Ckiekc (anonim, 37.248.213.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy to możliwe, aby w blistrze leku Pramolan znalazły się tabletki uspokajające Labofarm? Czy tabletki Pramolan zawsze są powlekane i czy mają zapach chmielu? W jakiej postaci zawsze występuje lek Pramolan? Czy Pramolan jest lekiem robionym w aptece na zamówienie?

Tabletki Pramolan które otrzymałam w aptece bardzo przypominają lek na uspokojenie labofarm. Pachną tak samo nie są powlekane ( a słyszałam że powinny być ale nie wiem czy jest tak zawsze) lek był ponoć robiony na zamówienie ale nie umiem stwierdzić czy nie jest to ten sam lek. Czy tabletki Pramolan zawsze są powlekane i czy mają zapach chmielu? W jakiej postaci zawsze występuje lek Pramolan?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zacznę od wyjaśnienia, że lek Pramolan nie jest robiony na zamówienie. Nie jest to lek recepturowy, czyli sporządzany dla pacjenta w aptece ze składników zapisanych przez lekarza na recepcie.

Pramolan jest lekiem gotowym, którego apteka mogła w danej chwili nie posiadać i zamówiła go dla Pani w hurtowni farmaceutycznej.

Pramolan produkowany jest przez firmę Polpharma w ich zakładzie produkcyjnym w Starogardzie Gdańskim, więc nie ma absolutnie cienia wątpliwości, że farmaceuta nie wykonał go dla Pani na zamówienie.
Tabletki sporządzone dla Pani w aptece otrzymałaby Pani w białej torebeczce z ręcznie zapisanym na niej składem, dawkowaniem oraz pieczęcią apteki.

Przyznam szczerze - nigdy nie wąchałam i nie oglądałam tabletek leku Pramolan. Opakowania leków, jakie otrzymujemy z hurtowni przeznaczone są dla pacjentów. Nie mamy próbek, które możemy otworzyć, obejrzeć, powąchać i posmakować. Nie ma też możliwości otworzyć lek przeznaczony dla pacjenta - byłby on niekompletny i przeznaczony do utylizacji, nie wydania pacjentowi.

Oceniając wygląd danego leku, opieramy się na opisie zamieszczonym przez producenta w tak zwanej Charakterystyce Produktu Leczniczego - dokumencie dedykowanym fachowemu personelowi medycznemu.

Zgodnie z opisem tam zawartym:
"Lek Pramolan ma postać okrągłych, obustronnie wypukłych tabletek powlekanych, koloru zielonego."

Pramolan nie ma także ziołowego składu:
"Substancją czynną leku jest opipramolu dichlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg opipramolu dichlorowodorku.
Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), laktoza jednowodna, makrogol, triacetyna, żółcień chinolinowa, lak (E104), indygotyna, lak (E132), żółcień pomarańczowa, lak (E110)."

W przypadku leku Labofarm:
"Skład leku:
Valerianae radix (korzeń kozłka) - 170 mg
Lupuli strobilus (szyszka chmielu) - 50 mg
Melissae folium (liść melisy) -50 mg
Leonuri cardiacae herba (ziele serdecznika) -50 mg
Jedna tabletka zawiera nie mniej niż 0,15 mg kwasów walerenowych.
Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny".

Być może tabletki te wyglądem przypominając tabletki uspokajające firmy Labofarm - trudno mi to ocenić nie widząc tabletek. Nie ma przeciwwskazań ku temu by dwa leki wyglądały i pachniały podobnie. Nie musi to oznaczać, że w zamian za lek Pramolan otrzymała Pani tabletki Labofarm. Są to dwa różne leki, produkowane przez odmienne firmy. Do takiej pomyłki nie mogło dojść także w aptece - nie ma absolutnie żadnej możliwości, narzędzi i podstaw, aby podmienić tabletki i zalakować opakowanie tak, aby nie uległo ono widocznym zmianom.

Tak, tabletki leku Pramolan zawsze są powlekane i zapewne w przypadku opakowania, które Pani posiada też tak jest. Jeśli zostały one Pani wydane w oryginalnym opakowaniu, które powinno być zalakowane, wyjęła je Pani z oryginalnego blistra z nadrukowaną nazwą leku, serią i datą ważności na zgrzewie blistra, nie ma możliwości, aby otrzymała Pani inny lek.

W przypadku dalszych wątpliwości, najlepiej udać się do apteki, gdzie fachowy personel będzie mógł rozwiać ewentualne niejasności.

Podkreślam także, iż apteka zawsze sprzedaje leki oryginalne, o czym można przeczytać w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/dlaczego-warto-kupowac-leki-tylko-w-aptece