Choć dziś spirale domaciczne mają kształt litery T, nadal tradycyjnie nazywa się je spiralami. Początkowo były wykonane ze stali chirurgicznej, teraz przeważnie wkładki zawierają jony srebra i miedzi. Zalecane są szczególnie kobietom, które pierwszy poród mają już za sobą.

Skuteczność tej metody antykoncepcji jest bardzo wysoka - działanie spirali polega na utrudnieniu migracji plemników, unieruchamianiu ich i zmianie śluzówki macicy. Metoda ta może być stosowana przez kobiety karmiące. Wadą jest natomiast zwiększenie ryzyka infekcji oraz mogą zwiększać krwawienie miesiączkowe, szczególnie przez pierwszych kilka miesięcy po założeniu. Warto rozważnie wybrać gabinet, gdzie będziemy zakładały spiralę, gdyż prawidłowe założenie jest głównym czynnikiem gwarantującym skuteczność metody.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 31.01.2019 20:39:23

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy po założeniu spirali domacicznej kobieta może odczuwać ból?
Czy to normalne tydzien po zalozeniu miec skurcze bole brzuch I takie uczucie ciagniecia ? Czy to skutki uboczne ? I jak dlugo to moze byc , moja pier...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Na Twoje pytania w temacie spirale bezhormonalne odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.