Alicja (anonim, 85.221.142.) Warszawa 1 rok temu

Jakie skutki odstawienia antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić oraz w jakim czasie i jak im przeciwdziałać?

Dzień dobry, zastanawiam się nad odstawieniem antykoncepcji hormonalnej (krążek Nuvaring) z uwagi na skutki uboczne.

Chciałabym zminimalizować ewentualne ujemne następstwa odstawienia poprzez suplementację witamin i minerałów, która zahamuje ewentualne zmiany skórne, wypadanie włosów i inne.

Proszę o polecenie suplementu lub zestawu witamin i minerałów, które będą pomocne w powyższym.

Będę także wdzięczna za wskazanie, jakie skutki odstawienia antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić oraz w jakim czasie i jak im przeciwdziałać.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Antykoncepcja hormonalna jest w pełni odwracalną metodą zapobiegania ciąży. Leki zasadniczo powodują skutki uboczne w okresie ich stosowania, a nie po ich odstawieniu. Typowe tak zwane "objawy z odstawienia" dotyczą głównie leków wpływających na sferę psychiczną.

Jak rozumiem miała okazję Pani zaobserwować działania niepożądane w trakcie stosowania antykoncepcji i jest to przyczyną, dla której rozważa Pani przerwanie stosowania krążka. Bezpośrednim skutkiem zakończenia stosowania krążka Nuvaring będzie powrót fizjologicznego cyklu (niekiedy jednak nie od razu) wraz z ewentualnymi dolegliwościami, jakie mogą temu towarzyszyć. Przykładowo, jeśli przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej miała Pani objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy bolesne miesiączki, to teraz mogą one ponownie występować. Niektóre pacjentki obserwują podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych takie efekty jak powiększenie piersi czy poprawa stanu skóry i włosów wynikające z wpływu syntetycznych hormonów. Nie będą one już występować po przerwaniu przyjmowania leku. Stąd niektóre kobiety zgłaszają np. pojawienie się trądziku czy wypadania włosów po zakończeniu hormonoterapii. Nie jest to jednak działanie niepożądane leku w farmaceutycznym rozumieniu tego słowa i w mojej ocenie tym zjawiskom nie można w jakiś szczególny sposób przeciwdziałać, ponieważ są one efektem powrotu zjawisk fizjologicznych, które mogą jednak być nieregularne w ciągu kilku tygodni, ale czasem miesięcy (3-6) po odstawieniu antykoncepcji. W takim przypadku suplementacja najprawdopodobniej nie będzie skuteczna - ma ona bowiem przeciwdziałać niedoborom pewnych składników pokarmowych, których nie ma w diecie, tymczasem główny "niedobór" po odstawieniu antykoncepcji to fakt braku syntetycznych hormonów w organizmie kobiet.

Proszę jednocześnie wziąć pod uwagę, iż może okazać się, że odstawienie krążka Nuvaring nie spowoduje żadnych "objawów". Dodatkowe przyjmowanie witamin czy minerałów w takiej sytuacji również nie będzie miało znaczenia. Z drugiej strony niektóre kobiety zgłaszają, że po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej czują się lepiej, ponieważ ustają problemy związane ze masą ciała, obrzękami, bolesnością piersi czy poprawą libido. Te zjawiska również nie wymagają ingerencji farmakologicznej.

Oczywiście, jeśli chce Pani po prostu przyjmować suplement wspierający skórę, włosy i paznokcie to może się Pani na to zdecydować. Poniżej załączam wytypowane przykłady preparatów, które zamówi Pani na GdziePoLek online:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/94720/hairvity-kapsulki/apteki

https://www.gdziepolek.pl/produkty/71090/naturell-silica-tabletki/apteki

https://www.gdziepolek.pl/produkty/39968/kerabione-kapsulki/apteki

Załączam także dodatkowe informacje:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/antykoncepcja-hormonalna

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/wlosy-skora-paznokcie

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły