← powrót do głównej strony opinii i pytań

Dorota (anonim, 5.173.185.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Jak dawkować Metocard przy skaczącym tętnie?

Czy przy skaczacym tętnie które czasem wskazuje do 120 A czasem 70 i tak należy brać metocard nawet gdy tętno jest prawidłowe? Lekarz zalecił mi metocard 50mg oo pół tabletki rano i wieczorem ale boję się że przy dobrym tętnie za nisko mi spadnie i nie wiem czy wziąść czy nie . Proszę o radę.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie dzienniczka pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Ciśnienie należy mierzyć rano i wieczorem, wynik pomiarów zapisujemy w zeszycie z datą i godziną pomiaru.
Dzięki prowadzeniu zapisów, będzie można sprawdzić czy wzrost tętna następuje cyklicznie, np. zawsze wieczorem, czy jest wynikiem zafałszowania pomiary np. badania dokonano po wysiłku, w sytuacji stresowej itp.
Tak jak koleżanka wcześniej wspomniała, Metocard należy stosować regularnie, lek ten nie jest przeznaczony do doraźnego stosowania np. tylko wtedy gdy po zmierzeniu ciśnienia tętno będzie wysokie.
Zatem, jeśli zdecyduje się Pani na rozpoczęcie terapii lekiem Metocard według wskazań lekarza - 1/2 tabl. rano i 1/2 tabl. wieczorem, lek będzie trzeba przyjmować codziennie. Tylko w ten sposób ciśnienie może ulec stabilizacji. Nieregularne przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów, do której należy lek Metocard, może spowodować niebezpieczne i niekontrolowane skoki ciśnienia.

Dzienniczek kontroli ciśnienia tętniczego należy zabrać ze sobą na wizytę do kardiologa, na podstawie prowadzonych przez Panią zapisów lekarz dobierze odpowiednie leki.

Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jaki-cisnieniomierz-wybrac
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nadcisnienie

Dorota (anonim, 5.173.184.)
około 4 miesięcy temu

Przepraszam , ale chyba źle opisałam sytuację. Leki zostały przepisane mi dzisiaj na wizycie u lekarza prowadzącego. Miałam robione ekg( dodam że tydzień temu również miałam robione ekg po którym dostałam leki captopril i metocard doraźnie) dzisiaj rano na który Pani doktor stwierdziła że mam wysokie tętno i że ja to niepokoi. Wyznaczona wizytę do kardiologa mam na październik. Natomiast sama od siebie mierze ciśnienie i to tętno jest różne:/ 77/81 czasem nawet dochodzi do 120. I pytanie brzmi czy jeśli np od jutra zacznę brać metocard pół tabletki A tętno będzie dobre to nie spadnie mi ciśnienie zbyt nisko ?

Z Pani wpisu rozumiem, że tętno nie jest regularne, pomimo, iż stosuje Pani lek według zaleceń lekarza. W tej sytuacji konieczna będzie niestety ponowna konsultacja celem sprawdzenia, co jest przyczyną tej sytuacji.

Informacja dołączona do leku Metocard przestrzega, iż nie należy nagle przerywać leczenia lub zmieniać samemu dawkowania leku bez porozumienia się w pierwszej kolejności z lekarzem oraz, iż "nagłe odstawienie leków beta-adrenolitycznych może zaostrzać niewydolność serca i zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego i nagłego zgonu."

Załączam artykuł na temat dolegliwości kardiologicznych:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem?ref=ac
oraz informacje na temat leku Metocard:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/48709/metocard-tabletki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/48709/metocard-tabletki/ulotka