Gosia (anonim, 31.0.32.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Jak poradzić sobie z zatkanym nosem w ciąży?

Jestem w 31 tygodniu ciąży, lekarz rodzinny przepisał mi stosowanie leku Nasometin 7 dni po 1 dawce do każdego otworu nosa, następnie odstawienie go na 21 dni i ponownie to samo w kolejnym miesiącu. Natomiast lekarz ginekolog powiedział, że mogę go używać ale nie aż tak długo (w sensie nie jako stałą kurację) i nie bardzo wiem co robić, a mam ogromny kłopot z zatykaniem nosa i to najbardziej w nocy, co wiąże się z problemami ze snem. Potrafię obudzić się np. o 2 w nocy i nie mogę zasnąć ok. 1-1,5 godziny, dopiero gdy oczy ponownie się zmęczą zdarzy mi się zasnąć na jakieś kolejne 2 godziny i mam już i tak po spaniu. Strasznie się męczę, a problemy z zatykaniem nosa pojawiły się już w pierwszym trymestrze i teraz w trzecim mocno się nasiliły. Sama nie wiem co robić? Kogo słuchać i jak sobie pomóc?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Czasami bywa tak, że różni lekarze wydają sprzeczne opinie według swojej najlepszej wiedzy i doświadczenia. Wielokrotnie nie jest możliwe rozsądzenie, która porada jest właściwsza, ponieważ medycyna nie jest nauką ścisłą. W przypadku większości leków brakuje badań, które mogłyby potwierdzić pełne bezpieczeństwo stosowania danego leku w ciąży, dlatego ogólną zasadą jest unikanie farmakoterapii, jeśli tylko jest to możliwe lub stosowanie lekarstw w najniższych skutecznych dawkach, przez jak najkrótszy czas.

Dla leku Nasometin dostępna jest jedynie wzmianka, iż "nie ma lub jest mało informacji dotyczących stosowania leku Nasometin u kobiet w ciąży", oraz "tak jak innych donosowych produktów leczniczych zawierających kortykosteroidy, produktu Nasometin nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że przewidywane korzyści dla matki uzasadniają ryzyko zarówno dla matki, jak i płodu lub niemowlęcia".

Zatkany nos (tak zwany katar ciążowy) to bardzo częsta dolegliwość przyszłych mam, która ustępuje z chwilą porodu. Rozumiem, że jest to dla Pani bardzo męczące. Proszę porozmawiać z lekarzem o możliwości zastosowania produktów działających przeciwobrzękowo i udrażniająco na drodze osmotycznej, zawierających hipertoniczną sól morską (np. Quixx):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97553/quixx-katar-hipertoniczny-aerozol/apteki/w-warszawie
czy mannitol, na przykład Narivent:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/51561/narivent-aerozol/apteki/w-warszawie
Na rynku dostępny jest także specjalny preparat do nosa dla kobiet w ciąży - Prenalen katar:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/63560/prenalen-katar-med-spray-do-nosa-aerozol/apteki/w-warszawie
Nie działa on "odtykająco", jak typowe krople do nosa, ale może łagodzić nieco dyskomfort.

Pomocne mogą być także inhalacje. Wymienione preparaty są dostępne bez recepty, natomiast w przypadku ciężarnych zalecamy skonsultowanie nawet tego typu produktów z lekarzem.

Załączam dodatkowe materiały, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/ciaza
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/ciaza-i-dziecko
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/torba-do-szpitala-czyli-co-zabrac-na-porodowke