Tańsze leki z importu równoległego w aptekach

Lek z importu kupiony w aptece może wyglądać inaczej i mieć inną nazwę. Czy to powód do niepokoju? Czym są leki z importu równoległego i dlaczego dostępne są w aptekach?

Dlaczego leki sprowadzane są z zagranicy?

Zdarza się, że ten sam lek, produkowany przez tego samego wytwórcę może mieć różną cenę w poszczególnych krajach. Bywa, że za granicą jest on sporo tańszy niż w Polsce. Może to wynikać z odmiennych kosztów logistyki czy produkcji, konkurencji istniejącej na danym rynku lub innych, lokalnych uwarunkowań. W takich przypadkach - nawet po uwzględnieniu dodatkowych kosztów - może okazać się, że sprowadzenie go na potrzeby polskich pacjentów będzie opłacalne, gdyż finalnie cena produktu na naszym rynku będzie niższa. Właśnie dlatego czasem kupiony w aptece lek może wyglądać inaczej niż zwykle. Taką procedurę sprowadzania leków z zagranicy nazywamy importem równoległym.

Leki z importu równoległego mogą być tańsze od kilku do nawet kilkudziesięciu procent, co pozwala na konkretne oszczędności podczas zakupów w aptece. Jest to także alternatywa w przypadku, kiedy dany lek nie ma zamiennika, a koszt leku krajowego jest nie do zaakceptowania przez pacjenta.

Dlaczego w opakowaniu jest lek o innej nazwie niż na pudełku?

W innych krajach ten sam lek może – chociaż nie musi – być dystrybuowany pod inną nazwą handlową. Aby do polskiego pacjenta trafił właściwie oznakowany i opisany produkt, podmiot trudniący się importem dokonuje pewnego zabiegu. Ingerencja polega na przepakowaniu leku w nowy kartonik.

Nowe opakowanie często jest skromne, dwukolorowe (niekiedy czarno-białe), chociaż coraz częściej prawie nie odbiega wyglądem od opakowania leku “krajowego”. Przepakowaniu towarzyszy dołączenie ulotki w języku polskim.

Pierwotne opakowanie bezpośrednie (listek tabletek, tubka z maścią czy saszetki) pozostaje nienaruszone. Z tego powodu po wyjęciu takiego preparatu z pudełka możesz zauważyć oryginalne napisy w innym języku lub w ogóle inną nazwę niż ta dobrze Ci znana, która widnieje na tekturce.

Nazwa leku krajowego - możliwa nazwa leku z importu równoległego:

Z jakich krajów można importować leki do Polski?

Import równoległy to praktyka wynikająca z zasad swobodnego przepływu towarów w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W skład EOG wchodzą kraje Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia i Lichtenstein, i to z tych krajów mogą być przywożone do Polski produkty lecznicze w ramach importu równoległego.

Leki z importu równoległego posiadają wymagane prawem pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w kraju, z którego są sprowadzane, a tym samym spełniają standardy dotyczące jakości i bezpieczeństwie stosowania.

Procedura przywozu jest uregulowana przepisami prawa i legalna. Zarówno importem, jak i przepakowaniem leków zajmują się uprawnione do tego celu podmioty.

Czy każdy lek można kupić w wersji “z importu”?

Pierwsze leki z importu równoległego pojawiły się w polskich aptekach jesienią 2005 roku. Było to zaledwie kilka produktów. Obecnie w aptekach można dostać nawet kilkaset różnych leków dostarczonych na polski rynek w ramach tej procedury.

Do Polski w ramach importu równoległego trafiają zarówno preparaty bez recepty, jak i wydawane z przepisu lekarza. W 2008 po raz pierwszy leki te znalazły się na listach refundacyjnych.

Ocenia się, że produkty te stanowią około 1% wartości rynku farmaceutycznego w Polsce. Jest to sporo, jednak sprowadzenie niektórych specyfików nie jest opłacalne lub możliwe, dlatego nie każdy lek można nabyć w jego wersji “importowanej”.

Pamiętaj - jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące leku - zapytaj farmaceutę! Zawsze możesz też zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 18.10.2019 07:51:11

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Xifaxan z importu równoległego to taki sam lek?
Czy tanszy xifaxan 78 zl z innej hurtowni to to samo chodzi ddla corki niepełnosprawnej
odpowiada Marta Janocha

Czy hurtownie mogą sprowadzić Lutenyl z zagranicy?
Lutenyl można dostać we Włoszech i Francji czy może jakaś hurtownia bo sprowadzic
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

W której aptece w Łodzi otrzymam oryginalny Concor 5 mg?
gdzie w lodzi dostane lek concor 5 mg oryginalny? / nie zamiennik/
odpowiada Katarzyna Domagała

Dlaczego jest tak duża rozpiętość cen leku Metizol?
Dlaczego taka rozpiętość cen na lek metizol
odpowiada Olga Sierpniowska

Czym jest spowodowana niska dostępność leku Aspirin Effect?
Dzień dobry! Czy mają może Państwo jakieś informacje co się dzieje z Aspirin effect? Czy produkt znika z rynku czy to przejściowe problemy z dostępno...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy obecność wewnątrz opakowania leku Afobam buteleczki z napisem "Frontin" jest powodem do niepokoju?
Dostałem w aptece tekturowe opakowanie z napisem Afobar a wewnątrz jest buteleczka Frontin. Czy to jest OK?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie tańsze leki z importu równoległego w aptekach odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.