Import interwencyjny - jakie leki sprowadzane są z zagranicy?

W przypadku niektórych leków deficytowych, zwłaszcza potrzebnych większej grupie osób lub na potrzeby szpitali, z inicjatywą sprowadzenia ich z zagranicy może wystąpić hurtownia farmaceutyczna. Wyjaśniamy, o co chodzi w procedurze importu interwencyjnego leków.

Czym jest import interwencyjny?

W przypadku, jeśli w Polsce brakuje jakiegoś leku, Ministerstwo Zdrowia może – na wniosek hurtowni farmaceutycznej – wydać zgodę na czasowe wprowadzenie do obrotu i import z zagranicy większej ilości preparatu, który może go zastąpić. Zgoda Ministerstwa wydawana jest osobno dla każdej dostawy produktu. Nie musi być to dokładnie ten sam lek, którego brakuje - przeważają zamienniki, często w innej wielkości opakowania.

Przykładowo, w ostatnim czasie do polskich aptek trafił preparat Larquin. Zawiera on ten sam składnik czynny, co reglamentowany w związku z epidemią lek Arechin. Pakowany jest jednak nie po 30, ale po 100 tabletek. Ułatwia to dostęp do leczenia pacjentom stosującym fosforan chlorochiny w chorobach, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty czy też do leczenia lub profilaktyki malarii. Importowany z zagranicy produkt musi być dopuszczony do obrotu w państwie, z którego jest sprowadzany, ale nie musi i najczęściej nie jest zarejestrowany w Polsce.

W jaki sposób mogę kupić lek z importu interwencyjnego?

Lek sprowadzony importem interwencyjnym z hurtowni trafia do aptek, które wydają je wszystkim na takich samych zasadach, jak inne lekarstwa. Oznacza to po prostu konieczność posiadania recepty. Nie trzeba przechodzić dodatkowych procedur.

Działania hurtowni zmierzające do sprowadzenia puli danego leku są konsekwencją przyjętego modelu biznesowego. W odróżnieniu od importu docelowego, nie są one związane z potrzebami indywidualnych pacjentów. Nie ma zatem oficjalnej ścieżki, za pomocą której chorzy mogliby "spowodować" import jakiegoś leku.

Jakie leki z importu interwencyjnego można spotkać w aptekach?

Przykładowo, kiedy brakowało w kraju leku Hygroton, preparatu moczopędnego zawierającego chlortalidon, który nie ma zamiennika, ministerstwo wydało zgodę na import interwencyjny preparatu Higrotona.

Na tej samej zasadzie polscy pacjenci mogą leczyć się preparatem Plaquenil, zawierającym 200 mg hydroksychlorochiny. Jest to lek przeciwmalaryczny i przeciwzapalny. Trwają jednak także badania sprawdzające jego przydatność w walce z nowym koronawirusem. W Polsce nie ma rejestracji żaden lek z tą substancją czynną.

Podobnie brak produkcji i rejestracji w naszym kraju penicyliny benzatynowej spowodował, że ten ważny antybiotyk jest sprowadzany z zagranicy pod nazwą Benzetacil.

Jak wyglądają leki z importu interwencyjnego?

Leki spływające w ramach importu interwencyjnego trafiają do sprzedaży w opakowaniach oryginalnych. Mogą zostać wyposażone w polskojęzyczną ulotkę lub może być ona dołączana jako osobny druk do opakowania leku – ma ona wówczas charakter "poświadczonego tłumaczenia".

Leki z importu interwencyjnego różnią się zatem zarówno od leków przeznaczonych na rynek krajowych, jak i od leków z importu równoległego. Te ostatnie są bowiem przepakowywane i wyposażane w standardową polskojęzyczną ulotkę.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 30.05.2020 19:11:46

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Na jakiej recepcie (papierowej czy elektronicznej) może być wystawiony Plaquenil?
Czy lek Plaquenil , jako lek z importu może być wystawiany na e-recepcie? Czy tylko na recepcie papierowej?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Larquin to lek na koronawirusa?
Czy Larquin to lek na koronawirusa COVID-19?
odpowiada Katarzyna Domagała

W której aptece zrealizuję e-receptę na Plaquenil?
Mam chorobę immunologiczną od 8 lat przyjmuję PLAQUENIL. Mam -e-receptę, ale nigdzie nie mogę jej zrealizować, a nie przewidziałam koronawirusa. Pomóż...
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będzie dostępny lek Plaquenil? Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty na Arechin, jeśli nie uda mi się kupić Plaquenilu?
Zażywam Plaquenil. Czy wiadomo kiedy ten lek będzie dostępny? o ile wiem Arechin jest odpowiednikiem tego leku wobec czego mam pytanie cy lekarz może ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lek Levodopa/Carbidopa STADA 200 mg/50 mg Retardtabletten jest zamiennikiem Sinemet CR?
Czy lewodopa-carbidopa stada 200/50 jest tym samym co sinemetcr200/50 owydłużom działaniu
odpowiada Olga Sierpniowska

Gdzie w Poznaniu dostanę Plaquenil?
Dzień dobry Gdzie w Poznaniu mogę dostać Plaquenil, tabl.?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie import interwencyjny - jakie leki sprowadzane są z zagranicy? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.