fannyhill (anonim, 193.104.45.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Jakie suplementy diety poprawiające metabolizm stosować przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto?

Dzień dobry,
mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy i Hashimoto, przyjmuję Euthyrox. Zauważyłam, że w wyniku choroby mój metabolizm nieco zwolnił. Jem dosyć zdrowo i regularnie, ćwiczę 3-4 razy w tygodniu (treningi o różnej intensywności - siłowe, cardio), jednak obwody, głównie brzucha, nie zmniejszają się ani o milimetr. Wyniki mam w normie i jestem pod stała opieką endokrynologa. Nie mam nadwagi, chodzi mi głównie o dobrą kondycję i zapobieganie otyłości brzusznej (do czego mam rodzinną skłonność). Czy jest sens przyjmowania preparatów przyspieszających metabolizm? Czy mogą mi Państwo polecić coś, co mogłabym bezpieczne stosować przy tej chorobie i lekach?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Niedoczynność tarczycy to choroba wywołana niedoborem hormonu tyroksyny (T4) i wynikającym z tego niedostatecznym działaniem trijodotyroniny (T3) w komórkach organizmu, co wpływa znacząco na spowolnienie procesów metabolicznych organizmu.
W przypadku niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto ważna jest odpowiednia dieta, bogata w błonnik i składniki mineralne. W przypadku niedoczynności tarczycy ważna jest odpowiednia podaż jodu, żelaza, selenu, cynku oraz witaminy D3.
Należy unikać tzw. produktów wolotwórczych. Produkty wolotwórcze to przede wszystkim warzywa kapustne, ale również olej rzepakowy, który ma odrobinę wolotwórczych związków, orzechy laskowe, słodkie ziemniaki.

Suplementy diety dostępne w aptekach, które przyspieszają metabolizm nie są wskazane dla osób z niedoczynnością tarczycy, ponieważ w ich składzie można znaleźć, m.in. kofeinę, którą osoby z tym schorzeniem powinny ograniczać.

Skoro BMI jest u Pani w normie, a problem dotyczy skłonności do otyłości brzusznej, dobrze byłoby suplementować błonnik oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Preparaty dostępne w aptece bez recepty zawierające duże ilości błonnika, to np.
Solgar błonnik z łusek babki płesznik
https://www.gdziepolek.pl/produkty/12516/solgar-blonnik-z-lusek-babki-plesznik-kapsulki/apteki/w-warszawie
Ispagul
https://www.gdziepolek.pl/produkty/38509/ispagul-s-proszek-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki/w-warszawie
Błonnik w tabletkach:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/6394/apteo-blonnik-z-ananasem-i-chromem-tabletki/apteki/w-warszawie

Przesyłam również link do artykułu, w którym opisujemy preparty z błonnikiem i młodym jęczmieniem, które może Pani bez obaw stosować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/rosliny-na-odchudzanie-i-oczyszczanie

Załączam również linki do artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/choroba-hashimoto-a-problemy-z-tarczyca
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-jod-zapobiega-niedoczynnosci-tarczycy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-niedoczynnosc-tarczycy