezpiecza się prezerwatywą, to ryzyko zajścia w ciążę jest znacznie zmniejszone także w trakcie antybiotykoterapii.

W poniższym scenariuszu ryzyko stanowią tylko stosunki niezabezpieczone dodatkowo prezerwatywą w okresie 7 dni przed rozpoczęciem brania antybiotyku. W kwaśnym środowisku pochwy plemniki są w stanie przeżyć od 2-3 dni, a wg niektórych źródeł, w sporadycznych przypadkach czas ten wydłuża się do 5 dni. A antybiotyk może osłabić działanie antykoncepcyjne plastrów i wystąpienie owulacji.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 39 dni temu

I o jakim czasie mówimy jeśli chodzi o stosunki przed antybiotykiem? Czy np tydzień różnicy jest już bezpieczny ?

Gosia (anonim, 109.243.128.) 39 dni temu

Mówi Pani o tym, że antybiotyk może spowodować, że stosunki wstecz nie były chronione, ale tyczy się to stosunków gdzie plaster był używamy samoistnie ? Bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy? Czy jeśli przed antybiotykiem odbył się stosunek ale był on dodatkowo prócz plastra w prezerwatywie to istnieje ryzyko przy braniu antybiotyku?

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

43 dni temu

Do @ Gosia:

1) Jak to jest możliwe stosunki wstecz nie są chronione, gdy zapomni się tabletkę z pierwszego tygodnia?

Regularnie przyjmowana seria tabletek antykoncepcyjnych jest w stanie wypracować taki poziom hormonów, aby pacjentka była chroniona przed ciążą przez 7 dni do przodu, a także 7 dni wstecz. W momencie przerwy jest Pani chroniona przez tabletki z 3 blistra. Krwawienie z odstawienia jest spowodowane przerwą w przyjmowaniu tabletek hormonalnych, a nie działaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne działają przez dostarczanie organizmowi pewnych ilości hormonów, które hamują owulację i utrudniają zapłodnienie. Jeśli nie przyjmuje Pani tabletek zgodnie z zaleceniami lekarza, może to osłabić skuteczność antykoncepcji. Najgroźniejsze jest jednak wydłużenie okresu siedmiodniowej przerwy pomiędzy opakowaniami.

2) Ja jestem na Evrze plastrach wówczas, gdy nie przykleję 1 plastra ochrona cofa się do poprzedniego cyklu?

Jeśli nie przykleiła Pani plastra Evra w 1. tygodniu w ciągu pierwszych dwóch dni, to należy to niezwłocznie zrobić. Zmienia się wówczas „Dzień Zmiany Plastra” i „Dzień 1”. I nie jest Pani w tym okresie w pełni chroniona przed ciążą. Ochrona plastra cofa się do poziomu braku stosowania antykoncepcji.

3) A czy przy osłabieniu antykoncepcji operacją, narkozą, antybiotykiem tez wykazuje się, że poprzednie stosunki nie były chronione?

O ile większość środków stosowanych w znieczuleniu ogólnym nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, to antybiotykowa profilaktyka okołooperacyjna może wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, co może zwiększyć ryzyko nieplanowanej ciąży. W tej sytuacji istnieje ryzyko, że poprzednie stosunki nie były w pełni chronione.

Aby wykluczyć ciążę, należy wykonać test ciążowy, np.:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97388/pink-test-ciazowy-strumieniowy-super-czuly-domowe-laboratrium-test/apteki

Jednak, jeśli ma Pani wątpliwości lub obawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub ginekologiem. Jeśli nie ma Pani możliwości skonsultowania się ze swoim lekarzem, tutaj można skorzystać z teleporady:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja/z-ginekologiem

Za pośrednictwem serwisu gdziepolek.pl można sprawdzić dostępność leku Evra i zarezerwować go w wybranej aptece:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/28646/evra-system-transdermalny/apteki

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami o podobnej tematyce: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-jedzenie-i-picie-obnizaja-skutecznosc-antykoncepcji

Gosia (anonim, 109.243.128.) 44 dni temu

A czy przy osłabieniu antykoncepcji operacją, narkozą, antybiotykiem tez wykazuje się, że poprzednie stosunki nie były chronione? Czy tylko w przypadku gdy zapomni się nakleić plastra ?

Gosia (anonim, 109.243.128.) 44 dni temu

Witam, mam pytanie o poniższy post. Mówi Pani, że stosunki wstecz nie są chronione gdy zapomni się tabletkę z pierwszego tygodnia. Jak to jest możliwe? Wtedy ochrona musiałaby cofnąć się do stosunków z poprzedniego cyklu na 3 blistrze, jeśli kobieta dostała krwawienia z odstawienia to równoznaczne ze do zapłodnienia nie doszło, jak wiec wykazuje to działanie wstecz? Krwawienia z odstawienia nie da się przecież cofnąć. Czy chodzi tu o stosunki odbyte w przerwie gdy przyjmuje się tabletki placebo? Ja jestem na evrze plastrach wówczas gdy nie przykleje 1 plastra ochrona cofa się do poprzedniego cyklu?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Jeśli chodzi o lek Slinda, to największe ryzyko ciąży jest na początku blistra. Wtedy pominięcie tabletki z pierwszego tygodnia powoduje, że stosunki 7 dni wstecz nie są chronione, a więc po przerwie na placebo nie ma jeszcze wypracowanego schematu ochrony wstecz.

Jeśli natomiast pacjentka dalej przyjmuje regularnie tabletki, to stosunki wstecz w kolejnych tygodniach są zabezpieczone, a także te odbyte podczas tabletek placebo, mimo że są one puste. Tak więc lek wytwarza ochronę aż na 4 dni wolne od tabletek.

W przypadku tabletek dwuskładnikowych aż na 7 dni bez tabletek.

Natalia (anonim, 88.156.134.) 2 lata temu

A w jakich konkretnie okresach cyklu?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Pojedyncza tabletka chroni przed ciążą przez 24 godziny, natomiast regularnie przyjmowana seria tabletek antykoncepcyjnych jest w stanie - mówiąc prosto - wypracować taki poziom hormonów, aby pacjentka była chroniona przed ciążą przez 7 dni do przodu, a także 7 dni wstecz. Jest to możliwe tylko w pewnych okresach cyklu.

Można to zauważyć najlepiej w momencie, gdy pacjentka pominie tabletkę z pierwszego tygodnia - wówczas stosunki odbyte 7 dni wcześniej mogą nie być zabezpieczone. Natomiast w przypadku, np. tabletek dwuskładnikowych po przyjęciu 21 pigułek wykonuje się 7-dniowa przerwę, podczas której pacjentka jest nadal chroniona przed ciążą, mimo iż w tym okresie nie stosuje tabletek.

Nie, nie mamy o tym osobnego postu.

Natalia (anonim, 46.134.64.) 2 lata temu

Jak to możliwe, że tabletka działa antykoncepcyjnie 7 dni wstecz? Czy jest o tym jakiś post?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Tak, pod warunkiem, że poprzednie tabletki były zażywane regularnie.

Natalia (anonim, 46.134.64.) 2 lata temu

Czyli wczorajszy stosunek jest zabezpieczony nawet jeśli działanie wziętej dzisiaj tabletki antykoncepcyjnej zostanie osłabione przez antybiotyk?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Nigdy nie wolno zwlekać z przyjęciem antybiotyku, gdyż zakażenie może rozwinąć się na tyle, że może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Jeśli wszystkie tabletki leku Slinda przyjmowała Pani prawidłowo, to nie zajdzie Pani w ciążę. Prawidłowo i regularnie przyjmowana antykoncepcja zabezpiecza stosunki odbyte 7 dni wstecz.

Proszę zabezpieczać się przez cały okres antybiotykoterapii oraz 7 dni po jego zakończeniu.

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły