Olka (anonim, 85.11.115.)
około roku temu, Warszawa

Czy to prawda, że szczepionka Gardasil będzie dostępna w Warszawie?

witam, właśnie w radiu usłyszałam że szczepionka będzie dostępna w Warszawie ?? czy będzie możliwość kupna?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Przypuszczam, że mogła Pani usłyszeć przekaz związany z konferencją prasową wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja. Poinformował on, że w Warszawie rusza program samorządowy szczepień przeciwko HPV. W ramach takiego programu na ogół jest możliwość otrzymania szczepionki lub jej dofinansowania, natomiast o szczegóły należy się dopytać w urzędach, które będą obsługiwać program.

Nie mamy natomiast potwierdzonych informacji, czy szczepionka Gardasil lub Gardasil 9 będzie dostępna w aptekach, choć nie jest to wykluczone, ponieważ pojawiła się informacja o możliwości nowych dostaw. Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/gardasil-9-informacja-o-nowych-dostawach

Jeśli preparat trafi do aptek zintegrowanych z GdziePoLek będzie można to sprawdzić pod poniższym linkiem:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/31907/gardasil-iniekcja/apteki/w-warszawie

Załączam także nasz materiał na temat szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv

W ostatnim czasie zauważamy wzrost dostępności innej szczepionki na HPV - Cervarix. Jeśli nie rozpoczęła Pani cyklu szczepień, może to być jakaś alternatywa, którą należy omówić z lekarzem:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/16807/cervarix-iniekcja/apteki/w-warszawie