Olga (anonim, 73.247.230.)
około 10 miesięcy temu, Warszawa

Czy to prawda, że lek Harvoni bardzo dwwastuje organizm?

Czy to prawda,ze Harvoni bardzo dewastuje organizm?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ zadaniem leku jest leczyć i pomagać, a nie "dewastować organizm". Być może ma Pani na myśli działania niepożądane. Takie skutki mogą, ale nie muszą wystąpić. Jest bardzo trudno przewidzieć, czy, jakie i o jakim natężeniu działania niepożądane leku wystąpią u konkretnego pacjenta. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Harvoni jest lekiem przeciwwirusowym. Stosuje się go u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Lek zawiera dwie substancje czynne: ledipaswir i sofosbuwir.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C jest chorobą powoli postępującą, jednak u 5-20% chorych po latach prowadzi do marskości wątroby. Jest także czynnikiem raka wątrobowokomórkowego. Bardziej skłaniałabym się zatem do stwierdzenia, że to WZW wyniszcza organizm osoby zakażonej.

Harvoni jest lekiem stosowanym pod nadzorem lekarza. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości dotyczące terapii, w tym jej ryzyka czy przebiegu, to najlepiej będzie porozmawiać o tym z lekarzem, który się Panią opiekuje.

Załączam dodatkowe informacje i materiały, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/12231/harvoni-gdzie-dostane-lek-harvoni
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/programy-lekowe-nowoczesne-terapie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zoltaczka-i-wirusowe-zapalenie-watroby-wzw