Aga (anonim, 90.156.65.)
około roku temu, Warszawa

Jakie warunki musi spełniać pacjent, aby uzyskać refundacje na lek Trulicity?

Jakie warunki musi spełniać pacjent aby uzyskać refundacje na lek Trulicity?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Adzia: Wskazania refundacyjne, a więc warunki jakie musi spełnić pacjent, aby otrzymać lek Trulicity ze zniżką, czyli w cenie 68, 13 złotych (wysokość dopłaty pacjenta aktualna na kwiecień 2021 są następujące: Cukrzyca typu 2, u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 %, z otyłością definiowaną jako BMI ≥35 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako: 1)potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub 2)uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub 3)obecność 2 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej: -wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet, -dyslipidemia, -nadciśnienie tętnicze, -palenie tytoniu

Warunki te muszą być spełnione łącznie, czyli nie wystarczy, iż cierpi Pani od dawna na cukrzycę i leczy się dwoma lekami obniżającymi poziom cukru oraz nie miała Pani jeszcze włączonej insuliny. Konieczne jest spełnienie także pozostałych warunków - wysokiego BMI, nieprawidłowej hemoglobiny glikowanej oraz wykazywania cech ryzyka sercowo-naczyniowego opisanych powyżej.

Jeśli nie ma Pani nadwagi i nie spełnia innych warunków, to będzie Pani zmuszona wnosić opłatę 100% za lek Trulicity, chyba że zmienią się zasady refundacji tego leku w przyszłości.

Adzia (anonim, 89.64.94.)
około 21 dni temu

Choruję na cukrzycę II typu od 21.lat. Dotychczas brałam następujące leki: SIOFOR 500 mg (3X1), GLICLADA 60 mg (1+ 1+1/2 ) i Glucophade XR 1000 m (1x1). Obecnie lekarz zapisał mi TRULICITY 1,5. Zapłaciłam bez refundacji na receptę 199,98 zł za jeden zastrzyk. Nie znam wyniku hemoglobiny glikowanej, nie mam nadwagi. Dla mnie cena jest szokująca. Po pierwszym zastrzyku czuję się dobrze. Wynik cukru są lepsze. Kiedy mogę zapłacić za ten lek mniej, czyli ok 60 zł za 1 zastrzyk? Czekam na odpowiedz.

Niewątpliwe ograniczenia są związane z finansowaniem refundacji.

Eva (anonim, 195.140.131.)
około 5 miesięcy temu

Pewnie, że opinia ministerstwa będzie inna, niż pacjenta. Bo ministerstwo kombinuje, jak wydać jak najmniej, a udawać wsparcie. Bo to wsparcie pozorowane, skoro osoba dostaje lek na zniżkę, a kiedy poprawia jej się wynik, zniżka zostaje odebrana, albo nie dostaje ktoś zniżki wcale, bo ma za dobry wynik. Gdzie dbanie o to, by faktycznie chory miał dostęp do leku i utrzymywał/osiągnął ten dobry wynik? Szczególnie, jeśli ma jeszcze inne choroby i powikłania? Nie chce mi się nawet na ten temat pisać, bo to wołanie na puszczy ;) Robią nas w konia, aż huczy. Jakoś w innych krajach Unii nie ma takich durnowatych "zasad" i cukrzyk dostaje leki za darmo, także te nowoczesne, drogie, do tego wszystkie inne na receptę też ma darmo.

Do @Eva: Hemoglobina glikolowana jest to kryterium, dla którego nie ma żadnego marginesu uznaniowości. Jeśli wynik pacjenta pokazuje, że jest ona mniejsza niż 8, to niestety lekarz nie ma możliwości przepisania leku zniżkowo. Czy te zasady są "chore"? No cóż, przypuszczam, że opinia pacjentów na ten temat będzie inna, niż ministerstwa zdrowia, które odpowiada za ich ustalenie.

Eva (anonim, 195.140.131.)
około 5 miesięcy temu

Ja tam z własnego doświadczenia wiem, że nic się nie liczy, jak hemoglobina glikowana jest mniejsza niż 8! Chore zasady.

Do @Katarzyna: nie pisze Pani natomiast o lekach które przyjmuje mąż, a to w tym wypadku kluczowa informacja. Trulicity może być refundowane dla pacjentów leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 %, z otyłością definiowaną jako BMI ≥35 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Dotychczas stosowana farmakoterapia oraz wartość HbA1c ≥ 8 % są tutaj czynnikami kluczowymi w przyznaniu refundacji.

Katarzyna (anonim, 94.254.152.)
około 5 miesięcy temu

A ja ma pytanie, czy trzeba spełnić wszystkie warunki z listy czy wystarczy część? Mój mąż jest po operacji bajpasów, ma nadciśnienie, otyłość, przerost lewej komory serca,jedynie średnią cukrów ma poniżej 8. Czy ten jeden czynnik go dyskwalifikuje?

Dziekujemy za podzielenie się tą informacją.

Monika (anonim, 5.173.105.)
około 7 miesięcy temu

Brałam ten lek przez rok czasu!
Teraz wyniki mam lepsze Ale nadal mam cukrzycę.
I nagle muszę płacić za niego 100%
Śmiech na sali

Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją opinią, niestety farmaceuta nie ma wpływu na ustalane przez MZ kryteria refundacyjne dla poszczególnych leków.
Przesyłam również link do materiałów, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke

effa (anonim, 91.234.49.)
około roku temu

Zasady refundacji uważam za wyjątkowo głupie. To karanie pacjentów dbających o dietę i ruch. Jeśli hemoglobina glikowana jest niższa niż 8, refundacja się nie należy. Żałosne!

Wskazaniami do refundacji leku Trulicity w opakowaniu po 2 wstrzykiwacze są:
- cukrzyca typu 2, u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 %, z otyłością definiowaną jako BMI ≥35 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako: 1) potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
2) uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub
3)obecność 2 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej:
- wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
- dyslipidemia,
- nadciśnienie tętnicze,
- palenie tytoniu.

Pacjent, któremu przysługuje zniżka na preparat zapłaci za niego 59,99 zł (30%), natomiast w przypadku braku refundacji należy liczyć się z opłatą 199,98 zł (100%):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87306/trulicity-iniekcja/refundacja/230087

Trulicity zawiera dulaglutyd, który w przypadku zwiększonego stężenia glukozy we krwi prowadzi do uwolnienia insuliny oraz hamuje wydzielanie glukagonu, co przyczynia się do zmniejszenia produkcji glukozy w wątrobie. Dulaglutyd hamuje także tempo opróżniania żołądka. U pacjentów z cukrzycą typu 2, dzięki długotrwałemu zmniejszeniu stężenia glukozy, dulaglutyd poprawia kontrolę glikemii.

Przesyłam link do śledzenia dostępności refundowanego opakowania Trulicity w aptekach połączonych z GdziePoLek na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87306/trulicity-iniekcja/apteki/w-warszawie?pvId=230087

oraz artykuły, które mogą okazać się pomocne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/ile-kosztuje-zycie-z-cukrzyca