Magda (anonim, 77.112.22.)
około roku temu, Warszawa

Czy suplementacja witamin ma znaczenie podczas choroby Hashimoto? Jeśli tak, to jakich?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Witaminy i składniki mineralne będą istotnym elementem podczas terapii choroby Hashimoto tylko wtedy, jeśli okaże się, że osoba chora ma ich zbyt niski poziom.

Wskazane jest, aby osoba cierpiąca na chorobę Hashimoto wykonała badania laboratoryjne następujących związków:
- witaminy D - regularnej kontroli poziomu metabolitu 1,25-dihydroksycholekalcyferolu (1,25-(OH)2D3),
- ferrytyny,
- cynku,
- selenu.

U chorych z przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy, czyli chorobą Hashimoto, w sytuacji stwierdzonego niedoboru witaminy D należy wdrożyć jej suplementację. Pacjenci, u których zdiagnozowano niedobór tego związku powinni otrzymywać dawki lecznicze, które zwykle wynoszą 4000 j.m. na dobę, aż do uzyskania jej optymalnego poziomu we krwi.

Peroksydaza tarczycowa - enzym odpowiedzialny za produkcję hormonów tarczycy zawiera w swoim składzie żelazo i staje się aktywny na wierzchołkowej powierzchni tyreocytów (komórek tarczycy) po związaniu hemu. Pacjenci zmagający się z chorobą Hashimoto bardzo często mają obniżony poziom żelaza ze względu na jego upośledzone wchłanianie, które jest skutkiem autoimmunologicznego zapalenia błony śluzowej żołądka - zjawiska zwykle towarzyszącego chorobie Hashimoto. Z tego tytułu peroksydaza nie działa we właściwy sposób i nie może produkować hormonów tarczycy w odpowiedniej ilości, dlatego podczas choroby Hashimoto rekomenduje się zwiększenie podaży przyswajalnych form żelaza wraz z dietą. Jeśli jego poziom w dalszym ciągu nie będzie optymalny należy wprowadzić leczenie za pomocą preparatów żelaza.

Cynk jest składnikiem białek receptorowych trójjodotyroniny - hormonu tarczycy. Jego niedobór utrudnia prawidłowe wiązanie tego hormonu, wpływa na zwiększenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych, zmniejszenie stężenia trójjodotyroniny i tyroksyny we krwi oraz spowolnienie tempa metabolizmu hormonów.

Podobnie jak w przypadku żelaza, poziom cynku należy uzupełniać dietą, pamiętając, że cynk jest lepiej przyswajalny z produktów pochodzenia zwierzęcego, niżeli z produktów roślinnych. Dopiero, jeśli dieta nie pokryje zapotrzebowania na cynk, można rozważyć jego suplementację.

Tarczyca jest organem o najwyższej zawartości selenu, ponieważ następuje w niej ekspresja selenoprotein, które biorą udział w metabolizmie hormonów syntetyzowanych przez ten gruczoł. Selen stymuluje aktywną produkcję trójjodotyroniny i tyroksyny.

W starszych badaniach klinicznych zauważono korzyści wynikające z przyjmowania selenu w formie selenometioniny bądź selenianu sodu w kontekście zmniejszenia stężenia przeciwciał u pacjentów z chorobą Hashimoto, jednakże aktualne dowody naukowe nie wskazują na duże korzyści wprowadzenia suplementacji selenem w leczeniu tej jednostki chorobowej. Należy zaznaczyć, że długotrwałe spożycie dużych ilości selenu może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. W przypadku wystąpienia dużych trudności w prawidłowym zbilansowaniu selenu w diecie, lekarz może rozważyć suplementację, najlepiej w postaci selenometioniny.

Pragnę raz jeszcze podkreślić, iż wdrożenie suplementacji wspomnianymi wyżej związkami należy rozważyć wspólnie z lekarzem po wykonaniu odpowiednich badań diagnostycznych oraz w momencie, kiedy dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na niektóre z nich. Nie należy samodzielnie podejmować decyzji o ich zakupie.

W przypadku, gdy suplementacja okaże się konieczna, proszę wybierać preparaty o statusie leków, nie suplementów diety. Szersze wytłumaczenie o powodach takiego wyboru znajdzie Pani tutaj:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow
- https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/12376/structum-czym-sie-rozni-structu-500-od-structu-dose-poza-cena

Zachęcam także do zapoznania się z następującymi materiałami:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-trzeba-suplementowac-witaminy-i-mineraly
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/choroba-hashimoto-a-problemy-z-tarczyca
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-jod-zapobiega-niedoczynnosci-tarczycy
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc