Kolchicyna (colchicine)

10 produktów zawierających Kolchicyna, w tym 10 na receptę.

5 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Kolchicyna to substancja z grupy alkaloidów pozyskiwana z nasion zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Ma działanie przeciwzapalne i zmniejsza wydzielanie kwasu moczowego. Dzięki tym właściwością znajduje zastosowanie, m.in. w leczeniu zapalenia stawów w przebiegu dny moczanowej oraz w zapaleniu osierdzia.

Ponieważ jest to substancja o silnie toksycznym działaniu, stosując ją należy bardzo dokładnie przestrzegać dawkowania ustalonego z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie może spowodować odkładanie tej substancji w tkankach i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, m.in. wyłysienia, problemów z potencją, zaburzeń w obrazie krwi.

Aktualizacja grudzień 2021 r. 

Wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Ami Schattnera z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wykazały, iż kolchicyna może być skutecznym środkiem w leczeniu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 o ciężkim przebiegu i zmniejszać śmiertelność z powodu COVID-19 nawet o 50%. 

Prof. Ami Schattner poinformował, że przeprowadzono dotąd cztery badania na 6 tys. pacjentów chorujących na COVID-19, z których każde pokazało "znaczącą poprawę stanu zdrowia u osób ciężko przechodzących chorobę oraz, co najważniejsze, zmniejszenie śmiertelności nawet o połowę" po terapii kolchicyną. Lek testowano dotąd w Kanadzie, Grecji, RPA, Hiszpanii oraz Brazylii.

Na ten moment kolchicyna nie została włączona na listę leków zalecanych w farmakoterapii COVID-19, potrzebne są dalsze badania.

Aktualizacja listopad 2020 r.

Z uwagi na silne działanie przeciwzapalne, kolchicyna jest już testowana pod kątem możliwości wykorzystania jej u pacjentów z COVID-19. Badania prowadzone są w kilku ośrodkach na świecie, w tym w Instytucie Kardiologii w Montrealu.

Kolchicyna zostanie także przetestowana w Wielkiej Brytanii w badaniu RECOVERY (Randomised Evaluation of COVid-19 thERapY), które jest największym na świecie badaniem klinicznym dotyczącym leczenia pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Przebadanych zostanie co najmniej 2500 pacjentów.

Na ten moment kolchicyna nie jest powszechnie stosowana u pacjentów z COVID-19.

Aktualizacja luty 2021 r. 

Jak pokazują wyniki międzynarodowych badań opublikowanych 4 lutego, kolchicyna zmniejszyła liczbę hospitalizacji i zgonów wśród pacjentów z COVID-19 o ponad 20%. Jak sugerują naukowcy, lek może osłabić reakcję zapalną organizmu i pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek wyściełających ściany naczyń krwionośnych. Jego zastosowanie zmniejsza zapotrzebowanie na tlenoterapię i skraca czas hospitalizacji u pacjentów z COVID-19. 

Ponieważ badaniu została poddana niewielka liczba osób, nie widomo czy kolchicyna znacząco wpływa na przebieg choroby i czy zmniejsza ryzyko zgonu u pacjentów z COVID-19.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Colchicum Dispert

drażetki, 20 tabletek drażowanych

lek na receptę

w 79% aptek

od 38,50 zł

Colchican

tabletki powlekane, 20 tabletek

lek na receptę

w 61% aptek

od 18,99 zł

Colchicum Dispert

drażetki, 50 tabletek drażowanych

lek na receptę

w 49% aptek

od 69,90 zł

Colchican

tabletki powlekane, 30 tabletek

lek na receptę

w 48% aptek

od 26,95 zł

Colchicine Genoptim

tabletki, 20 tabletek

lek na receptę

w 6% aptek

od 8,99 zł

Colchianova

tabletki, 60 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Colchicine RPH

tabletki, 28 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Colchicine Genoptim

tabletki, 100 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Rixcol

tabletki, 20 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Colchicum-Dispert

drażetki, 25 drażetek

lek na receptę

w 0% aptek