Sisi (anonim, 31.179.144.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Czy mogę stosować Novynette przy niedoczynności tarczycy, alergii, nietolerancji laktozy i konieczności suplementacji żelazem?

Dzień dobry. Czy mogę stosować tabletki Novynette w przypadku pooperacyjnej niedoczynności tarczycy (biorę Euthyrox na czczo) i alergii (biorę Jovesto i Momester), oraz nietolerancji laktozy i konieczności suplementacji żelaza? Mam 35 lat, generalnie obawiam się tabletek antykoncepcyjnych ze względu na ryzyka opisane w ulotkach (zakrzepy, udar itp), jednakże od ok roku mam silne bóle podczas menstruacji (jak przy endometriozie, jednak nie została ona rozpoznana; lekarz stwierdził jedynie endometrium w mięśniach macicy, co może dawać dolegliwości bólowe i stąd pomysł z Novynette).
Dziękuję za odpowiedź.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Z Pani wpisu wynika, że skonsultowała się Pani z ginekologiem, który przepisał Pani Novynette. Jak rozumiem miał on pełne informacje o Pani dodatkowych schorzeniach i przyjmowanych lekach, zatem zapewne wziął to wszystko pod uwagę oceniając bezpieczeństwo terapii preparatem Novynette w Pani indywidualnym przypadku. Trudno mi recenzować jego decyzję.

Z farmaceutycznego punktu widzenia mogę jedynie zauważyć, że pacjentki z niedoczynnością tarczycy mogą wymagać większych dawek tyroksyny podczas jednoczesnego stosowania doustnych estrogenów, a lek Novynette zawiera komponentę estrogenową (etynyloestradiol). Nie wyklucza to możliwości łączenia leków, ale może wymagać ściślejszego monitorowania czynności tarczycy.

Novynette zawiera zawiera 67,665 mg laktozy jednowodnej. Jeśli cierpi Pani na nietolerancję laktozy, to warto wziąć to pod uwagę. Jednocześnie od stopnia nasilenia nietolerancji będzie zależeć, czy taka ilość laktozy w leku przyczyni się do wystąpienia objawów:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/nietolerancja-laktozy-czy-da-sie-ja-wyleczyc

Jeśli chodzi o już stosowane przez Panią leki, to sole żelaza i hormony tarczycy należy podawać z zachowaniem co najmniej 2 godzinnego odstępu.

Każdy lek może, chociaż nie musi powodować działania niepożądane. Zakrzepica i udar to rzadkie powikłania tabletek antykoncepcyjnych. Niemniej informacja na ich temat musi być zawarta w drukach informacyjnych, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa terapii i uczulić pacjentkę na ewentualne symptomy mogące świadczyć o kłopotach. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Załączam także informacje o leku Novynette:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54798/novynette-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54798/novynette-tabletki-powlekane/ulotka
oraz nasze opracowanie, które może być interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/bol-i-nieplodnosc-czyli-endometrioza
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/anemia-jak-leczyc-niedokrwistosc