PaniAngel (anonim, 87.101.35.)
około rok temu, Warszawa

Czy przyjęcie przez 7 dni tabletek antykoncepcyjnych z opakowania, które nie było poddane działaniu wysokiej temperatury oraz działaniu promieni słonecznych przywróci zachwianą ochronę przed ciążą?

Witam. Chciałam poprosic o radę. Po ostatniej fali upałow zaczelam zastanawiac sie nad przechowywaniem moich tabletwk antykoncepcyjnych. Producent zaleca trzymanie ich w temperaturze ponizej 30 stopni ale w moim domu bywalo znacznie cieplej. Leki lezaly na polce na ktora nie padalo bezposrednio swiatło sloneczne jednak spedzily na niej 3 tygodnie. Chcialam zapytac , bo przeczytalam ze temperatura osłabia lub sprawia ze tabletki staja sie calkiem nieskuteczne, czy od nastepnego blistra (dopiero co kupionych, nie przegrzanych tabletek) po 7 dniach ochrona antykoncepcyj a powroci?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Ewa123: Tabletki Limetic nie powodują wzrostu temperatury ciała. Zaobserwowana różnica - jeśli powstała zaledwie w odstępie kilku minut - wynika najprawdopodobniej z techniki pomiaru lub charakterystyki samego termometru. Różnica pomiędzy pomiarami nie jest duże, a wynik nie wskazuje na gorączkę.

Natomiast ból głowy może być działaniem niepożądanym leku - występuje do 1 na 10 kobiet stosujących Limetic.

Załączam dodatkową informację dotyczącą zgłaszania działań niepożądanych:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Ewa123 (anonim, 185.161.93.)
około 2 miesięcy temu

Dzień dobry czy tabelki antykoncepcyjne jednoskładnikowe limetic mogą podnieść temperaturę mierzyłam jakieś pare minut wcześniej miała 36,6 a późnej 37 ? Stosuje je od 7 dni i czasem pobolewa mnie głowa

Faktycznie, tak jak Pani zauważyła, w ulotkach wielu środków chroniących przed ciążą, wyraźnie napisano, iż nie należy ich przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Długotrwałe przechowywanie leków w takiej temperaturze (zwłaszcza hormonów czy antybiotyków) może wpłynąć negatywnie na ich właściwości. Ważne jest, aby lek nie był narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.
Termin "przechowywanie" oznacza długotrwałe przetrzymywanie leku w danym miejscu. Zgodnie z komunikatem Naczelnej Izby Aptekarskiej z 2018 roku, w której poruszony był problem przechowywania leków w wyższej temperaturze niż 25°C, możemy przeczytać, że "leki, nie powinny stracić swoich właściwości, gdy przez jeden, dwa dni, będą przechowywane w temperaturze wyższej niż 25 stopni."

Mimo, iż nie ma realnych możliwości, aby sprawdzić, jak duży wpływ na jakość i skuteczność pigułek miało ich 3-tygodniowe przechowywanie w temperaturze powyżej 30°C, mogło istnieć prawdopodobieństwo, że ich skuteczność uległa osłabieniu.
Jeśli przyjmowała Pani pigułki przez 7 dni z nowego blistra, który był przechowywany prawidłowo ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.

W sytuacji utrzymującej się przez dłuższy czas wysokiej temperatury, należy przechowywać leki w możliwie najchłodniejszym miejscu (ale nie poniżej zalecanej przez producenta temperatury). Należy jednak zwrócić, że leki nie powinny być przechowywane w wilgotności powyżej 70%.

W sklepach internetowych oraz na serwisach aukcyjnych można zakupić specjalne lodówki kosmetyczne, w których można przechowywać nie tylko kosmetyki, ale także preparaty lecznicze. Najpopularniejsze są te, w których zakres temperatur wynosi 8-18°C. Jeśli zdecydowałaby się Pani za przechowywanie leków w takim miejscu, należy ustawić najmniejsze chłodzenie, czyli temperaturę 18°C i umieścić preparat tak, aby nie stykał się ze ścianami lodówki oraz nie na jej drzwiach.

Opublikowaliśmy już także kilka odpowiedzi na bardzo podobne pytania, więc można się z nimi zapoznać odwiedzając poniższe linki:

https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/7117/jak-przechowywac-tabletki-antykoncepcyjne-na-wakacjach
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/6113/ginoring-jak-przechowywac-ginoring
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/6936/nuvaring-jak-przechowywac-krazek-nuvaring-podczas-wyjazdu
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/6435/evra-w-jakiej-temperaturze-nalezy-przechowywac-plastry-antykoncepcyjne-evra

Załączam dodatkowe materiały, które mogą okazać się interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji