---Wolt Drive - artykuł: Czy można przewozić leki za granicę?
Jak stosować preparaty ginekologiczne?

Jak stosować preparaty ginekologiczne?

udostępnij:

Zdrowie intymne jest bardzo ważne – jego utrzymaniu służą specjalistyczne preparaty. Pacjentki jednak często wstydzą się zadawać pytania o aplikację leków do pochwy w gabinecie lekarskim czy w aptece. Co warto wiedzieć o stosowaniu preparatów ginekologicznych?

Spis treści

Jakie rodzaje leków można aplikować do pochwy?

Kiedy zalecane jest stosowanie leków ginekologicznych?

Jak bezpiecznie wyjąć preparat dopochwowy z opakowania?

Jak prawidłowo zaaplikować preparat dopochwowy?

Jak wykonać irygację pochwy?

Czy można stosować dwa leki dopochwowe równocześnie?

Kiedy najlepiej stosować preparaty dopochwowe?

Co zrobić, kiedy preparat dopochwowy wypadnie?

Czy można stosować preparaty dopochwowe w czasie miesiączki?

Czy aplikacja leków do pochwy w czasie ciąży jest bezpieczna?

Stosowanie preparatów dopochwowych a seks

Wpływ preparatów ginekologicznych na płodność

Jakie rodzaje leków można aplikować do pochwy?

Najpopularniejszą postacią leków do podania dopochwowego są globulki (zwane inaczej gałkami). Spotyka się jednak także dopochwowe tabletki, kapsułki, żele, kremy, pianki, wkładki czy irygacje (płukanki).

Kiedy zalecane jest stosowanie leków ginekologicznych?

Leki dopochwowe najczęściej stosuje się, aby uzyskać działanie miejscowe – w celu leczenia i w profilaktyce infekcji intymnych oraz dla uzyskania efektu nawilżającego lub regenerującego. Obecnie jednak ta droga podania może stanowić także alternatywę dla tabletek i zastrzyków - nabłonek pochwy stanowi bowiem dobre miejsce dla wchłaniania leków do krwi, co nie obciąża układu pokarmowego. Dlatego ten sposób podania wykorzystywany jest w hormonalnej terapii zastępczej, antykoncepcji czy w leczeniu niepłodności.

Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z infekcją intymną, wykonać można domowy test na infekcje intymne, który dostępny jest w aptece, np.

Domowe Laboratorium pH Test

Test na infekcje intymne panelowy Diather

Jak bezpiecznie wyjąć preparat dopochwowy z opakowania?

Bezpośrednio przed użyciem, porcję preparatu należy wyjąć z opakowania zewnętrznego zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce. W przypadku tabletek lub kapsułek na ogół należy je wycisnąć z blistra, a globulkę wyjąć przez rozdarcie zewnętrznej plastikowej lub aluminiowej osłonki – większość produktów ma nacięte górne końcówki, za które należy w odpowiedni sposób pociągnąć.

Jak prawidłowo zaaplikować preparat dopochwowy?

Po oddaniu moczu oraz umyciu okolic sromu i dłoni, preparat dopochwowy w postaci gałki lub tabletki należy wprowadzić palcem (najlepiej serdecznym) głęboko do pochwy. Uwaga na zbyt długie paznokcie - mogą spowodować drobne urazy oraz utrudniać aplikację.

Dla wielu kobiet najwygodniejsza jest pozycja na plecach lub półleżąca, z lekko podkurczonymi nogami. Niektórym wygodniej jest to robić w takiej pozycji, jak przy zakładaniu tamponu (siedząco na toalecie lub w pozycji stojącej z uniesieniem i podparciem jednej nogi). Po aplikacji należy ponownie umyć ręce.

Niektóre dopochwowe preparaty w postaci stałej (jeśli ulotka na to zezwala, jak np. w przypadku tabletek dopochwowych Metronidazol Polpharma) można zwilżyć nieco wodą, aby ułatwić ich aplikację lub jeśli pacjentka odczuwa suchość pochwy. W przypadku niektórych produktów (np. Betadine globulki) jest to wręcz zalecane i ma na celu zapewnienie właściwego rozpuszczenia się substancji czynnej oraz uniknięcia miejscowego podrażnienia.

W przypadku kremów, maści lub żeli dopochwowych należy użyć dołączonego aplikatora z podziałką. Niektóre produkty dostępne są w już gotowych, jednorazowych porcjach (np. żel Neovaginal, Multi-Gyn Floraplus czy Medivag).

Jak wykonać irygację pochwy?

Irygacja to zabieg polegający na płukaniu wnętrza pochwy odpowiednim roztworem. Wykonuje się go z wykorzystaniem specjalnego pojemnika – irygatora.

Irygator wyposażony jest w dedykowaną końcówkę (rurkę lub dyszę), którą należy wprowadzić do pochwy i stopniowo wysączyć przez nią płyn. Po zakończeniu zabiegu, końcówkę należy delikatnie wycofać, dbając, aby nie zassać roztworu z powrotem do irygatora.

Irygację można wykonywać w pozycji leżącej (np. w pustej wannie), na stojąco (np. pod natryskiem) lub w pozycji siedzącej (np. na sedesie), tak aby zapobiec zabrudzeniu innych przestrzeni. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowego stosowania, należy skorzystać z instrukcji dołączonej przez producenta.

Irygacje nie w każdym przypadku będą najlepszym rozwiązaniem, a niekiedy mogą nawet zaszkodzić (m.in. w przebiegu niektórych infekcji czy w ciąży). Należy stosować je zgodnie ze wskazaniami wyszczególnionymi w ulotce, z wykorzystaniem dedykowanych preparatów (np. Tantum Rosa, Azulan), a w przypadku wątpliwości – w porozumieniu z lekarzem.

Czy można stosować dwa leki dopochwowe równocześnie?

Nie zaleca się stosowania więcej niż jednego preparatu dopochwowego na raz w ramach samoleczenia. W szczególności niekorzystne może być łączenie probiotyków ginekologicznych (np. Lactovaginal) z niektórymi substancjami wskazanymi w leczeniu zakażeń intymnych, ze względu na ich negatywny wpływ na żywotność i wzrost dobroczynnych bakterii zawartych w preparacie.

Jeśli jednak na recepcie lekarz zlecił więcej niż jeden preparat dopochwowy, należy dokładnie przeanalizować zalecone dawkowanie i stosować się do zaleceń.

Najczęstszy scenariusz zakłada sekwencyjne stosowanie leków dopochwowych, co oznacza, że najpierw przyjmuje się przez pewien czas jeden preparat (np. przeciwinfekcyjny), a dopiero po jego skończeniu – drugi (np. odbudowujący mikroflorę pochwy). Możliwa jest także aplikacja na zmianę (każdy z preparatów co drugi dzień) lub przyjmowanie obu leków tego samego dnia, ale o różnej porze (np. rano i wieczorem).

Kiedy najlepiej stosować preparaty dopochwowe?

Preparaty dopochwowe – o ile nie ma innych zaleceń - najlepiej stosować bezpośrednio przed snem. Daje to odpowiedni czas na działanie leku oraz zmniejsza ryzyko wycieku preparatu, które istnieje, kiedy pacjentka jest w pozycji stojącej lub w ruchu. Pomimo tego może dojść do zabrudzenia bielizny czy pościeli, dlatego w czasie kuracji warto zabezpieczyć się dodatkowo wkładką higieniczną.

Co zrobić, kiedy preparat dopochwowy wypadnie?

Każdy przypadek nieudanej aplikacji lub wypadnięcia preparatu dopochwowego należy rozpatrywać indywidualnie - o poradę można zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czy można stosować preparaty dopochwowe w czasie miesiączki?

Niektóre produkty dopochwowe są niezalecane w trakcie menstruacji. Są jednak także schorzenia, w których pomimo wystąpienia krwawienia, leczenia nie należy przerywać - informacje na ten temat można znaleźć w ulotce.

Czy aplikacja leków do pochwy w czasie ciąży jest bezpieczna?

Stosowanie preparatów dopochwowych, także tych dostępnych bez recepty, w trakcie ciąży lub w przypadku podejrzenia ciąży jest możliwe wyłącznie po zasięgnięciu porady lekarza.

Stosowanie preparatów dopochwowych a seks

W trakcie niektórych kuracji dopochwowych należy zaprzestać współżycia. W szczególności, jeśli lek został przepisany na infekcję intymną, należy zachować abstynencję seksualną do czasu wyleczenia – na ogół zalecana jest ona przez cały okres aplikacji leku oraz przez kilka dni od jego zakończenia (np. tydzień w przypadku globulek Albothyl zawierających polikrezulen, stosowany w miejscowym leczeniu zapalenia pochodzenia bakteryjnego).

Jednocześnie warto pamiętać, że tłuszcze i oleje zawarte w niektórych preparatach dopochwowych (np. Gynoxin Optima) mogą mechanicznie uszkadzać wykonane z tworzyw sztucznych środki antykoncepcyjne, tj. prezerwatywy czy kapturki (diafragmy).

Wpływ preparatów ginekologicznych na płodność

Stosowanie niektórych produktów dopochwowych (np. nawilżających) nie wymaga rezygnacji z aktywności seksualnej. Jeśli ma ona na celu poczęcie dziecka, warto zwrócić uwagę, że preparaty ginekologiczne mogą to utrudnić. Produkty stosowane do pochwy mogą zmniejszać aktywność plemników, mają bowiem na ogół optymalną dla niej kwasowość, natomiast nasienie ma odczyn zasadowy. Chcąc zajść w ciążę należy zatem zwrócić uwagę na zachowania kilkugodzinnego odstępu pomiędzy zastosowaniem preparatu, a stosunkiem.

Preparatów ginekologicznych, które nie są środkami antykoncepcyjnymi, nie można stosować zamiast standardowej antykoncepcji! Nie zapobiegają one również chorobom przenoszonym drogą płciową (wenerycznym).

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.04.2023 09:20:19

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

pH Test Domowe Laboratorium

test, 2 testy

wyrób medyczny

w 41% aptek

od 10,99 zł

Test na infekcje intymne panelowy Diather

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 12% aptek

od 16,43 zł

Lactovaginal

kapsułki dopochwowe, 14 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus rhamnosus

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 41,00 zł

Gynoxin Optima

kapsułki dopochwowe, 3 kapsułki

fenticonazole

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 29,99 zł

Albothyl

globulki dopochwowe, 6 globulek

policresulen

produkt dostępny bez recepty

w 50% aptek

od 36,49 zł

Betadine VAG

globulki dopochwowe, 7 globulek

povidone iodine

produkt dostępny bez recepty

w 66% aptek

od 26,99 zł

Tantum Rosa

proszek (do wytworzenia płynu), 10 saszetek

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 24,49 zł

Tantum Rosa

płyn, 5 butelek 140 mililitrów

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 66% aptek

od 29,79 zł

Multi-Gyn Floraplus

żel, 5 aplikatorów 5 mililitrów

aloe vera+carbohydrates

wyrób medyczny

w 12% aptek

od 49,99 zł

Tantum Rosa irygator do higieny intymnej

przyrząd, 1 zestaw

wyrób medyczny

w 48% aptek

od 23,19 zł

Neovaginal Uni żel dopochwowy

żel, 5 aplikatorów x 5 mililitrów

hyaluronic acid+lactic acid

wyrób medyczny

w 7% aptek

od 37,99 zł

Azulan

płyn, 100 mililitrów

matricaria chamomilla

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 12,99 zł

Żel do ultrasonografii i zabiegów ultradźwiękowych

żel, 500 mililitrów

wyrób medyczny

w 2% aptek

od 9,99 zł

Tena Lady Ultra Mini

wkładki higieniczne/wkłady anatomiczne, 14 sztuk

wyrób medyczny

w 2% aptek

od 5,00 zł

Betadine globulki dopochwowe

globulki dopochwowe, 14 globulek

povidone iodine

lek na receptę

w 42% aptek

od 27,70 zł

Metronidazol Polpharma

tabletki dopochwowe, 10 tabletek

metronidazole

lek na receptę

w 64% aptek

od 24,90 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.