Agnieszk.
około 3 lat temu, Jastrzębia, Góra

Jaka jest różnica między Escapelle a EllaOne?

Jaka jest różnica między escapelle a ellaone? Który jest rekomendowany, jako antykoncepcja awaryjna?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tabletkę Escapelle należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu 12 godzin i nie później niż po 72 godzinach od stosunku płciowego bez skutecznego zabezpieczenia (w postaci prezerwatywy lub tabletek antykoncepcyjnych).
Preparat można stosować w dowolnym dniu cyklu.

Proszę jednak pamiętać, iż antykoncepcja w przypadkach nagłych nie zawsze zapobiega niepożądanej ciąży. Dlatego zastosowanie lewonorgestrelu po drugim stosunku płciowym może nie być skuteczne w zapobieganiu ciąży. Jeżeli krwawienie miesiączkowe opóźnia się o ponad 5 dni lub w dniu spodziewanej miesiączki wystąpi nietypowe krwawienie albo istnieje jakiekolwiek inne podejrzenie zajścia w ciążę, należy wykluczyć ciążę, wykonując test ciążowy, który jest dostępny w aptece bez recepty.

Przesyłam linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/27577/escapelle-tabletki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/tabletka-po-czyli-antykoncepcja-awaryjna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/test-ciazowy-jaki-wybrac-i-kiedy-zrobic

Ania escapelle (anonim, 37.47.188.)
około rok temu

Witam mnialam 31 stosunek i 2 wzielam escapelle . Po owulacji jaka jest szasa zeby dabletka zadzialala i zeby nie bylo ciazy prosze odp.

Dzień dobry,
Escapelle i EllaOne to dwa zupełnie różne leki, choć o podobnym zastosowaniu.

Escapelle - 1500mg lewonorgestrelu
Tabletka do przyjęcia w czasie 72h po stosunku płciowym, gdy nie zastosowano antykoncepcji, lub gdy stosowana metoda zawiodła. Lek hamuje owulację i powoduje zmiany w endometrium, tak że zapłodniona komórka jajowa ma mniejsze szanse na implantację. Jeśli lek zostanie zastosowany po wystąpieniu owulacji nie będzie skuteczny. Skuteczność leku ocenia się na 84%.

EllaOne - 30 mg octanu uliprystalu
Tabletkę należy przyjąć do 120 godzin (5dni) po stosunku płciowym - im wcześniej to nastąpi, tym wyższa skuteczność leku. Podobnie jak Escapelle, EllaOne hamuje owulację, jednak nie powoduje zmian w endometrium. Przy zastosowaniu w ciągu 72 godzin po stosunku skuteczność octanu uliprystalu oceniana jest odrobinę wyżej.

Oba leki mają zastosowanie jako antykoncepcja awaryjna i obecnie oba dostępne są jedynie na receptę. Nie ma wytycznych określających który lek powinien zostać zastosowany w pierwszej kolejności.