Aneta 1234 (anonim, 188.147.44.)
około 24 dni temu, Polska

Czym różnią się szczepionki Fluenz Tetra i VaxigripTetra?

Witam czym się różni szczepionka fluenz tetra donosowa od vaxi grip dla dzieci? Mam dziec5w wieku 8, 5 i 2 lata czy wszyscy mogą przyjąć fluenz tetra? Czy ta szczepionka podaję się tylko raz dziecku? Czy trzeba powtarzać?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

VaxigripTetra przeznaczona jest dla dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia i dorosłych. Jest to czterowalentna (zawierająca 4 szczepy wirusa) szczepionka przeciwko grypie podawana domięśniowo, a jej skład zmienia się wraz z każdym sezonem grypowym, zgodnie z rekomendacją WHO.

Dzieci w wieku 36. miesięcy życia i starsze otrzymują 1 dawkę 0,5 ml szczepionki (jedna pełna dawka).
Dzieci w wieku od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 35. miesiąca życia otrzymują 1 dawkę 0,25 ml (połowę dawki).

Dzieciom poniżej 9 roku życia, które uprzednio nie były szczepione przeciw grypie, należy podać drugą dawkę po upływie co najmniej 4 tygodni.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95340/vaxigrip-tetra-przeciw-grypie-iniekcja

Fluenz Tetra to szczepionka przeciw grypie przeznaczona dla młodzieży i dzieci od 2. do 18. roku życia. Lek ma postać aerozolu donosowego, a jego skład zmienia się wraz z każdym sezonem grypowym, zgodnie z rekomendacją WHO.

Fluenz Tetra podaje się w postaci aerozolu do każdego nozdrza. Zalecana dawka dla dzieci i młodzieży to 0,2 ml szczepionki Fluenz Tetra, podawana po 0,1 ml do każdego nozdrza.
Dzieci, które nie były uprzednio szczepione przeciw grypie, otrzymają drugą, kolejną dawkę po przerwie wynoszącej co najmniej 4 tygodnie.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/30578/fluenz-tetra-przeciw-grypie-aerozol

Ze względu na różną postać leku - VaxigripTetra - iniekcja, Fluenz Tetra - aerozol, szczepy wirusa podawane są w obu szczepionkach na innych nośnikach.

Reasumując, obie szczepionki przeciwko grypie są 4-walentne, czyli chronią przed 4 szczepami wirusa grypy - preparat zawierają osłabione wirusy grypy, których wprowadzenie do organizmu indukuje powstanie tzw. pamięci immunologicznej, chroniącej nas przed infekcją w momencie zetknięcia się z prawdziwymi, zjadliwymi wirusami grypy.

Szczepionki różnią się się sposobem podania, objętością podawanej dawki oraz zakresem wiekowym, w jakim mogą być stosowane.

Tak, dzieci w wieku 2, 5 i 8 lat mogą mieć podany zarówno Fluenz Tetra jak i VaxigripTetra - o wyborze szczepionki decyduje lekarz.

Przesyłam materiały, które mogą Panią zainteresować:
- https://www.gdziepolek.pl/blog/rekordowe-zainteresowanie-szczepionkami-na-grype
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-szybko-wyleczyc-grype
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/szczepienia-na-grype-dla-kogo-sa-przeznaczone
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-grype