Realistka (anonim, 94.254.136.)
około 1 miesięcy temu, Warszawa

Jak zdezynfekować jednorazową maseczkę?

Czy można wyprać maseczkę jednorazową? Jest z flizeliny. Myślałam aby po wypraniu i wysuszeniu, wyprasować gorącym żelazkiem. Ponieważ jest deficyt z maseczkami a mam kilkadziesiąt. Dwie użyłam przez kilka minut aby zejść do piwnicy bo mieszkam w bloku. Nie spotkalam nikogo po drodze.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Bardzo dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Tak, jak na początku wątku zaznaczyliśmy "z założenia maseczki jednorazowe są przeznaczone do krótkotrwałego używania".

Jako farmaceuta pracujący na co dzień w aptece zauważam niestety, że pacjenci stosują maski wielokrotnie, stąd postanowiliśmy przytoczyć zaproponowane przez naukowców metody dezynfekcji maseczek uznane za bezpieczne i skuteczne.

Poniżej zamieszczam link do wątku, w którym przytaczamy źródła, z których korzystamy:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/19073/maseczka-jak-zdezynfekowac-maske-ochronna

adrianno889900 (anonim, 2.247.255.)
około miesiąca temu

Wierzcie w co chcecie, najważniejsza jest wiara. Do tematu. Sama nazwa wskazuje "JEDNORAZOWA/E" czyli po użyciu do kosza! (prostu przykład PREZERWATYWA, co pierzesz, plukasz i "jeszcze raz" 😉 ) wiem że śmieszne, ale LEPIEJ ŚMIAĆ SIĘ NIŻ PŁAKAĆ 🙂😂🤣 (to tylko Ja mam owe podejście) Żadna maseczka nie uchroni Was przed "czymś" co już macie. 100%!!! Możecie być "NOSICIELAMI" COV-ID19, być NIM "ZARAZENI" tylko nie umrzecie na tą GRYPĘ! (skrajne przypadki umierają) ale zrozumcie że to ZWYKŁY WIRUS GRUPY SEZONOWEJ!

Temat ten w obszerny sposób zgłębiła nasza redakcyjna koleżanka. Gorąco polecam lekturę poniższego wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/18838/witam-juz-mi-raz-pani-olga-sierpniowska-pomogla-mam-jeszcze-jedno

Realistka (anonim, 94.254.136.)
około 1 miesięcy temu

A jak sytuacja z klatką schodową, czy jeśli ktoś chory by kaslal to ile czasu wirus utrzymuje się w powietrzu i czy w ogóle w taki sposób można się zarazić?

Z założenia maseczki jednorazowe są przeznaczone do krótkotrwałego używania, jednak w sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającą ich ilością, należy je zdezynfekować przed ponownym użyciem. Nie należy ich jednak prać ani dezynfekować za pomocą żelazka.

Maskę chirurgiczną można skutecznie zdezynfekować, podgrzewając ją do temperatury 70 przez 30 minut w piekarniku. Maskę zaleca się umieścić w naczyniu żaroodpornym. Pozwala to zachować ponad 95% właściwości filtracyjnych. Po wielokrotnym podgrzaniu maska może jednak wymagać wymiany.

Nie zaleca się natomiast użycia alkoholu, wody ani detergentów, ponieważ zmieniają one strukturę włókien, co negatywnie wpływa właściwości ochronne maseczki.

Pranie w temperaturze 60’C z dodatkiem detergentu i dezynfekcja za pomocą żelazka z parą sprawdzą się natomiast w przypadku maseczek wykonanych z bawełny.

Zachęcam do lektury naszych artykułów dotyczących pandemii koronawirusa:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac
https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2
https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka