Orszula email: ula1234@wp.pl (anonim, 89.64.18.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy obawiać się działań niepożądanych leku Betmiga?

Dzień dobry!
Lekarz stwierdził u mnie pęcherz nadreaktywny OAB. Zaczęłam brać Vesicare 10 mg. Po zużyciu ok . 10 tabletek miałam wszystkie możliwe skutki uboczne, tzn. zgagę, reflux, trudności z wypróżnieniem, ucisk na mostek. Teraz dostałam receptę na Betmiga tabletka o przedłużonym uwalnianiu 50 mg i aż się boję zacząć. Te leki nie są tanie ale jednocześnie bardzo chciałabym pozbyć się tej dolegliwości.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dziękujemy za tę informację. Proszę pamiętać, że Vesicare wydawany jest z przepisu lekarza, a więc opieranie się na opiniach innych pacjentów nie jest dobrym rozwiązaniem.

Rozumiem, że jest Pani zdegustowana zaistniałą sytuacją, jednak zamiast zniechęcać pacjentów do stosowania leku Vesicare, który pomaga wielu ludziom funkcjonować, proszę zrobić dla nich coś innego, o wiele lepszego - proszę zgłosić działania niepożądane leku lekarzowi lub indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pani innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku.
Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

M. G. (anonim, 46.204.51.)
około 4 miesięcy temu

Nie polecam nikomu lekarstwa VESICARE 10mg na próbę brałam przez 2tyg.,zadne skutki uboczne nie wystąpiły dopiero jak zaczęłam brać 2 opakowanie ból w lewej stronie piersi, uczulenie, problem z oczami, suchość w gardle. Nie mogę teraz dojść do siebie po tym lekarstwie.

Zwykle stosowana zalecana dobowa dawka mirabegronu wynosi 50 mg. Lek Betmiga musi być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza i nie jest wskazane samodzielne modyfikowanie terapii. Jeśli stosuje Pani dodatkowo Driptane, a preparat Betmiga był przyjmowany już 3 miesiące, należy skonsultować tę kwestię z lekarzem, który zadecyduje czy może Pani przyjmować preparat Betmiga co drugi dzień.

Jolanta K. (anonim, 87.205.92.)
około roku temu

Biorę Betmiga 50mg przez 3 m- ce.Jest drogi.Czy mogę go brać na przemian np. 1 dzień Betmiga, a drugi dzień Driptane 5mg.Za miesiąc wybieram się na wycieczkę autokarową i boję się konsekwencji nietrzymania moczu.

Lek Betmiga zawiera substancję czynną mirabegron. Ma ona inny mechanizm działania niż zawarta w Vesicare solifenacyna, choć efekt stosowania leków będzie podobny - rozluźnienie mięśni gładkich pęcherza moczowego.

W związku z Pani obawami zachęcam do lektury naszego artykułu na temat działań niepożądanych:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
Zalecam również zaufanie decyzji lekarza w kwestii zmiany leku. Lekarz ma doświadczenie w stosowaniu obu preparatów u różnych pacjentów.

Praktycznie każdy lek może wykazywać działania niepożądane, jednak nie u każdego one wystąpią. Betmiga będzie mieć nieco inny profil działań niepożądanych niż Vesicare. Do tych najczęściej występujących (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, częściej niż u 1 na 100) należą: przyspieszony rytm serca, zakażenie dróg moczowych, nudności, zaparcia, ból głowy, biegunka, zawroty głowy. Większość działań niepożądanych po zażyciu mirabegronu występuje jednak niezbyt często (rzadziej niż u 1 pacjenta na 100, ale częściej niż u 1 na 1000). Więcej na temat działań niepożądanych leku przeczyta Pani w opisie produktu:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/10499/betmiga-tabletki
oraz charakterystyce i ulotce produktu leczniczego (ulotka zaczyna się na str 42):
https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2016/20160331134194/anx_134194_pl.pdf

Objawy zgagi i refluksu występują jako działanie niepożądane w przypadku wielu leków. W takich sytuacjach lekarz może również zalecić lek "osłonowy" czyli obniżający kwasowość w żołądku. Zastosowanie znajdują tutaj zwłaszcza leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Są one dostępne również bez recepty. Jednak przed zastosowaniem ich z innymi lekami należy zawsze sprawdzić, czy nie ma między nimi interakcji, poprzez dokładne przeczytanie ulotek (lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania tej informacji). W przypadku leków Vesicare oraz Betmiga nie ma przeciwwskazań do zażywania inhibitorów pompy protonowej. Przesyłam link do dostępności przykładowych leków z tej grupy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/19739/controloc-control-tabletki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/57969/ortanol-max-kapsulki/apteki/w-warszawie

Być może przydatne okażą się również nasze artykuły:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-nietrzymanie-moczu
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-radzic-sobie-ze-zgaga

Zaznaczam również, że działania niepożądane leków można i warto zgłaszać. W poniższym artykule opisaliśmy dokładnie, jak to zrobić:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane