Dna moczanowa - jak leczyć artretyzm?

Nie uderzyłeś się, a spuchł Ci paluch, jest czerwony i bardzo boli? Odczuwasz silny ból stawów, któremu towarzyszy gorączka oraz dreszcze i nie wiesz, jaka jest tego przyczyna? To może być dna moczanowa, znana również jako artretyzm czy podagra. Czym jest dna moczanowa i jak ją leczyć?

Co to jest dna moczanowa i jak powstaje?

Dna moczanowa, inaczej zwana artretyzmem czy podagrą, to choroba powstała na skutek nadmiernego odkładania się kryształków kwasu moczowego w tkankach okołostawowych. Schorzenie to może mieć postać:

  • pierwotną - ze względu na wadę genetyczną, kwas moczowy nie jest prawidłowo metabolizowany i wydalany z organizmu, przez co dochodzi do jego kumulacji w tkankach,
  • wtórną - kwas moczowy odkłada się w stawach w wyniku niewydolności nerek lub nieprawidłowej diety; co ciekawe, dna moczanowa nazywana jest potocznie "chorobą grillową", gdyż jej powstaniu sprzyja spożycie nadmiaru mięsa oraz alkoholu.

Kto może zachorować na artretyzm?

Jakie są objawy dny moczanowej?

  • zapalenie stawów, najczęściej palców stóp, ale również palców rąk, stawów kolanowych czy barkowych, którym towarzyszy obrzęk, ból i zaczerwienienie,
  • gorączka i ogólne osłabienie organizmu,
  • uszkodzenie więzadeł, chrząstek i ścięgien stawowych, deformacja stawów (dna moczanowa przewlekła),
  • tzw. guzki dnowe, powstałe na stopach i rękach oraz narządach wewnętrznych

Jak leczyć dnę moczanową?

Objawy nieleczonego napadu dny moczanowej ustępują po około 2 tygodniach, dając wówczas mylne wrażenie, że choroba się cofa. Jednak, jeżeli nie zostanie wdrożone właściwe leczenie, objawy po pewnym czasie powracają, atakując inne stawy.

Zatem, jeśli dostrzegasz u siebie objawy artretyzmu, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu, może zlecić badanie laboratoryjne na stężenie kwasu moczowego we krwi, czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub USG chorobowo zmienionego stawu. Lekarz wystawia skierowanie, w ramach którego osoba ubezpieczona może wykonać te badania bezpłatnie.

W leczeniu dny moczanowej najważniejsza jest zmiana diety i stylu życia. Pacjent musi ograniczyć spożycie mięsa, słodyczy i alkoholu oraz zadbać o codzienną aktywność fizyczną.

W leczeniu napadu dny moczanowej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (np. Moilec, Dexak) lub na receptę (np. Dicloberl Retard, Nimesil, Opokan) oraz kolchicynę (np. Colchicum Dispert, Colchican), która może zostać wydana w aptece wyłącznie z przepisu lekarza. Kuracja trwa około 1-2 tygodnie. Następnie wdrażane są leki na receptę, hamujące powstawanie kwasu moczowego, zawierające m.in. allopurynol (np. Milurit, Argadopin, Allupol) lub febuksostat (np. Adenuric, Fubuxostat).

Choć artretyzm to choroba przewlekła i nieuleczalna, odpowiednia dieta i właściwa farmakoterapia pozwalają łagodzić jej objawy i zapobiegać częstym nawrotom.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 10.01.2020 12:00:57

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Opokan na rwę kulszową?
Czy opokan na rwe kulszowa
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę stosować Milurit oraz Colchicum dispert w ostrym napadzie dny moczanowej?
Witam czy przy ataku dny moczanowej,gdy jest stan zapalny dużego palucha,można przyjmować lek colchicum Dispert razem z milurit.? Zdania na internecie...
odpowiada Ewa Pilch

Czy mogę wznowić branie Colchicum Dispert, aż opuchlizna i ból przejdzie całkowicie?
Mam ostry atak dny od 7 dni .brałem colchicum diespert 0.5 mg wedle zaleceń i od 2 dni nie biore wcale jednak nadal mam opuchnięte stopa przy małym pa...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy muszę brak Milurit do końca życia i czy to jest odpowiedni lek dla mnie?
Witam. Mam podwyższony kwas moczowy w surowicy 6,2 mg/dl. Przepisano mi Milurit 100mg. Podobno mam brać już to do końca życia ( mam 40). Moje pytanie ...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy jaskra z zamykającym kątem oraz stosowanie leków Ganfort i Alphagan są przeciwwskazaniami do zażywania leku Nimesil?
Czy Nimesil mogą przyjmować osoby chore na jaskre z zamykającym kątem i przyjmujące krople na obniżenie ciśnienia w oku takie jak Ganfort, Alphagan?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Nimesil jest na receptę?
Nimesil jest na receote
odpowiada Anna Tyrańska

Na Twoje pytania w temacie dna moczanowa - jak leczyć artretyzm? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.