Grania (anonim, 77.113.43.)
około roku temu, Warszawa

Jakie są zamienniki leku Alfadiol?

Jestem uczulona na alfadiol jaki zamiannik stosować przy niedoczynności i usuniętych przytarczycach?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Preparat Alfadiol posiada tylko jeden zarejstrowany w Poslce zamiennik - lek Alfacaldicol ELC (niedostępny obecnie w żadnej z aptek współpracujących z GdziePoLek).

Zamienniki leków zawierają tę samą substancję czynną, mogą różnić się natomiast składem substancji pomocniczych.

Poniżej znajdzie Pani ulotki wspomnianych preparatów, które zawierają pełny wykaz substancji wchodzących w skład leku:
- Alfadiol:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/3306/alfadiol-kapsulki/ulotka
- Alfacalcidol ELC:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97320/alfacalcidol-elc-kapsulki/ulotka

Zwykle ciężko jest ustalić, na który ze składników leku pacjent jest uczulony. W składzie preparatu Alfadiol znajduje się m.in. olej z orzeszków arachidowych, które są częstą przyczyną alergii. Jeśli jest Pani uczulona na orzeszki ziemne, może to być pewna wskazówka. Inną substancją stosunkowo często wywołującą alergię zawartą w leku jest czerwień koszenilowa.

Preparat Alfacaldidol ELC podobnie jak Alfadiol zawiera olej arachidowy, pozbawiony jest natomiast czerwieni koszenilowej. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem i próba ustalenia czynnika alergizującego.

Substancja czynna wspomnianych leków - alfakalcydol jest przekształcana w wątrobie do aktywnej formy witaminy D3 - kalcytriolu. Dlaczego więc zastąpienie leku Alfadiol jednym z dostępnych bez recepty preparatów zawierających witaminę D u osób z niedoczynnością przytarczyc może okazać się nieskuteczne?
Leki i suplementy zawierają witaminę D3, która aby wywierać swoje działanie w organizmie musi ulec dwukrotnym przemianom, najpierw w nerkach do alfakaldycolu (składnik leku Alfadiol), później w wątrobie. W przemianie nerkowej witaminy D3 do alfakalcydolu uczestniczy hormon produkowany przez przytarczyce - parathormon. U osób z niedoczynnością lub po usunięciu przytarczyc ze względu na niedobór lub brak wspomnianego hormonu przemiana witaminy D3 w nerkach jest utrudniona, dlatego właśnie stosuje się alfakalcydol (preparat Alfadiol), który nie wymaga już aktywacji w nerkach, a więc stężenie parathormonu nie wpływa na możliwość powstania aktywnej biologicznie formy witaminy D3. Z tego powodu przyjmowanie "zwykłej" witaminy D3 w Pani przypadku może okazać się nieskuteczne.

Jeżeli okaże się, że jest Pani uczulona również na preparat Alfacaldicol ELC, a lekarz nie znajdzie innej metody leczenia lub jeśli uda się ustalić, na który składnik leku jest Pani uczulona (np. olej z orzeszków ziemnych), można rozważyć sprowadzenie dla Pani z zagranicy leku zawierającego alfakacydol pozbawiony substancji podejrzewanej o wywołanie reakcji alergicznej, który nie jest zarejestrowany w Polsce. Odbywa się to za pośrednictwem procedury tzw. importu docelowego, polegającego na sprowadzaniu z zagranicy leków, które nie są zarejestrowane w Polsce, niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta. Przykładem takiego leku może być preparat One-Alpha w postaci roztworu do wstrzykiwań.

Polecam lekturę naszych artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/witamina-d-czyli-nie-unikaj-slonca
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nietolerancja-a-alergia-pokarmowa