Nowa123 (anonim, 37.47.115.)
około 8 miesięcy temu, Warszawa

Czy podczas zażywania pigułek placebo jestem chroniona przed ciążą?

Czy przyjmując tabletki placebo jestem chroniona przed ciążą? Dodam że zbliża mi się miesiączka i nie jestem pewna czy współżycie w tym czasie to dobry pomysł.
Jak to wygląda ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zacznę od wyjaśnienia pewnej kwestii. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Vibin Mini nie występuje fizjologiczna, tradycyjna miesiączka tak, jak w czasie, kiedy nie stosowała Pani pigułek. Nie ma więc sensu spodziewanie się miesiączki.

Tabletka placebo nie wypadnie Pani w dni przed miesiączką. Podczas stosowania Vibin Mini to tabletki placebo wywołują krwawienie - nie miesiączkę, lecz krwawienie z odstawienia.

W sytuacji, gdy nie stosuje Pani antykoncepcji dochodzi do owulacji (jajeczkowania), czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Z czasem uwolniona niezapłodniona komórka jajowa przekształca się w ciałko żółte, które produkuje progesteron - hormon przygotowujący błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka.

Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte po 10-12 dniach od owulacji zaczyna zanikać. Doprowadza to do gwałtownego spadku poziomu progesteronu - obniżenie poziomu progesteronu jest powodem rozpoczęcia miesiączki.

Kiedy przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini nie dochodzi do owulacji. Nie jest więc uwalniana komórka jajowa, nie powstaje ciało żółte, nie zmienia się poziom progesteronu i nie dochodzi do miesiączki.

Póki przyjmuje Pani tabletki aktywne leku Vibin Mini dostarcza Pani organizmowi hormonów, które normalnie organizm musiałby sam wydzielić. W tym czasie nie występuje owulacja. Kiedy przechodzi Pani do placebo, które są puste - nie zawierają substancji czynnej - i nie dostarcza Pani organizmowi hormonów, to znak dla niego, aby rozpoczęło się krwawienie przypominające miesiączkę.

Tak więc mniej więcej przy 2-3 pigułce placebo będzie Pani krwawić. Będzie to mieć miejsce każdego miesiąca podczas przyjmowania placebo. Tradycyjna miesiączka nie wystąpi.

W odpowiedzi na drugie pytanie - nie będzie Pani przyjmować tabletek czynnych w trakcie okresu, bowiem krwawienie zostanie wywołane tabletkami placebo.

Raz jeszcze polecam Pani zapoznanie się z filmem, który załączyłam w poprzedniej odpowiedzi.

Nowa 123 (anonim, 37.47.115.)
około 8 miesięcy temu

Przyjmuje tabletki Vibin mini. Chodziło mi bardziej że akurat tak się złożyło że tabletka placebo wypada w dni przed miesiączka i właśnie chodziło mi o ten czas A nie typowo w czasie miesiączki.
Dodatkowo pytanie takie czy jeżeli przyjmuje się tabletki czynne podczas okresu bo tak prawdopodobnie wypadnie to wpływa to jakoś na przebieg miesiączki typu obfitość krwawienia i ból?

Jeśli przyjmowała Pani prawidłowo tabletki, jest Pani chroniona przed ciążą podczas zażywania placebo, tak samo jak w trakcie przyjmowania pigułek czynnych.

Mówiąc "prawidłowo" mam na myśli nie tylko niepomijanie tabletek, ale także ich regularne przyjmowanie - w stałych odstępach czasowych.

Jeśli Pani i Pani partner nie ma żadnych "oporów", aby współżyć podczas krwawienia, nie ma ku temu przeszkód.

Dokładniejsze wyjaśnienia znajdzie Pani tutaj:

Być może pomocne okażą się także poniższe materiały:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji