Co oznacza ból w pachwinie u dzieci?

Dziecko skarżące się na ból to sygnał alarmowy dla rodzica. Siniaki i otarcia to codzienność młodego człowieka, ale ból w pachwinie u dziecka może niepokoić. Co może być jego przyczyną? Czy należy się go obawiać i jak mu zaradzić?

Na temat bólu w pachwinie, szczególnie u dorosłych, pisaliśmy już w artykule "Co oznacza ból w pachwinie?". Tym razem skupimy się na bólu w pachwinie u dzieci, którego przyczyny mogą być nieco inne.

Bóle wzrostowe

Bóle wzrostowe związane są z szybkim wzrostem mięśni oraz ścięgien i najczęściej spotykane są u dzieci do 12 roku życia. Odczuwane są głównie w nogach, tj. w mięśniach tylnej części łydek oraz przedniej części ud. Bóle umiejscowione pod kolanem oraz w pachwinie wynikają z przyrostu i rozciągania się ścięgien.

Ból wzrostowy ma charakter napadowy. Może pojawiać się nieregularnie, co kilka dni bądź tygodni, najczęściej wieczorem i w nocy.

Upewnij się, że bólom mięśni i ścięgien nie towarzyszą inne dolegliwości. Gorączka, brak apetytu, ból przy dotknięciu, a także opuchlizna i zasinienie są objawami niepokojącymi i nie występują w trakcie intensywnego wzrostu mięśni. Mogą świadczyć o początkach infekcji lub o wystąpieniu urazu.

Co robić, gdy dziecko uskarża się na bóle wzrostowe?

Urazy u dzieci

Wypadek na rowerze przy dużej prędkości, upadek z drzewa lub intensywna gra na boisku może skończyć się zwichnięciem, a nawet złamaniem.

Złamanie czy zwichnięcie?

Ze zwichnięciem stawu biodrowego mamy do czynienia, gdy nasada kości udowej w wyniku urazu zostaje wysunięta z panewki stawowej. Pojawia się bardzo silny ból w okolicy pachwiny, uniemożliwiający poruszanie nogą. Towarzyszy mu obrzęk i rozległe zasinienie. Zmienia się także ułożenie kończyny, która zostaje wygięta w sposób nienaturalny w bok.

Do złamania kości udowej lub biodrowej u dzieci dochodzi zwykle w wyniku upadku z dużej wysokości lub wypadku komunikacyjnego. Mamy wtedy do czynienia z przerwaniem ciągłości kości lub jej wyszczerbieniem. Objawami są silny ból, brak możliwości poruszania nogą, zasinienie i opuchlizna.

Jak pomóc po wypadku?

W przypadku złamania, jak i zwichnięcia objawy są bardzo podobne i często trudno je odróżnić. Istotnym jest, by w takim przypadku jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Można również unieruchomić uszkodzoną kończynę. Należy unikać samodzielnego przenoszenia dziecka, za wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne. W ten sposób unikniemy dodatkowego uszkodzenia tkanek i zaoszczędzimy dziecku dodatkowego bólu.

Przepuklina pachwinowa

Otrzewna to błona wyściełająca wnętrze jamy brzusznej, której zadaniem jest utrzymywanie narządów wewnętrznych we właściwym miejscu. W procesie tym uczestniczą również mięśnie jamy brzusznej. Gdy dojdzie do przerwania ciągłości mięśni, otrzewna tworzy tzw. worek przepuklinowy, w którym znajdują się narządy wewnętrzne.

Przyczyny powstawania przepukliny u dzieci

  • podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów,
  • długo utrzymujący się, uporczywy kaszel,
  • nawracające zaparcia,
  • duża nadwaga i otyłość (skutkuje osłabieniem mięśni brzucha).

Jak rozpoznać objawy przepukliny u dziecka?

W przypadku przepukliny pachwinowej, worek przepuklinowy może znaleźć się w lewej lub prawej pachwinie i być wyczuwalny jako miękki guzek, bolesny przy dotknięciu. Dziecko może uskarżać się na ból także podczas kaszlu, kichania lub oddawania stolca. Po stwierdzeniu podobnych objawów, warto wybrać się do pediatry, który może zlecić wykonanie badania USG.

Leczenie przepukliny

Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny jest operacyjne połączenie przerwanej warstwy mięśni. Obecnie zabiegi te wykonuje się laparoskopowo, tzn. bez konieczności otwierania jamy brzusznej.

Jak zapobiec powstawaniu przepukliny u dziecka?

  • Dopilnuj, by dziecko nie podnosiło zbyt ciężkich dla siebie przedmiotów. Nawet lekkie krzesło lub większych rozmiarów książka może dla dziecka stanowić zbyt duże obciążenie.
  • W czasie infekcji górnych dróg oddechowych stosuj syropy odpowiednio dobrane do rodzaju kaszlu.
  • Podawaj dziecku odpowiednie ilości płynów oraz pokarmy bogate w dobroczynne bakterie. Znajdziesz je również w preparatach probiotycznych (np. Dicoflor, Floractin, Lacidofil). Prawidłowe odżywienie i nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko pojawienia się zaparć.
  • Dbaj o kondycję fizyczną dziecka. Regularny ruch wzmacnia mięśnie i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.10.2019 10:14:56

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Dziecko

Narodziny dziecka zmieniają wiele w naszym życiu. Dzieci wymagają bezgranicznej troski, dlatego podpowiadamy, jak pielęgnować skórę maluchów, co zrobić, kiedy ból i gorączka u dziecka nie pozwalają zasnąć oraz jaki prezent wybrać dla swojej pociechy.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy po zastosowaniu leku Diclo Duo test na krew utajoną w kale może wyjść pozytywnie?
Witam czy po dicloduo jest możliwe że test na krew utajona w kale może wyjść pozytywnie
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy po zastosowaniu leku Diclo Duo test na krew utajoną w kale może wyjść pozytywnie?
Witam czy po dicloduo jest możliwe że test na krew utajona w kale może wyjść pozytywnie
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy No-spę i Galospę można zastąpić Spastyną?
czy nospę lub galospę można zastąpić spastyną?
odpowiada Katarzyna Domagała

Co stosować zamiast Dicofloru?
co można brać zamiast Dicofloru?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy Lacidofil i Lacidomax są swoimi zamiennikami?
Czy Lacidofil iLacidomax mają podobne właściwości i czy można stosować je zamiennie
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lek Zaldiar Effervescent posiada odpowiedniki dostępne bez recepty?
Dzień dobry. Czy znacie może jakieś zamiennik Zaldiar Effervescent, 37,5 mg + 325 mg, tabletki musujące który można dostać bez recepty? Z góry dzięku...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie co oznacza ból w pachwinie u dzieci? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.