Jola (anonim, 5.173.65.)
około roku temu, Warszawa

Czy obrzęk powiek po leku Ebilfumin jest powodem do przerwania kuracji?

U syna po zażyciu leku Ebilfumin ( jedna tabletka) wystąpił obrzęk powiek, czy lepiej zaprzestać stosowania? Czy kontynuować leczenie? Więcej reakcji nie zaobserwowalam.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie każde zaobserwowane czy przypuszczalne działanie niepożądane jest powodem do przerwania terapii, ponieważ podczas leczenia preparatem Ebilfumin kluczowe jest wyleczenie grypy i niedopuszczenia do powikłań. Ebilfumin może powodować między innymi zapalenie spojówek (w tym zaczerwienienie oczu, wydzielinę z oczu i ból oczu) - być może któryś z tych objawów współtowarzyszy i powoduje obrzęk powiek? W materiałach anglojęzycznych dla innego leku zawierającego tę samą substancję czynną (oseltamowir), obrzęk oka lub powieki wymieniany jest także jako izolowane działanie niepożądane, w szczególności u dzieci.

Jeśli natomiast obrzęk jest duży i może sugerować wystąpienie reakcji alergicznej lub jeśli towarzyszą mu objawy takie jak obrzęk innych części twarzy, w szczególności języka, gardła, swędząca wysypka, niskie ciśnienie krwi i trudności z oddychaniem, to należy pilnie zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli ma Pani wątpliwości, jak interpretować zaobserwowany objaw - proszę skorzystać z możliwości konsultacji. Jeśli przerwanie przyjmowania Tamiflu nastąpi wcześniej, niż zalecił to lekarz, to objawy grypy mogą powrócić. W weekendy można uzyskać pomoc w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Warto zwrócić uwagę, że również sama grypa może być przyczyną wielu dolegliwości obserwowanych u pacjentów. Załączam przykładowe odpowiedzi na inne pytania dotyczące tego tematu:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/14717/ebilfumin-czy-gorsze-samopoczucie-dziecka-jest-spowodowane-grypa-czy-podaniem-l
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/14479/ebilfumin-czy-nerwowosc-i-placzliwosc-moga-byc-dzialaniami-niepozadanymi-leku-e

Załączam dodatkowe informacje na temat leku Ebilfumin:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/26048/ebilfumin-kapsulki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/26048/ebilfumin-kapsulki
https://www.gdziepolek.pl/produkty/26048/ebilfumin-kapsulki/ulotka
Zachęcam również do zapoznania się z materiałem na temat szczepień przeciwko grypie. Jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania infekcji:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/szczepionki-przeciw-grypie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/szczepienia-na-grype-dla-kogo-sa-przeznaczone

Działania niepożądane oraz ich podejrzenia należy zgłaszać lekarzowi. Pacjenci mogą także dokonywać takich zgłoszeń indywidualnie:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow