---Clotidal - przy pytaniach

Hanna76 (anonim, 5.173.136.) Warszawa 3 lata temu

Skąd się biorą infekcje intymne?

W ciągu trzech lat średnio co roku miałam jakieś infekcje chyba bakteryjne. Ostatnio lekarz stwierdził waginoze bakteryjna. Od lat mam jednego partnera. Skąd to się bierze?

8 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Waginoza bakteryjna jest nadmiernym wzrostem w pochwie bakterii beztlenowych (głównie Gardnerella vaginalis, ale również Prevotella, Mobiluncus i Mycoplasma hominis). Bakterie te normalnie bytują w pochwie, ale w małych ilościach. Natomiast wyjaśniając ponownie ich pochodzenie - one namnażają się w pochwie, a więc w organizmie człowieka, ale człowiek ich nie produkuje w taki sposób, w jaki wytwarza własne komórki swojego ciała.

W przypadku bakteryjnej waginozy te drobnoustrone "zabierają miejsce" prawidłowo występującym w dużych ilościach pałeczkom kwasu mlekowego. Z tego powodu waginoza jest odróżniana od infekcji intymnych takich jak grzybica, rzęsistkowica czy chlamydioza, a nawet traktowana bardziej jak "zaburzenie" - nieprawidłowy stan mikroflory pochwy. W każdym przypadku brak pełnego zdrowia intymnego jest raczej trudny do zaakceptowania. Objawy waginozy mogą obejmować nieprawidłową wydzielinę (zwykle białawo-szarą) i nieprzyjemny zapach ("rybi"), pH pochwy jest podwyższone. Niektóre kobiety nie zgłaszają jednak żadnych objawów. Waginoza może także ustępować samoistnie. Waginoza może zwiększać podatność na choroby weneryczne, inne dolegliwości intymne i być zagrożeniem u kobiet ciężarnych.

Waginoza przez wielu nie jest uważana za chorobę przenoszoną drogą płciową, ponieważ może występować także u kobiet, które nie współżyją. Jednak można spotkać się z opiniami, że duża częstość nawrotów wskazuje na rolę aktywności seksualnej. Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, czy stosunki z Pani partnerem mogą przyczyniać się do pojawiania się waginozy. Być może Pani ginekolog będzie miał jednak na ten temat świeży i aktualny pogląd - warto go o to zapytać, jak również o to, co jego zdaniem jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości w Pani indywidualnym przypadku.

Odpowiedź usunięta, ponieważ: wnosi małą wartość do dyskusji.

Hanns (anonim, 185.240.96.) 3 lata temu

To czym sie rozni waginoza bakteryjna od bakteryjne zapalenie pochwy. Co gorsze? ? Myslalam ze jest to samo. Z zewnatrz czyli skad

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Do @Hanna: bakterie nie powstają w organizmie człowieka, pochodzą z zewnątrz, a w naszym ciele mogą się ewentualnie namnażać w sprzyjających okolicznościach.

Ektopia, czyli nadżerka rzekoma na ogół nie jest groźna i nie daje objawów, natomiast na ten temat powinien Panią poinformować ginekolog, który ją zdiagnozował.

Nacięcie krocza, które miało miejsce przy porodzie 5 lat temu z pewnością dawno się już wygoiło. Ginekolog z pewnością zwróciłby uwagę, gdyby coś było w związku z nacięciem nie w porządku.

Waginoza bakteryjna to obecność patologicznych bakterii w pochwie w dużych ilościach, kiedy zachwiana jest równowaga pomiędzy bakteriami pożytecznymi i niepożądanymi. Nie można jednoznacznie stwierdzić co ją powoduje, jednak nie jest ona tożsama z typowo infekcyjnym zapaleniem pochwy.

Czynnikiem ryzyka z pewnością jest nieprawidłowa higiena. I chodzi tu nie tylko o to, żeby się po prostu myć. Niezalecane są gąbki, irygacje, stosowanie do okolic narządów płciowych środków myjących nie przebadanych pod kątem bezpieczeństwa, a zawierających duże ilości składników niekoniecznie dobrych dla zdrowia intymnego.

Hanna76 (anonim, 5.173.129.) 3 lata temu

Wspomnę że mam ektopie i 5 lat po porodzie. Zostałam mocno nacięta. Dziecko 4300

Hanna76 (anonim, 5.173.129.) 3 lata temu

Bo skąd się biorą takie bakterie. One same we mnir powstały czy się przeniosły np od partnera

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Ciężko mi cokolwiek powiedzieć w tej kwestii, jeśli nie wiem nic na temat partnera. Niekiedy partner też może być "źródłem" infekcji.

Hanna76 (anonim, 5.173.129.) 3 lata temu

Często nie współżyje. I dbam bardzo o higienę . Może to przez partnera?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Jedna infekcja intymna w roku, to nie jest stan, którym powinna się Pani nadmiernie przejmować, ale zwrócić na to szczególną uwagę.

Infekcje intymne mogą mieć bardzo różne przyczyny, do najczęstszych należą, np. niedoleczona poprzednia infekcja, zbyt częste współżycie, podczas którego dochodzi do mikrourazów w błonie śluzowej pochwy, co wraz z panującym tam wilgotnym środowiskiem sprzyja rozwojowi patologicznych drobnoustrojów, nieodpowiednie środki higieniczne, które zaburzają pH pochwy i dają szanse do rozwoju bakteriom i grzybom, nieodpowiednia bielizna, która sama w sobie również może podrażniać i obcierać okolice intymne, nieutrzymywanie wystarczającej higieny intymnej.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/infekcje-intymne-jak-sobie-poradzic - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-stosowac-preparaty-ginekologiczne - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zakazenie-drog-moczowych - https://www.gdziepolek.pl/kategorie/higiena-intymna - https://www.gdziepolek.pl/kategorie/infekcje-intymne

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

  Podobne pytania

  Specjaliści

  Telekonsultacje
  E-wizyta
  Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
  Umów telekonsultację