Franio (anonim, 5.173.40.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziebienia?

Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziebienia?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Z uwagi na to, że na naszym forum nie leczymy i nie diagnozujemy pacjentów, prosimy o kontakt z lekarzem rodzinnym.

Zaniepokojona (anonim, 77.253.209.)
około 12 dni temu

Witam, mam 52 lata. Tydzień temu (wtorek) miałam kilkugodzinny kontakt z osobą, która następnego dnia otrzymała dodatni wynik na koronawirusa. W sobotę zaczęły boleć mnie w dolnej części plecy w okolicy kręgosłupa. Mam bóle głowy o różnym natężeniu. Brak temperatury. Od dwóch dni mam szumy w uszach, a dziś chyba straciłam przynajmniej częściowo smak, bo nie czułam, że próbuję cukier ale czuję rózne zapachy. Ogólnie jestem zmęczona, bolą mnie oczy, mięśnie rąk i nóg, miewam także nudność. proszę o radę.

Farmaceuci nie diagnozują chorób, dlatego proszę o kontakt z lekarzem.

Beata 38 (anonim, 188.147.123.)
około 12 dni temu

Beata lat 38
Niedziela, poniedziałek wtorek- silny suchy męczący kaszel
Środa ok
Czwartek kaszel, temperatura zmęczenie ból pleców
Piatek- silny ból głowy, częściowa utrata smaku wechu
Sobota niedziela- ból głowy, dziwnie do opisania szum w uszach, ból gałek ocznych przy poruszaniu nimi, brak wechu i smaku. Jem wiem, że suche z mokrym( chleb z masłem ) ale gdybym nie widziała to bym nie zgadła. Co to może być.
Brak kataru,

Do @Jadzia: objawy wskazują na infekcję, natomiast jeśli chciałaby Pani uzyskać diagnozę, to należy zwrócić się do lekarza. W kierunku grypy można wykonać testy potwierdzające infekcję właśnie tym wirusem.

Jadzia (anonim, 83.28.246.)
około 14 dni temu

Witam mam 39 lat pierwszego dnia miałam gorączkę 38stopni drugiego wymioty dreszcze bol calego ciala bardzo silne bóle w klatce piersiowej.Trzeciego czyli dziś straszne bole glowy uszów oslabienie brak apetytu. Chciałam zapytać czy to objawy grypy

Kłucie w lewym uchu nie jest typowym symptomem infekcji COVID-19. Innych nowych objawó Pani nie zgłosiła (katar jest u Pani przewlekły, ponieważ ma tło alergiczne). Być może były jakieś inne przesłanki, aby skierować Panią na badania - jednoznaczną odpowiedź może Pani uzyskać bezpośrednio u lekarza, który Pani zalecił wymaz.

Zgodnie z aktualną definicją przypadku: "Diagnostyka laboratoryjna powinna być przeprowadzana w przypadku każdej osoby wykazującej objawy ostrej infekcji układu oddechowego (z uwzględnieniem kryteriów klinicznych podanych w definicji, jak również objawów mniej specyficznych: ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka) oraz dodatkowo na podstawie indywidualnej oceny lekarza zlecającego lub służb sanitarno‐epidemiologicznych".

Vika (anonim, 89.64.121.)
około 15 dni temu

Witam. Od kilku dni odczuwam kłucie w lewym uchu.
Pani doktor na teleporadzie stwierdziła, że potrzebna będzie wizyta u laryngologa ale w zaleceniach wpisała też wykonanie testu na koronawirusa. Kilka razy przechodziłam zapalenie ucha, chociaż nigdy nie byłam "badana" przez telefon. Wtedy dostawałam leki przeciwzapalne i przechodziło. Nie mam żadnych innych objawow, poza całorocznym alergicznym katarem (jestem pod opieką Alergologa). Czy rzeczywiście, któryś z objawow jest podstawą wykonania badania na covid?

O tym, czy jest to podstawa do wykonania testu na koronawirusa powinien zadecydować lekarz rodzinny.

Zamyślona (anonim, 185.38.227.)
około 21 dni temu

Witam. 3 dni temu dostałam katar. Na drugi dzień straciłam węch i smak. Od wczoraj kataru nie mam, ale mam zatkane uszu, bardzo boli mnie głowa. Gardlo wydaje się zalepione flegma. Czy to jest podstawa do wykonania testu w kierunku convid?

Do @Ada: prezentuje Pani co najmniej kilka symptomów charakteryzujących infekcję nowym koronawirusem. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi dodatkowy wywiad i na tej podstawie oceni prawdopodobieństwo infekcji COVID-19 i podejmie odpowiednie kroki - może Panią także skierować na odpowiedni test.

Zachęcam także do zapoznania się z najnowszą definicją przypadku, podaną przez służby sanitarne 31.10.2020:
https://www.gov.pl/web/gis/definicja-przypadku-covid19-na-potrzeby-nadzoru-epidemiologicznego-nad-zakazeniami-wirusem-sars-cov-2-definicja-z-dnia-31102020-

Ada (anonim, 188.147.98.)
około 22 dni temu

Witam, od dwóch tygodni choruję z przerwami ,na początku był ból gardła katar utrata smaku i węchu temp.38 potem było dobrze po kilku dniach ból w klatce piersiowej i kaszel po paru dniach było lepiej ale tracę obecnie smak i węch powoli czy mogę być zarażona ?

Dziękujemy za tę informację.

Biedronka (anonim, 46.204.48.)
około miesiąca temu

Mam temperaturę 37,5 dr.celcjusza
Boli mnie głowa

Asia Torun (anonim, 94.254.162.)
około miesiąca temu

Dziękuję bardzo za informację.Pozdrawiam

Zaburzenia węchu mogą być także spowodowane stanem zapalnym zatok i "przypchanym" nosem, dlatego aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem należy wykonać test RT-PCR (skierowanie może wystawić lekarz rodzinny podczas telekonsultacji).

Asia Torun (anonim, 213.17.180.)
około miesiąca temu

Witam serdecznie mam 39 lat niema goraczki.ani kaszlu.ani dreszczyk tylko mam przypchany nos jak by zatoki czuje że coś jest ostre ale zapachu nie czy jestem chora na covid dziękuję bardzo.

Ponieważ na naszym forum odpowiadają farmaceuci, nie diagnozujemy chorób. Jeśli ma Pan podejrzenie, iż mógł się Pan zarazić koronawirusem, proszę skorzystać z teleporady w lekarzem, który podpowie, jak leczyć objawy i jeśli uzna za stosowane, wystawi skierowanie na test.

Być może przydatna będzie treść naszego artykułu:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

Icemen (anonim, 89.64.52.)
około miesiąca temu

39,2 brak kaszlu i kataru.Są dreszcze ból mięśni i stawów uniemozliwiający podróże powyzej 10 m od łóżka.Powiedziałby w ciemno ze to koronawirus,tyle tylko ze przez 20 dni siedziałem w domu /uraz kolana/,a na 4 godziny przed tym jak mnie to coś dorwało poszedłem do pustego sklepu w maseczce kupić chleb.Wypacam dziennie 2,7kg.Nie jestem panikarzem i dlatego przed pojęciem jakiejkolwiek aktywności w tej sprawie chcę zaczerpnąć informacji.

Do @Zosia: Na podstawie Pani wpisu nie da się odpowiedzieć, czy zaraziła się Pani koronawirusem. Jeśli czuje się Pani chora, proszę pozostać w domu i skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Lekarz POZ na podstawie wywiadu i informacji o Pani stanie zdrowia w razie potrzeby pokieruje Panią na test w kierunku COVID-19.

Zachęcam także do lektury poprzednich odpowiedzi oraz naszych artykułów, w szczególności poniższego:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

Zosia (anonim, 89.151.39.)
około miesiąca temu

Od kilku dni utrzymuje mi się gorączka 38,3 którą dostaję wieczorem ,mam mokry kaszel a nie mogę brać ,żadnych Gripexow. Czy ja mogę być chora na covit19

Do @Wasiek: Dziękujemy za Pana wpis. Na jego podstawie nie da się jednak odpowiedzieć, czy zaraził się Pan koronawirusem. Zachęcam do lektury poprzednich odpowiedzi oraz naszych artykułów, w szczególności poniższego:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

Wasiek (anonim, 83.20.220.)
około miesiąca temu

Witam. Od poniedziałku mam zapchany nos i gesty zolty katar. Nie mam żadnych innych objawów. Czy to zakażenie koronawirusem?

Do @O: Dziękujemy za Pani wpis. Na jego podstawie nie da się jednak odpowiedzieć, czy zaraziła się Pani koronawirusem. Zachęcam do lektury poprzednich odpowiedzi oraz naszych artykułów, w szczególności poniższego:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

O (anonim, 195.191.162.)
około miesiąca temu

Mam bardzo leciutki katar, niemalże prawie go nie mam. Mam gorączkę 37,6 lecz ostatnim razem często chodziłam porozpinana w bardzo silny wiatr.

Dziękujemy za podzielenie się z nami swoim przypadkiem. W razie nasilenia objawów, np. wystąpienia duszności, utraty węchu, czy silnego bólu mięśni i stawów, proszę skontaktować się z lekarzem. O objawach zakażenia COVID-19 piszemy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac

Olaola123 (anonim, 83.251.112.)
około miesiąca temu

A ja kiedy przełykam drapie mnie gardło i trochę bolą migdałki oraz leci mi z nosa.

"L4" wystawia lekarz i to z nim należy się kontaktować, aby ustalić, czy w Pana przypadku istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Więcej na temat testów w kierunku koronawirusa można przeczytać w naszym opracowaniu:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/testy-na-koronawirusa-sars-cov-2

Adrian (anonim, 85.232.236.)
około 2 miesięcy temu

Sugerowany jest test w stronę koronawirusa jednak sam producent podaje, że nie są te testy wiarygodne i wskazują różne wartości. Czy jest jakiś inny sposób żeby dostać normalne L4 na przeziębienie, zażyć aspirynę i przeleżeć w łuku te 2 - 4 dni? To chore wysyłać kogoś na kwarantannę jeśli jest tylko przeziębiony, a test pokaże co chce...

Do Magda.Siemianowice: "zgadywanie", jaki charakter mogą mieć opisane objawy byłoby z naszej strony nierzetelne. W najbliższym czasie infekcje wywołane przez koronawirusa będą (a najprawdopodobniej już ma to miejsce) nakładały się na zachorowania na grypę, przeziębienia i choroby bakteryjne. Jednoznaczną odpowiedź, co do przyczyny choroby może dać wyłącznie test w kierunku koronawirusa.

Magda.Siemianowice (anonim, 46.134.99.)
około 2 miesięcy temu

Ja w poniedziałek wróciłam z nad morza z rodziną. Mąż był osłabiony, ja dziś mam prawie 38 temp. Gardło mnie boli, mięśnie też i głowa pęka, mam też uczucie kataru. Jak.sadzicie to przeziębienie czy COVID?

Do @Droworek: dziękujemy za opis swojego przypadku. Objawy wskazują na infekcję, ale - jak można przeczytać w wyjaśnieniach poniższej - nie mamy możliwości, aby potwierdzać lub zaprzeczać, że jest to lub może być infekcja koronawirusowa.

Droworek (anonim, 83.8.248.)
około 2 miesięcy temu

Mam goraczke +37.6 boli mnie gardlo mam w nocy dreszcze. Musze nadmienic ze usowalem pewna awarie na dworze i bardzo wialo. Nie mam kaszlu ale bola miesnie . Pozdrawiam.

Jak czytamy we wpisie poniżej:
"Osobą kompetentną do postawienia diagnozy jest lekarz. Jeśli przypuszcza Pan, że może być Pan zakażona koronawirusem, to została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, na której można zasięgnąć informacji, jak postępować w przypadku takiego podejrzenia. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590. Można także kontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wstępnie można dokonać u siebie samooceny za pomocą poniższego testu, aby sprawdzić, czy któreś z występujących objawów są szczególnie niepokojące:
https://www.gdziepolek.pl/test-koronawirus-covid
Należy jednak pamiętać, że ta ocena symptomów COVID-19 ma charakter informacyjny. Nie jest to natomiast diagnoza medyczna ani konsultacja lekarska. "

Nieważne (anonim, 46.134.104.)
około 3 miesięcy temu

Witam od 3 dni boli mnie głowa (zatoki), w nosie czuje katar, ale nie jest on zapchany. Nie czuje smaku, ale nieraz już tak miałam przy zatokach. Gorączki, kaszlu ani innych objawów nie mam. Czy mogę być zakażona?

Dziękujemy za podzielenie się Pani przypadkiem. Pani objawy nie są charakterystyczne. Proszę zapoznać się z pierwotną odpowiedzią (poniżej), w której zawarte są wszystkie informacje, jakie mogą się Pani w obecnej sytuacji przydać.

GiSi (anonim, 77.95.53.)
około 4 miesięcy temu

Od 2 dni boli mnie gardło (gardło boli , podniebienie piecze) zawsze trochę tak miałam np. jak szybko wstałam z łóżka ale od tygodnia przynajmniej raz dziennie robi mi się czarno przed oczami na jakieś 10 s. Bolą mnie trochę mięśnie ale bardziej bym stwierdziła że to zakwasy bo sporo ćwiczę. Nie mam gorączki ale za to mam Katar. Katar jest zielony. Dmucham nos i teoretycznie jest pusty ale cały czas mówię przez niego i dalej mi spływa.

Odróżnienie infekcji koronawirusowej od przeziębienia czy grypy może nie być łatwe, ponieważ niektóre objawy pokrywają się, nie wszystkie także muszą wystąpić. Fakt, że jakiś objaw jest mało charakterystyczny dla COVID-19, nie oznacza, że na pewno nie wystąpi.

Niemniej w przypadku COVID19 charakterystyczne i częste są trudności z oddychaniem (duszność, brak tchu, zadyszka), które raczej nie pojawią się przy przeziębieniu, ani przy grypie. Dla choroby koronawirusowej częste jest także szybkie pogarszanie się stanu zdrowia. Gorączka, w przypadku COVID19 jest częsta, a przy przeziębieniu - raczej rzadka. Wysoka gorączka będzie jednak także cechować infekcję grypową.

Suchy kaszel jest częsty przy infekcji koronawirusowej, a raczej umiarkowany przy przeziębieniu. Może natomiast towarzyszyć grypie.

Dla przeziębienia charakterystyczny jest ból gardła oraz bóle mięśni i stawów, które są mało typowe dla koronawirusa. Może natomiast wystąpić ogólne zmęczenie.

Warto zauważyć, że w najbliższym czasie mogą u podatnych osób zacząć występować objawy alergiczne. Tutaj również może wystąpić problem z oddychaniem, natomiast zdecydowanie najbardziej charakterystyczny jest katar i kichanie, które nie występują zbyt często przy COVID-19.

Osobą kompetentną do postawienia diagnozy jest lekarz. Jeśli przypuszcza Pan, że może być Pan zakażona koronawirusem, to została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, na której można zasięgnąć informacji, jak postępować w przypadku takiego podejrzenia. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590. Można także kontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wstępnie można dokonać u siebie samooceny za pomocą poniższego testu, aby sprawdzić, czy któreś z występujących objawów są szczególnie niepokojące:
https://www.gdziepolek.pl/test-koronawirus-covid
Należy jednak pamiętać, że ta ocena symptomów COVID-19 ma charakter informacyjny. Nie jest to natomiast diagnoza medyczna ani konsultacja lekarska.

Załączam także nasze opracowania na temat koronawirusa:
https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2
https://www.gdziepolek.pl/blog/wiecej-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-z-powodu-koronawirusa
https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow
https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak