Franio (anonim, 5.173.40.) Warszawa 2 lata temu

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziebienia?

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziebienia?

18
63 odpowiedzi, 14 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

14 miesięcy temu

Test PCR na COVID-19 wykrywa zakażenie koronawirusem, zatem w przypadku wirusowego zapalenia zatok wywołanego innym wirusem, powinno się otrzymać negatywny wynik.

mika (anonim, 193.59.16.) 14 miesięcy temu

Mam zatkane zatoki walczę z nimi ponad tydzień. Niestety zbliza się termin mojego zabiegu który musi być poprzedzony testem na covid ,stad moje pytanie czy test wyjdzie pozytywny przy wirusowym zapaleniu zatok czy on wychodzi pozytywny tylko przy covid ?

9

Katarzyna Domagała Farmaceuta

17 miesięcy temu

Na naszym forum nie diagnozujemy pacjentów, bowiem kompetencje ku temu posiada lekarz. Nie wykrywamy także zakażenia koronawirusem, gdyż do tego celu konieczne jest wykonanie testów.
Jeśli obawia się Pani o swoje i dzieci zdrowie, to troska ta powinna skłonić Panią do konsultacji z lekarzem.

O tym, jak postąpić, jeśli podejrzewa Pani u siebie zakażenie koronawirusem piszemy tutaj: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

1

Po_lina 1919 (anonim, 31.0.59.) 17 miesięcy temu

Dzień dobry, już od jakiegoś czasu mam taką suchość nosa oraz gardła przy oddychaniu momentami mnie przytyka tak dziwnie. 2 dni bardzo bolała mnie głowa i oczy, biegałam na kibelek dziś 3 dzień tylko momentami boli takie kłujące bardziej oczy. Dodam, że często mam problem z zatokami, przez lata już. Czuję się bardzo zmęczona momentami, dziwnie mi tak w klatce piersiowej jakbym kaszlała czasem przy mocnym kaszlu jest taki dziwny ból. Taki momentami odczówam. Do tego niższe ciśnienie, z natury mam wysokie cierpię na nadciśnieniem czy powinnam się stresować ze to covid? Dodam też że, mam suchość w buzi oraz ciągle biegam siusiu. Cukier 130 mam w danej chwili, zjadłam dziś 2 jajka sadzone . Proszę o wiadomość bo bardzo się denerwuje jestem z 3 dzieci w domu martwię się że jeśli to covid coś im się stanie.

9
Odpowiedź usunięta, ponieważ: wnosi małą wartość do dyskusji.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

17 miesięcy temu

Do @Zaniepokojona:
Tak, o tym jak postąpić jeśli podejrzewa Pani u siebie zakażenie koronawirusem piszemy tutaj:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

1

Zaniepokojona (anonim, 83.26.185.) 17 miesięcy temu

Dzień dobry
Od dziecka mam problem z zatokami, wystarczy że lekko z mnie zawieje i pojawia się zapalenie. Kilka dni temu jadąc na rowerze złapał mnie deszcz i wiatr. Wiedziałam, że zapalenie nie ominie mnie i tym razem. Objawy pojawiły się dopiero po 4dniach. Silny ból głowy i zatok przez 2 dni ale bez kataru. Stan przed gorączkowy oraz drgawki. Na 2gi dzień stanęłam już na nogi, ale zaczął się przeszywający ból pleców. Tak silny, że nie da się leżeć , spać ani stać. Do tego lekki ból gardła. O kaszlu i kataru. Czy mogę mieć covida?

27

Katarzyna Domagała Farmaceuta

18 miesięcy temu

Dziękujemy za podzielenie się z nami tą informacją.

1

Hania (anonim, 217.173.5.) 18 miesięcy temu

Od 10 lat mam problemy z zatokami dzisiaj zadzwoniłam do lekarza o lek na zatoki a on bez konsultacji stwierdził że mam covid-19

14

Katarzyna Domagała Farmaceuta

18 miesięcy temu

W aptekach można już kupić test domowy test na koronawirusa na przeciwciała IgM/IgG przeciwko COVID-19 do szybkiego samodzielnego wykrywania przeciwciał IgG i IgM powstałych jako odpowiedź organizmu na zakażenie SARS-CoV-2:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/107401?slug=domowy-test-na-koronawirusa-na-przeciwciala-igm-igg-przeciwko-covid-19-test

Test ten pozwala na wykrycie przeciwciał w próbce krwi pobranej z palca i przeznaczony jest do użytku domowego, czyli każdy pacjent może go kupić w aptece i samodzielnie przeprowadzić w domu, ze względu na łatwość jego wykonania.

Test zawiera wszystkie niezbędne akcesoria umożliwiające nakłucie palca, pobranie próbki oraz wykonanie badania.

Należy jednak mieć świadomość, że zadaniem domowego testu na koronawirusa jest wykrycie w krwi pobranej z palca przeciwciał IgG i IgM skierowanych przeciwko SARS-CoV-2 powstałych jako odpowiedź układu odpornościowego na przebyte lub trwające obecnie zakażenie, a nie na wykrywaniu obecności samego wirusa.

Załączam link do śledzenia dostępności testu w aptekach połączonych z naszym systemem: https://www.gdziepolek.pl/produkty/107401/domowy-test-na-koronawirusa-na-przeciwciala-igm-igg-przeciwko-covid-19-test/apteki/w-polsce

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

18 miesięcy temu

Do @sylwik:

Zachęcam do konsultacji z lekarzem. Być może w Pani przypadku niezbędne będzie zastosowanie leków dostępnych wyłącznie na receptę. Wg danych z WHO proces zdrowienia na COVID-19 trwa ok. 2 tygodni. Sam kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni. Jednakże jeżeli nie ma Pani innych objawów zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2, jest dość mało prawdopodobne, aby obecnie przechodziła Pani COVID-19.

sylwik (anonim, 77.254.209.) 18 miesięcy temu

witam
jestem po kwaranntanie kontaktowej mam problem z zatokami od ponad 3tyg. zatoki drozne, nos wyszuszony strasznie... lekki kaszel pojawil sie ponad 2tyg yemu..bylo lepiej a od wczoraj kaszel sie nasil slyzuwki nosa sa obolale mam chrype i pieka mnie oczy ... co robic? idczuwam pieczenie jakby z tyłu plecow

ledwo co po kaaranntanie 10 dniowej wrocilam do pracy i mam problem-dylemat

8

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

18 miesięcy temu

Do @Barbars:

Zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jak widać nie każdy katar czy ból zatok to objawy zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2.

2

Barbars (anonim, 194.177.28.) 19 miesięcy temu

Ja od 7 dni mam zawalone zatoki nos uszy osłabiona test wyszedł negatywny zero temp

6

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Undzia:

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem zachęcam do kontaktu z lekarzem internistą.
Katar i ból głowy mogą być objawem zarówno zakażenia koronawirusem jak i zapalenia zatok czy przeziębienia. Dopiero wykonanie wymazu lub przeprowadzenie badania fizykalnego przez lekarza pozwoli na ocenę Pani stanu.

3

Undzia (anonim, 89.64.40.) 1 rok temu

Od kku dni mam katar i szczypie nos igłowa boli

7

Katarzyna Domagała Farmaceuta

1 rok temu

Na naszym forum nie diagnozujemy pacjentów, bowiem kompetencje ku temu posiada lekarz. Pytanie zatem proszę skierować do lekarza.

ANIA M (anonim, 5.173.161.) 1 rok temu

Witam, mam wykonany test na Covid negatywny, ale nie mam węchu i zaburzony smak oraz uczucie jakby mięty w nosie i gardle dość uciążliwe cały czas taki wiatr. Co to może być

37

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Angina powodowana jest przez bakterie (głównie paciorkowce), wirusy lub grzyby. Zazwyczaj rozpoczyna się nagle ostrym bólem gardła i trudnościami w przełykaniu. Anginę wirusową mogą wywoływać wirusy z rodziny enterowirusów, koronawirusów, rinowirusów lub wirusy paragrypy.

W zależności od tego, jaka jest etiologia bólu Pani gardła, taki wyjdzie wynik testu. Nie można wykluczyć, że oprócz podejrzewanej anginy jest Pani zakażona wirusem SARS-Cov-2. Wspomniała Pani, ze znajduje się w szpitalu. Zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ angina bakteryjna wymaga leczenia antybiotykowego. W przypadku zakażeń wirusowych zazwyczaj wystarczające jest leczenie objawowe.

1

Madzia (anonim, 212.122.207.) 1 rok temu

Dzień dobry. Za dwa dni mam mieć robiony test na covid 19. Podejrzewam że mam anginę ( bol gardła,ból węzłow aż do ucha, i żółty język). Jeśli jestem chora na anginę czy test może być pozytywny. Dodam ze jestem w szpitalu i 7 pacjentów ma test dodatni,my siedzimy w pokojach na kwarantannie. Dziekuje

6

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Do @jato: pacjenci wpisujący się w tym wątku oczekują, iż zdiagnozujemy infekcję SARS-CoV-2 lub inną chorobę przeziębieniową i odpowiemy jednoznacznie, czy ich objawy świadczą o COVID-19. Niestety nie jest to możliwe i udzielanie pacjentom tego typu diagnoz przez farmaceutę przez internet byłoby nieprofesjonalne, nieetyczne i nierzetelne.

Aktualnie jedyną uznaną i wiarygodną metodą potwierdzenia zakażenia jest wykonanie testu wymazowego genetycznego lub antygenowego. Taki test może zlecić lekarz POZ i tak też kierujemy naszych pacjentów.

Więcej na temat tego, jakiego rodzaju pomocy można szukać na naszym forum poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/blog/w-czym-moze-pomoc-ci-gdziepolek a także tutaj: https://www.gdziepolek.pl/blog/o-co-mozna-zapytac-farmaceute

Jeśli uważa Pan, że nie wiemy, "po co tu siedzimy" i nie pomagamy, to zachęcam do poniżej lektury. Artykuł przedstawia pewne zachowania pacjentów z punktu widzenia farmaceutów: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/10-zdan-ktorych-lepiej-nie-mowic-w-aptece

Pomocne może być także zapoznanie się z zasadami społeczności: https://www.gdziepolek.pl/zasady-spolecznosci Wpisy zawierające inwektywy oraz nie wnoszące nic do dyskusji będą usuwane.

2

Jato (anonim, 37.30.54.) 1 rok temu

Nie wiem po co pani tu siedzi i odpisuje ludziom że nie może im Pani nic doradzić pierwszy raz spotykam się z czymś takim nie wiem czemu służy to forum 🤔 reklamie?!

6

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

W takiej sytuacji proszę skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu może wystawić skierowanie na bezpłatny test na koronawirusa. O tym, jak wygląda cały proces, piszemy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

1

Duśka (anonim, 79.186.93.) 1 rok temu

Witam,
Od 3 dni męczy mnie katar, czuję zatoki. Nie mam temperatury, dreszczy, nie bolą mnie mięśnie, nie czuję zmęczenia. Dziś straciłam węch. Przeziębienie to czy koronawirus?

53

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Dziękujemy za podzielenie się z nami swoim przypadkiem. Jeśli objawy będę się nasilać, proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Nika  (anonim, 5.173.249.) 1 rok temu

Od dwóch dni mam uporczywy wodnisty katar. Teraz doszło "gryzienie" nosa w środku co powoduje łzawienie oczów.
Wokół nosa mam strupy od ciągłego wycierania kataru nad którym nie panuję. Temperatura 37 bądź 37,4. Nic innego mi nie dolega. Nigdy dotąd nie miałam takiego kataru

17

Katarzyna Domagała Farmaceuta

1 rok temu

Z uwagi na to, że na naszym forum nie leczymy i nie diagnozujemy pacjentów, prosimy o kontakt z lekarzem rodzinnym.

Zaniepokojona (anonim, 77.253.209.) 1 rok temu

Witam, mam 52 lata. Tydzień temu (wtorek) miałam kilkugodzinny kontakt z osobą, która następnego dnia otrzymała dodatni wynik na koronawirusa. W sobotę zaczęły boleć mnie w dolnej części plecy w okolicy kręgosłupa. Mam bóle głowy o różnym natężeniu. Brak temperatury. Od dwóch dni mam szumy w uszach, a dziś chyba straciłam przynajmniej częściowo smak, bo nie czułam, że próbuję cukier ale czuję rózne zapachy. Ogólnie jestem zmęczona, bolą mnie oczy, mięśnie rąk i nóg, miewam także nudność. proszę o radę.

23

Katarzyna Domagała Farmaceuta

1 rok temu

Farmaceuci nie diagnozują chorób, dlatego proszę o kontakt z lekarzem.

Beata 38 (anonim, 188.147.123.) 1 rok temu

Beata lat 38
Niedziela, poniedziałek wtorek- silny suchy męczący kaszel Środa ok Czwartek kaszel, temperatura zmęczenie ból pleców Piatek- silny ból głowy, częściowa utrata smaku wechu Sobota niedziela- ból głowy, dziwnie do opisania szum w uszach, ból gałek ocznych przy poruszaniu nimi, brak wechu i smaku. Jem wiem, że suche z mokrym( chleb z masłem ) ale gdybym nie widziała to bym nie zgadła. Co to może być. Brak kataru,

5

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Do @Jadzia: objawy wskazują na infekcję, natomiast jeśli chciałaby Pani uzyskać diagnozę, to należy zwrócić się do lekarza. W kierunku grypy można wykonać testy potwierdzające infekcję właśnie tym wirusem.

Jadzia (anonim, 83.28.246.) 1 rok temu

Witam mam 39 lat pierwszego dnia miałam gorączkę 38stopni drugiego wymioty dreszcze bol calego ciala bardzo silne bóle w klatce piersiowej.Trzeciego czyli dziś straszne bole glowy uszów oslabienie brak apetytu. Chciałam zapytać czy to objawy grypy

9

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Kłucie w lewym uchu nie jest typowym symptomem infekcji COVID-19. Innych nowych objawó Pani nie zgłosiła (katar jest u Pani przewlekły, ponieważ ma tło alergiczne). Być może były jakieś inne przesłanki, aby skierować Panią na badania - jednoznaczną odpowiedź może Pani uzyskać bezpośrednio u lekarza, który Pani zalecił wymaz.

Zgodnie z aktualną definicją przypadku: "Diagnostyka laboratoryjna powinna być przeprowadzana w przypadku każdej osoby wykazującej objawy ostrej infekcji układu oddechowego (z uwzględnieniem kryteriów klinicznych podanych w definicji, jak również objawów mniej specyficznych: ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka) oraz dodatkowo na podstawie indywidualnej oceny lekarza zlecającego lub służb sanitarno‐epidemiologicznych".

2

Vika (anonim, 89.64.121.) 1 rok temu

Witam. Od kilku dni odczuwam kłucie w lewym uchu.
Pani doktor na teleporadzie stwierdziła, że potrzebna będzie wizyta u laryngologa ale w zaleceniach wpisała też wykonanie testu na koronawirusa. Kilka razy przechodziłam zapalenie ucha, chociaż nigdy nie byłam "badana" przez telefon. Wtedy dostawałam leki przeciwzapalne i przechodziło. Nie mam żadnych innych objawow, poza całorocznym alergicznym katarem (jestem pod opieką Alergologa). Czy rzeczywiście, któryś z objawow jest podstawą wykonania badania na covid?

2

Katarzyna Domagała Farmaceuta

1 rok temu

O tym, czy jest to podstawa do wykonania testu na koronawirusa powinien zadecydować lekarz rodzinny.

2

Zamyślona  (anonim, 185.38.227.) 1 rok temu

Witam. 3 dni temu dostałam katar. Na drugi dzień straciłam węch i smak. Od wczoraj kataru nie mam, ale mam zatkane uszu, bardzo boli mnie głowa. Gardlo wydaje się zalepione flegma. Czy to jest podstawa do wykonania testu w kierunku convid?

33

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Do @Ada: prezentuje Pani co najmniej kilka symptomów charakteryzujących infekcję nowym koronawirusem. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi dodatkowy wywiad i na tej podstawie oceni prawdopodobieństwo infekcji COVID-19 i podejmie odpowiednie kroki - może Panią także skierować na odpowiedni test.

Zachęcam także do zapoznania się z najnowszą definicją przypadku, podaną przez służby sanitarne 31.10.2020:
https://www.gov.pl/web/gis/definicja-przypadku-covid19-na-potrzeby-nadzoru-epidemiologicznego-nad-zakazeniami-wirusem-sars-cov-2-definicja-z-dnia-31102020-

2

Ada (anonim, 188.147.98.) 1 rok temu

Witam, od dwóch tygodni choruję z przerwami ,na początku był ból gardła katar utrata smaku i węchu temp.38 potem było dobrze po kilku dniach ból w klatce piersiowej i kaszel po paru dniach było lepiej ale tracę obecnie smak i węch powoli czy mogę być zarażona ?

43

Katarzyna Domagała Farmaceuta

1 rok temu

Dziękujemy za tę informację.

8

Biedronka (anonim, 46.204.48.) 1 rok temu

Mam temperaturę 37,5 dr.celcjusza
Boli mnie głowa

39

Asia Torun (anonim, 94.254.162.) 1 rok temu

Dziękuję bardzo za informację.Pozdrawiam

3

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Zaburzenia węchu mogą być także spowodowane stanem zapalnym zatok i "przypchanym" nosem, dlatego aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem należy wykonać test RT-PCR (skierowanie może wystawić lekarz rodzinny podczas telekonsultacji).

7

Asia Torun (anonim, 213.17.180.) 1 rok temu

Witam serdecznie mam 39 lat niema goraczki.ani kaszlu.ani dreszczyk tylko mam przypchany nos jak by zatoki czuje że coś jest ostre ale zapachu nie czy jestem chora na covid dziękuję bardzo.

47

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Ponieważ na naszym forum odpowiadają farmaceuci, nie diagnozujemy chorób. Jeśli ma Pan podejrzenie, iż mógł się Pan zarazić koronawirusem, proszę skorzystać z teleporady w lekarzem, który podpowie, jak leczyć objawy i jeśli uzna za stosowane, wystawi skierowanie na test.

Być może przydatna będzie treść naszego artykułu:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

2

Icemen (anonim, 89.64.52.) 1 rok temu

39,2 brak kaszlu i kataru.Są dreszcze ból mięśni i stawów uniemozliwiający podróże powyzej 10 m od łóżka.Powiedziałby w ciemno ze to koronawirus,tyle tylko ze przez 20 dni siedziałem w domu /uraz kolana/,a na 4 godziny przed tym jak mnie to coś dorwało poszedłem do pustego sklepu w maseczce kupić chleb.Wypacam dziennie 2,7kg.Nie jestem panikarzem i dlatego przed pojęciem jakiejkolwiek aktywności w tej sprawie chcę zaczerpnąć informacji.

16

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Do @Zosia: Na podstawie Pani wpisu nie da się odpowiedzieć, czy zaraziła się Pani koronawirusem. Jeśli czuje się Pani chora, proszę pozostać w domu i skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Lekarz POZ na podstawie wywiadu i informacji o Pani stanie zdrowia w razie potrzeby pokieruje Panią na test w kierunku COVID-19.

Zachęcam także do lektury poprzednich odpowiedzi oraz naszych artykułów, w szczególności poniższego:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

1

Zosia (anonim, 89.151.39.) 1 rok temu

Od kilku dni utrzymuje mi się gorączka 38,3 którą dostaję wieczorem ,mam mokry kaszel a nie mogę brać ,żadnych Gripexow. Czy ja mogę być chora na covit19

8

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Do @Wasiek: Dziękujemy za Pana wpis. Na jego podstawie nie da się jednak odpowiedzieć, czy zaraził się Pan koronawirusem. Zachęcam do lektury poprzednich odpowiedzi oraz naszych artykułów, w szczególności poniższego:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

Wasiek (anonim, 83.20.220.) 1 rok temu

Witam. Od poniedziałku mam zapchany nos i gesty zolty katar. Nie mam żadnych innych objawów. Czy to zakażenie koronawirusem?

15

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Do @O: Dziękujemy za Pani wpis. Na jego podstawie nie da się jednak odpowiedzieć, czy zaraziła się Pani koronawirusem. Zachęcam do lektury poprzednich odpowiedzi oraz naszych artykułów, w szczególności poniższego:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

1
2

Kategorie

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.