Sposoby na bolesne ząbkowanie

Sposoby na bolesne ząbkowanie

udostępnij:

Wreszcie są – pierwsze ząbki Twojego dziecka! Niektóre maluchy etap ząbkowania przechodzą bezproblemowo. Inne wyraźnie cierpią i odczuwają dyskomfort, który udziela się także rodzicom. Jak pomóc malcowi przetrwać okres wyrzynania się mleczaków?

Spis treści

Kiedy wyrastają pierwsze zęby?

Jakie mogą być objawy ząbkowania?

Domowe sposoby na ząbkowanie

Preparaty na ząbkowanie do smarowania dziąseł

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne na ząbkowanie

Pielęgnacja w okresie ząbkowania

Kiedy wyrastają pierwsze zęby?

Pierwszy ząb powinien pojawić się pomiędzy 4 a 12 miesiącem życia dziecka. Na ogół najpierw pojawiają się dolne jedynki. Średni czas wychodzenia jednego zęba to około 2 miesiące, a cały proces wyrzynania się kompletu 20 mleczaków powinien zakończyć się przed trzecimi urodzinami malca.

Jakie mogą być objawy ząbkowania?

  • Dziąsła są zaczerwienione, może także być widoczny ich obrzęk.

  • Dziecko jest rozdrażnione – marudzi, więcej płacze, nie ma apetytu, gorzej śpi.

  • Maluch obficie ślini się i wkłada do buzi palce oraz wszelkie twarde przedmioty, które żuje lub gryzie – dzięki temu usiłuje złagodzić świąd dziąseł.

  • Niemowlę może mieć podwyższoną temperaturę oraz inne dolegliwości ogólne, takie jak biegunka czy zaparcia. Dolegliwości te nie są jednak charakterystyczne dla ząbkowania i mogą być objawami choroby (np. infekcji). Rzadko mogą pojawić się inne niespecyficzne objawy – katar, wysypka skórna, kaszel czy wymioty. Jeśli je zaobserwujesz, to najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na ząbkowanie

  • Masaż dziąseł – można wykorzystać do tego silikonową nakładkę na palec lub wilgotny, sterylny gazik zamoczony w naparze z rumianku (uwaga na ewentualne uczulenia). Masaż należy wykonywać bardzo delikatnie.

  • Podawanie dziecku schłodzonych gryzaczków wodnych z wypustkami – nie mogą one jednak być bardzo zimne czy wręcz zamrożone, gdyż grozi to uszkodzeniem delikatnej śluzówki buzi dziecka.

Nie stosuj u ząbkującego dziecka „babcinych sposobów”, takich jak smarowanie dziąseł alkoholem lub innymi płynami nieprzeznaczonymi dla dzieci. Nie ma także dowodów, aby ubieranie dziecku korali z bursztynu było skutecznym sposobem na bolesne ząbkowanie. Natomiast przypadkowo uwolniony koralik może być przyczyną zadławienia i uduszenia.

Preparaty na ząbkowanie do smarowania dziąseł

Produkty, które można nanieść bezpośrednio na obolałe dziąsła, mogą zawierać składniki znieczulające miejscowo. Zarejestrowane w Polsce leki bez recepty zawierają lidokainę (np. Bobodent, Calgel czy Dentinox). Mogą one posiadać w składzie dodatkowo substancje działające łagodząco (wyciąg z rumianku) lub odkażająco (chlorek cetylopirydyniowy).

Preparaty te działają bardzo szybko – efekt można zaobserwować już w ciągu 1 do 5 minut, ale znieczulenie nie utrzymuje się długo (od 15 do 30 minut). Aby lek miał szansę działać możliwie jak najdłużej, wskazane jest stosowanie go po posiłkach. Odpowiednią porą jest także czas tuż przed zaśnięciem.

Wybierając tego typu produkt, zwracaj bacznie uwagę na częstotliwość aplikacji i ilość żelu, jaką używasz i dostosuj ją do zaleceń wytwórcy. Nieprawidłowe stosowanie może sprzyjać wystąpieniu działań niepożądanych. Wśród najbardziej niebezpiecznych jest znieczulenie części gardła, co może osłabić odruch odkrztuszania i grozić zadławieniem. Ponadto lidokaina może zwiększać ryzyko polekowej methemoglobinemii - choroby, która powoduje znaczny spadek ilości tlenu we krwi. Nigdy nie stosuj w tym samym czasie kilku produktów zawierających środek znieczulający miejscowo.

W aptece dostępne są także produkty bez recepty pozbawione składników, takich jak lidokaina, np. Dentosept A Mini, Anaftin Baby, Kin baby, Dentibaby, Pansoral, Gengigel Ząbkowanie, Nuby Citroganix czy żel na ząbkowanie Chicco. Ich działanie opiera się na zawartości substancji przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych (oktenidyna, cytrynian cynku, ksylitol), powlekająco-nawilżających (gliceryna, hialuronian cynku), składników pochodzenia naturalnego (wyciąg z szałwii, kwas glicyryzynowy, szafran) czy przyspieszających regenerację (pantenol, witaminy z grupy B). Niektóre produkty zawierają składniki, które powodują, że preparat działa na zasadzie opatrunku, który chroni powierzchnię dziąsła przed podrażnieniem.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne na ząbkowanie

Jeśli ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura lub próby miejscowego przyniesienia ulgi dziecku okazały się nieskuteczne - można sięgnąć po odpowiedni dla wieku lub wagi dziecka preparat przeciwbólowy z paracetamolem (np. Pedicetamol, Panadol, Paracetamol) lub z działającym dodatkowo przeciwzapalnie ibuprofenem (np. Nurofen, Ibufen, Ibum). Można zastosować zarówno syrop, jak i czopki. Zasadność podania tych leków oraz ich dawkowanie warto skonsultować z pediatrą. Bez zgody lekarza, nie podajemy dziecku na własną rękę żadnych leków nasennych ani uspokajających.

Pielęgnacja w okresie ząbkowania

Okres ząbkowania wymaga zachowania odpowiedniej higieny – podrażnione, przekrwione i rozpulchnione dziąsła mogą stanowić wrota dla zakażeń. Zabiegi higieniczne polegające na przecieraniu dziąseł dziecka zapewnią, że buzia malca jest czysta, bez osadów i resztek pokarmu, a dziecko przyzwyczajone do zabiegów w jamie ustnej chętniej pozwoli na aplikację leku czy masaż.

W przypadku nasilonego ślinienia się należy dbać o to, aby nie dopuścić do podrażnień skóry wokół ust, brody i szyi. Pamiętaj o utrzymywaniu tych miejsc w suchości – pomocne mogą być śliniaczki. Jeśli skóra się zaczerwieni – pielęgnuj ją odpowiednim dermokosmetykiem.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 10:14:24

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Dentinox N

żel, 10 gramów

matricaria chamomilla+lidocaine+macrogol

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 19,01 zł

Pedicetamol

płyn, 60 mililitrów

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 20,79 zł

Anaftin Baby

żel, 10 mililitrów

wyrób medyczny

w 69% aptek

od 18,24 zł

Nurofen dla dzieci Forte o smaku truskawkowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 28,79 zł

Dentosept A Mini

aerozol, 30 mililitrów

kosmetyk

w 92% aptek

od 22,79 zł

Dologel

żel, 25 mililitrów

wyrób medyczny

w 8% aptek

od 16,73 zł

Paracetamol Hasco

zawiesina, 150 gramów

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 75% aptek

od 13,49 zł

Ibum Forte o smaku malinowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 23,49 zł

Ibufen dla dzieci Forte o smaku malinowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 89% aptek

od 24,55 zł

Bobodent

żel, 10 gramów

matricaria chamomilla+lidocaine+thymus vulgaris

produkt dostępny bez recepty

w 76% aptek

od 13,50 zł

Calgel

żel, 10 gramów

cetylpyridinium chloride+lidocaine

produkt dostępny bez recepty

w 56% aptek

od 20,99 zł

Panadol dla dzieci

zawiesina, 100 mililitrów

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 33% aptek

od 19,49 zł

Zielnik Apteczny rumianek fix

koszyczki, 30 torebek 1,5 grama

matricaria chamomilla

produkt dostępny bez recepty

w 73% aptek

od 6,79 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)