Jak wyleczyć zapalenie pęcherza?

Niemal połowa kobiet na świecie doświadczyła choć raz w życiu zapalenia pęcherza moczowego. Problem dotyczy jednak nie tylko kobiet. Ból, pieczenie lub nagła potrzeba wizyty w toalecie to niektóre z dokuczliwych objawów. Jak chronić swój układ moczowy przed i po przebytym zakażeniu?

Czym jest zakażenie dróg moczowych?

Zakażenie układu moczowego najczęściej występuje jako zapalenie pęcherza moczowego, ale zdarza się, że namnożone bakterie doprowadzają do rzadkiego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zakażenie jest najczęściej wywołane pojawieniem się w układzie moczowym bakterii Escherichia coli, które naturalnie występują w jelicie grubym, nie przynosząc naszemu zdrowiu żadnych szkód. Niestety, jeśli przez przypadek te same bakterie z odbytnicy dostaną się do cewki moczowej, mogą one spowodować pojawienie się nieprzyjemnych objawów zakażenia.

Choroba miesiąca miodowego

Zakażenie dróg moczowych bywa też nazywane "chorobą miesiąca miodowego", ponieważ czynnikiem sprzyjającym infekcji jest współżycie, podczas którego bakterie z łatwością się przemieszczają. Ze względu na budowę anatomiczną oraz krótszą w porównaniu do męskiej cewkę moczową, schorzenie to dotyka najczęściej młodych, aktywnych seksualnie kobiet.

Warto jednak wiedzieć, że zakażenie układu moczowego może być związane także z innymi towarzyszącymi chorobami, np. kamicą nerkową czy przerostem gruczołu krokowego, które utrudniają prawidłowy odpływ moczu.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego objawia się przede wszystkim częstym oddawaniem małej ilości moczu, czasem jego krwistym zabarwieniem, a także pieczeniem w trakcie korzystania z toalety i bólem w dole brzucha. U chorych może występować gorączka, bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu. Objawy mogą się powtarzać co jakiś czas, szczególnie, jeśli zakażenie nie zostało prawidłowo wyleczone oraz u osób, które mają tendencje do tego typu schorzeń.

Domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych

W przypadku nagłego pojawienia się typowych dla zakażenia układu moczowego objawów, możemy próbować sobie pomóc domowymi sposobami. Przede wszystkim należy dużo pić, co najmniej 2 litry płynów dziennie, ponieważ woda i inne napoje spowodują częstsze oddawanie moczu, co ułatwi oczyszczenie cewki moczowej z bakterii. Dodatkowo, kwaśne soki (np. żurawinowy) utrudnią bakteriom przyleganie do błony śluzowej pęcherza moczowego, co pomoże pozbyć się przykrych dolegliwości.

W domowym zaciszu można również zastosować ciepłą kąpiel lub termofor, który trzymany na dolnej części brzucha przyniesie ulgę.

Preparaty bez recepty na zapalenie pęcherza

Kiedy iść do lekarza?

W sytuacji, gdy objawy zakażenia pojawiają się po raz pierwszy w życiu oraz nie mijają po zastosowaniu środków bez recepty przez około 2-3 dni, a także, gdy objawy się zaostrzają (towarzyszy im gorączka, silny ból brzucha lub krwiomocz), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to również każdorazowo kobiet w ciąży i dzieci.

W przypadku wystąpienia umiarkowanych lub ciężkich objawów zakażenia dróg moczowych lekarz zaleca przeprowadzenie badania moczu z posiewem, by ustalić jakie bakterie spowodowały stan zapalny, a następnie wybrać odpowiedni lek dla pacjenta. Czasem wykonuje się także USG dróg moczowych lub badanie cystograficzne, polegające na wprowadzeniu do układu moczowego substancji kontrastowej, a następnie obserwacji procesu usuwania zabarwionego moczu z organizmu, aby sprawdzić, czy u pacjenta nie ma żadnych dodatkowych schorzeń.

Leki na receptę w zakażeniu dróg moczowych

Jeśli jest taka konieczność, lekarz przepisze nam antybiotyki lub inne leki o działaniu przeciwbakteryjnym, np. Trimesan, Urotrim, Monural, Amotaks, Cipronex, Oroflocina.

Niezależnie od stosowanych preparatów na receptę, wciąż należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów (najlepiej kwaśnych soków), które będą działać wspomagająco, a także unikać czynników sprzyjających ponownemu zakażeniu (kąpiele w basenie lub niepewnych kąpieliskach, współżycie, używanie cudzych ręczników, itp.), aż do całkowitego wyleczenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.03.2018 14:41:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czym leczyć ostre zapalenie pęcherza, jeśli mam uczulenie na furazydynę?
Mam uczulenie na furazydynę czym moę zatem leczyć ostre zapalenie pęcherza.
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można łączyć leki Ibuprom Max Sprint i Urofuraginum?
Witam czy mogę zażyć ibum max sprint i urofuragine razem Czy dojdzie do jakiejś interakcji między tymi lekami Dziękuję
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy ból i zawroty głowy, szum w uszach, ciagłe zmęczenie, zły rytm pracy serca przy wykonaniu EKG są wskazaniem do odstawienia leku Cipronex?
Witam. Czy jeżeli antybiotyk Cipronex został przypisany na zapalenie pęcherza lecz występuje po nim wiele działań niepożądanych jak np. ból i zawroty ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Apap, Furaginum, Ibuprom i Urosept wpływają na skuteczność Vines?
Czy stosowanie leków na zapalenie pęcherza lub leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko zajścia w ciąże?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jak stosować lek Monural?
Bardzo mnie piecze pęcherz i mam cały czas parcie. Już wytrzymać nie mogę,czy mogę zażyć lek Monural teraz?
odpowiada Ewa Pilch

Czy oddanie niewielkiej ilości moczu w 30 minut po zażyciu Monural oznacza, że lek nie zadziała?
W ulotce leku Monural pisze aby wypróżnić pęcherz, jednak pacjent ma częste a skąpe parcie na mocz, czy lesli po wypiciu leku i uplynienciu 30 minut c...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jak wyleczyć zapalenie pęcherza? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.