Franio (anonim, 5.173.40.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziebienia?

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziebienia?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Odróżnienie infekcji koronawirusowej od przeziębienia czy grypy może nie być łatwe, ponieważ niektóre objawy pokrywają się, nie wszystkie także muszą wystąpić. Fakt, że jakiś objaw jest mało charakterystyczny dla COVID-19, nie oznacza, że na pewno nie wystąpi.

Niemniej w przypadku COVID19 charakterystyczne i częste są trudności z oddychaniem (duszność, brak tchu, zadyszka), które raczej nie pojawią się przy przeziębieniu, ani przy grypie. Dla choroby koronawirusowej częste jest także szybkie pogarszanie się stanu zdrowia. Gorączka, w przypadku COVID19 jest częsta, a przy przeziębieniu - raczej rzadka. Wysoka gorączka będzie jednak także cechować infekcję grypową.

Suchy kaszel jest częsty przy infekcji koronawirusowej, a raczej umiarkowany przy przeziębieniu. Może natomiast towarzyszyć grypie.

Dla przeziębienia charakterystyczny jest ból gardła oraz bóle mięśni i stawów, które są mało typowe dla koronawirusa. Może natomiast wystąpić ogólne zmęczenie.

Warto zauważyć, że w najbliższym czasie mogą u podatnych osób zacząć występować objawy alergiczne. Tutaj również może wystąpić problem z oddychaniem, natomiast zdecydowanie najbardziej charakterystyczny jest katar i kichanie, które nie występują zbyt często przy COVID-19.

Osobą kompetentną do postawienia diagnozy jest lekarz. Jeśli przypuszcza Pan, że może być Pan zakażona koronawirusem, to została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, na której można zasięgnąć informacji, jak postępować w przypadku takiego podejrzenia. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590. Można także kontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wstępnie można dokonać u siebie samooceny za pomocą poniższego testu, aby sprawdzić, czy któreś z występujących objawów są szczególnie niepokojące:
https://www.gdziepolek.pl/test-koronawirus-covid
Należy jednak pamiętać, że ta ocena symptomów COVID-19 ma charakter informacyjny. Nie jest to natomiast diagnoza medyczna ani konsultacja lekarska.

Załączam także nasze opracowania na temat koronawirusa:
https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2
https://www.gdziepolek.pl/blog/wiecej-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-z-powodu-koronawirusa
https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow
https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak