eli (anonim, 77.112.87.)
około 10 dni temu, Warszawa

Czy hydroksyzyna jest bezpieczna?

Hydroksyzyna czy jest bezpieczna

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wszystkie leki dostępne w aptekach są sprawdzane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow

Firma farmaceutyczna wprowadzając jakikolwiek lek na rynek musi udowodnić, że jest on skuteczny i bezpieczny dla pacjentów. Prowadzi zatem tzw. badania kliniczne na zwierzętach doświadczalnych, a następnie na ludziach.

To, czy dany lek jest na tyle skuteczny, aby znaleźć się na aptecznej półce, ocenia Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Skoro lekarz ze wszystkich możliwości terapeutycznych wybrał dla Pani lek Hydroxyzinum, to kierował się swoją najlepszą wiedzą i Pani sytuacją zdrowotną.

Hydroxyzinum, tak jak każdy produkt leczniczy, przed przekazaniem go na rynek do użytku pacjentów jest przebadany pod kątem skuteczności. Jest on także lekiem dostępnym z przepisu lekarza, więc zapewne przed wypisaniem preparatu lekarz wziął pod uwagę objawy choroby, być może zlecił jakieś dodatkowe badania i na tej podstawie wybrał właśnie ten, a nie inny lek kierując się odpowiednimi wytycznymi.

Każdy lek - także Hydroxyzinum - może, chociaż nie musi wywoływać skutki uboczne. Wszystkie one są wyszczególnione w ulotce dołączonej do leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/36882/hydroxyzinum-vp-tabletki-powlekane/ulotka/14157

Producent leku ma obowiązek poinformować pacjenta o wszystkich możliwych objawach niepożądanych, jakie mogą mieć związek ze stosowaniem jego preparatu, ale nie oznacza to, że u każdego wszystkie one się pojawią.

Informacja dołączona do leku zawiera ważne wskazówki, które należy przeanalizować przed jego zastosowaniem. Takiej oceny korzyści do ryzyka powinien dokonać lekarz zaznajomiony z Pani historią choroby.