O co można zapytać farmaceutę?

Z wieloma problemami zdrowotnymi możesz zwrócić się do farmaceuty w aptece lub zadać pytanie na naszym forum Zapytaj farmaceutę. Jak jeszcze możesz zadbać o swoje zdrowie? Zobacz, w jaki sposób patronowane przez nas akcje Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji pomagają pacjentom.

Na temat opieki farmaceutycznej, działań PTSF w 2018 roku oraz przyszłości farmacji, rozmawiamy z Przewodniczącą organizacji - Joanną Polską.

mgr farm. Angelika Talar-Śpionek: Jakie projekty realizuje PTSF? Czego chcecie się dzięki nim nauczyć, jakie cele osiągnąć?

Joanna Polska: Projekty naszej organizacji są bardzo różnorodne, jednak w dużym skrócie można podzielić je na takie, które pomagają studentom farmacji rozwijać się i aktywnie wchodzić na rynek pracy oraz takie, które służą propagowaniu idei opieki farmaceutycznej i farmacji klinicznej w Polsce. Doceniamy i wspieramy także osiągnięcia naukowe naszych członków poprzez organizowanie m.in. Konkursu Prac Naukowych czy sesji plakatowych na wydarzeniach ogólnopolskich. Nie bez znaczenia są również akcje mające na celu edukację społeczeństwa w zakresie zdrowia publicznego. W tym miejscu należy wspomnieć o “Skonsultuj z Farmaceutą” - największej akcji PTSF, z której jesteśmy szczególnie dumni.

Zarząd PTSF

Źródło: PTSF

Powstały w 2016 projekt "Skonsultuj z Farmaceutą" pozwala studentom wykorzystać w praktyce swoją wiedzę zdobytą w trakcie studiów. Co jest celem projektu? Czy spotyka się on z dużym zainteresowaniem pacjentów i czy cykl ten będzie kontynuowany także w tym roku?

“Skonsultuj z Farmaceutą” ma dwie odsłony - jesienią zajmujemy się tematem cukrzycy, a wiosną - nadciśnienia tętniczego. We wszystkich miastach, w których mamy swoje oddziały, nasi członkowie organizują stanowiska w galeriach handlowych, gdzie każdy zainteresowany może skorzystać m.in. z konsultacji farmaceuty czy dietetyka, zmierzyć poziom glikemii i ciśnienia tętniczego albo wykonać analizę składu ciała.

Podczas wydarzenia współpracujemy z organizacjami studenckimi i kołami naukowymi działającymi na innych kierunkach medycznych, co dodatkowo sprzyja integracji środowiska. Cel jest prosty - chcemy pobudzać świadomość społeczną w zakresie chorób cywilizacyjnych, a także informować pacjentów, w czym może pomóc im farmaceuta.

Akcja cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Podczas listopadowej odsłony w dziewięciu miastach w Polsce wykonaliśmy łącznie 2275 pomiarów glikemii i 1970 pomiarów ciśnienia tętniczego. W tym roku chcielibyśmy osiągnąć co najmniej taki sam wynik. Najbliższa edycja już 23 marca!

Skonsultuj z Farmaceutą

Źródło: PTSF

Wasze konkursy, jak np. Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej czy Receptury Aptecznej, pozwalają studentom podnieść swoje kwalifikacje w dziedzinach związanych z farmacją apteczną. Czy cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród studentów?

Proporcjonalnie do wzrastającej świadomości naszego środowiska w kwestii istotności i potrzeby skutecznego wdrażania opieki farmaceutycznej rośnie zainteresowanie tym tematem wśród studentów i nie boją się oni sprawdzać swojej wiedzy, mimo że konkursy mają wysoki poziom merytoryczny. Ich wielkim plusem jest fakt, że nie tylko śmiałkowie startujący w konkursach poszerzają swoją wiedzę, ale robi to także publiczność, która przygląda się ich zmaganiom.

Co poza wydarzeniami dla pacjentów oraz innych studentów organizuje PTSF?

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji spaja dużą część studenckiego grona naszego kierunku w całym kraju. Jako aktywne stowarzyszenie staramy się wspierać zewnętrzne inicjatywy o charakterze prozdrowotnym, a także branżowym - komunikujemy je poprzez nasze kanały medialne, prowadzimy kampanie edukacyjne w social media.

Będąc świadomą organizacją, na sercu której leży przyszłość zawodu i całego systemu opieki zdrowotnej, dyskutujemy o bieżących problemach, aby w wyjątkowych sytuacjach przemyślane wnioski przekazywać decydentom szczebla rządowego. W farmaceutycznym środowisku studenckim Europy i całego globu PTSF jest marką znaną i docenianą za aktywność oraz świadomość działania. Mamy nadzieję, że tak dobry wizerunek polskiego studenta poza granicami kraju świadczyć będzie również o polskim farmaceucie.

Od inicjatyw skomplikowanych i długoterminowych do drobnych, lokalnych akcji charytatywnych, nasi członkowie nieustannie chcą zdobywać nowe doświadczenia i to napędza ewolucję organizacji, ale w tym pędzie nie zapominamy o jednym - o tym, że nic nie daje tak dużej satysfakcji, jak wywołanie uśmiechu na twarzy pacjenta, któremu możemy pomóc.

Bardzo dziękuję za rozmowę! Czekamy na nowe pomysły, akcje i projekty, dzięki którym zarówno studenci, jak i absolwenci, a przede wszystkim pacjenci, będą mogli zyskać przydatną wiedzę odnośnie właściwych sposobów leczenia i przyjmowania leków. Myślę, że zaangażowanie młodych, ambitnych ludzi pozytywnie wpłynie na wizerunek naszego zawodu!

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z trzecią falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili, pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, rośnie także gwałtownie zainteresowanie tlenem medycznym.

Jak zanieczyszczając środowisko, niszczymy sobie zdrowie?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowiem nazywamy ogólne dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W ogromnej mierze zależy ono od czynników, które na nas oddziałują - od otaczającego środowiska. Dlatego jego zanieczyszczenie i nadmierna eksploatacja nie pozostają bez wpływu na jakość życia, a nawet zachowanie zdrowia. Czy możemy jeszcze cofnąć zniszczenia, jakich ludzkość dokonała na przyrodzie, by cieszyć się lepszym zdrowiem?